Kim Čong-una by medzinárodné spoločenstvo rado videlo pred súdom.

Kim Čong-un to má zrátané: Postavia ho pred súd?

Pchjongjangu hrozí personálne zemetrasenie. Svetové spoločenstvo nikdy tak intenzívne nepoukazovalo na porušovanie ľudských práv v Severnej Kórei, ako v súčasnosti. Despotizmus by mal zmiznúť so scény spolu s Kim Čong-unom.

Valné zhromaždenie OSN by chcelo v priebehu roka dosiahnuť, aby sa Severná Kórea zodpovedala za porušovanie ľudských práv pred Medzinárodným trestným súdom v Haagu.

V Pchjongjangu to podľa nemeckého portálu N24.de vnímajú ako vyhlásenie diplomatickej vojny. Najmä preto, že cieľom je nielen zrušenie kontroverzných koncentračných táborov, ale aj koniec diktatúry súčasného vodcu Kim Čong-una.

Doterajšie pokusy zlyhali

OSN požaduje okamžité prepustenie 80- až 100-tisíc väzňov zo zajateckých táborov, ktoré sú v Severnej Kórei stále šokujúcou realitou. „Jediný spôsob, ako to urobiť, je ukončiť kapitolu dynastie, ktorej predstaviteľom je Kim Čong-un,“ povedal otvorene osobitný prokurátor OSN pre severokórejskú otázku Marzuki Darusman. Zároveň však dôrazne vylúčil vojenský zásah.

Čítajte viac:

Kim Čong-un prehýril za rok 718 miliónov dolárov. Jeho ľud zatiaľ hladoval

Dynastia Kim vládne v krajine od roku 1948, keď sa do čela štátu dostal Kim Ir-sen. Po ňom prevzal moc jeho syn Kim Čon-il a v roku 2011 vnuk Kim Čong-un. Dvaja zosnulí vodcovia sú dodnes uctievaní. V celej krajine visia ich portréty a z reproduktorov sa pravidelne ozýva edukatívne pásmo o ich zásluhách.

Kritikov režimu nezriedka stihne trest, často aj v podobe pobytu v zajateckom tábore. Všetky predchádzajúce pokusy medzinárodného spoločenstva presvedčiť Pchjongjang, aby dbal na dodržiavanie ľudských práv, boli mlátením prázdnej slamy.

Čítajte viac:

Muž utiekol z gulagu v Severnej Kórei, Kim ho vydiera vlastným otcom

Tentoraz je rezolúcia OSN založená na správe z vyšetrovania, ktorá podrobne popisuje systém zajateckých táborov, vrátane mučenia a popráv. Spolupracovali na nej aj severokórejskí utečenci, ktorí o situácii podali svedectvá. V rodnej krajine boli spolu s autormi správy označení štátnymi médiami za „podvodníkov, úbožiakov a spodinu“.

Pravdepodobnosť, že sa Kima podarí postaviť pred Medzinárodný súdny dvor, je však podľa portálu N24.de extréme nízka. Čína i Rusko majú k iniciatíve negatívny postoj a vo výbore OSN majú právo veta. USA sú zasa voči inštitúcii v Haagu ľahostajné, dodáva nemecký portál.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní