Kocúrkovo: Vetrovky dorazili po zime, bachari drkotali v mrazoch zubami v „šuštiačke“

Kocúrkovo so zimnými bundami. Príslušníkom väzenskej stráže dorazili vetrovky až po treskúcich mrazoch. Ak si nešanovali vyfasovanú bundu z minulého roku, od zimy sa pri strážení väzňov triasli len v mikine a „šuštiačke“. Ale ako sa hovorí, radšej neskoro, ako nikdy, či?

Bola by to celom vtipná príhoda, až na to, že príslušníci českej väzenskej stráže si museli vystačiť v robote, aj pri hliadkovaní vonkajších priestorov väzníc s ľahkým oblečením nie niekoľko dní, ale prakticky celú zimu, keďže sľúbené zimné vetrovky im dorazili s parádnym meškaním – v polovici februára. Bacharom veru do smiechu nebolo, práve naopak, drkotali zubami.

Veď si to skúste

„Nech si to každý skúsi, stáť niekoľko hodín vonku na stráži v dvadsaťstupňových mrazoch len vo fleecovej mikine a šuštiačke,“ povedal na margo nedostatočného vystrojenia jeden z príslušníkov českej väzenskej služby redakcii iDNES. Nechcel byť menovaný, podobne ako jeho kolegovia, ktorí jeho slová potvrdili.

Podľa nich má staré zimné bundy len máloktorý z nich a nové, ktoré mali byť k dispozícii v decembri 2016, neboli na skladoch až do polky februára. Niektorí príslušníci väzenskej služby si tak na tenké služobné oblečenie ešte dali vlastné bundy, čo by však nemali.

Česká odborová organizácia Únia bezpečnostných zložiek na svojom webe poukazuje na kritickú situáciu ohľadne nedostatku výstroje, nehovoriac o jej „kvalite“, ktorú dokladuje aj fotografiami rozpadnutých bagančí už po jednej sezóne nosenia či nohavíc s rozchádzajúcimi sa švami.

Obuv českej väzenskej stráže po jednom roku používania.
Obuv českej väzenskej stráže po jednom roku používania.
Unie bezpečnostních složek
Služobné nohavice s rozchádzajúcimi sa švami.
Služobné nohavice s rozchádzajúcimi sa švami.
Unie bezpečnostních složek

Nemajú sa čo porovnávať

Podľa hovorkyne českých väzníc Petry Kučerovej problémy zdedili ešte po minulom vedení. Ako ďalej pre iDNES objasnila, podľa vnútorného predpisu má príslušník väzenskej služby k dispozícii tričko, košeľu, fleecovú bundu, bundu a plášť s tepelnou vložkou. Nové zimné bundy naskladnili v polovici februára 2017, navyše väzenská služba podľa Kučerovej pracuje zväčša vo vnútri budov a tak sa nemajú čo porovnávať napríklad s dopravnými či poriadkovými policajtmi.

„Bunda fleece je v skutočnosti fleecová mikina so zipsom honosne nazývaná bundou,“ opisuje Únia bezpečnostných zložiek. Sveter je podľa únie tenký, presvitá cezeň a nechráni pred chladom a plášť proti dažďu podľa ich skúseností prepúšťa vlhko. Plus nikto z oslovených redakciou iDNES tepelnú vložku nikdy nevidel. Príslušníci väzenskej služby sa tiež sťažujú na opakujúci sa nedostatok oblečenia.

„Bunda fleece je v skutočnosti fleecová mikina so zipsom honosne nazývaná bundou,“ opisuje Únia bezpečnostných zložiek.
„Bunda fleece je v skutočnosti fleecová mikina so zipsom honosne nazývaná bundou,“ opisuje Únia bezpečnostných zložiek.
Unie bezpečnostních složek

Potom, čo Únia bezpečnostných zložiek zverejnila kritický článok na margo služobného oblečenia, začalo vedenie väzenskej služby s odborármi rokovať, čo odborárov potešilo. Podľa Kučerovej väzenská služba aktuálne testuje novú obuv, hľadajú, čo najlepšiu fleecovú bundu a do budúcna chcú vybrať aj kvalitné nohavice.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].