Milouš Jakeš: Po odchode z vysokej politiky sa stiahol do ústrania a na verejnosť vychádza iba zriedka.

Komunistický pohlavár Jakeš nakoniec pokojnú starobu nemá. Na Ameriku doplatil

Bývalý komunistický papaláš Milouš Jakeš prišiel o jediného vnuka. Petr Jakeš zrejme zomrel po bitke v USA.

Bývalý komunistický pohlavár Milouš Jakeš sa napriek vysokému veku - v auguste oslávil deväťdesiatjeden rokov - teší pevnému zdraviu. Zo psychickej stránky však na tom nie je v posledných týždňoch najlepšie. Jeho vnuk Petr Jakeš zomrel po krvavej bitke v krajine úhlavného nepriateľa - Spojených štátoch amerických.

Jeho manželka, deväťdesiatjedenročná pani Květena, údajne zápasí s ťažkou chorobou. Oficiálnych informácií je však málo, keďže Jakeš dlhodobo ignoruje české i slovenské médiá. Do ústrania sa stiahol krátko po páde režimu a okrem účasti na prvomájových oslavách organizovaných nástupníckou Komunistickou stranou Čiech a Moravy o ňom takmer nepočuť.

Výnimkou bolo vydanie knihy spomienok a trestné stíhanie za vlastizradu pre jeho aktivity súvisiace s vpádom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968.

Tragická smrť v USA

„Viem len, že môj vnuk zomrel, a viac vám nepoviem,“ citovali české médiá strhaného Jakeša. Strohú odpoveď adresoval novinárom z okna luxusného sídla, ktoré stojí vo vilovej oblasti Hanspaulka v pražskej štvrti Dejvice. Pred ďalšími otázkami zabuchol okno. Viac svetla do prípadu smrti vnuka bývalého prominentného komunistického politika nevnieslo ani české ministerstvo zahraničných vecí.

„Môžem len potvrdiť, že v Los Angeles zomrel český občan. Na žiadosť rodiny nebudeme uvádzať podrobnosti,“ znela stručná odpoveď šéfky tlačového oddelenia ministerského úradu Johany Grohovej. Čo-to o tragickej udalosti naznačuje profil Petra Jakeša na známej sociálnej sieti.

Petr Jakeš: Našiel smrť v Los Angeles, kde odcestoval za štúdiom. Foto: archív

Jediný Jakešov vnuk miloval bojové umenia. Ak možno súdiť podľa zverejnených fotiek, mal „rozmery“ i kondíciu ostrého chlapca. České médiá preto špekulujú, že za jeho úmrtím môže byť spomínaná záľuba v bojových umeniach. Petr Jakeš odcestoval za veľkú mláku zhruba pred mesiacom.

Hlavným dôvodom vraj bolo dvojročné štúdium v Los Angeles. Pobyt v Meste anjelov sa mu stal napokon osudným. Viacerí jeho známi naznačili, že viac ako štúdium si Petr Jakeš užíval život. A keďže pôžitky Los Angeles stoja nemalé peniaze, začal si vraj privyrábať ako vyhadzovač v jednom z miestnych nočných klubov.

Nočný život na plážach Tichého oceánu však dokáže byť poriadne divoký, o krvavé bitky hispánskych prisťahovalcov s horúcou krvou a pochybnou minulosťou tam nie je núdza. A práve do jednej z nich sa údajne zaplietol Petr Jakeš. Zranenia, ktoré utŕžil, sa mu stali osudnými.

Čítajte viac:

Komunista Miloš Jakeš smúti, zomrel mu vnuk

Život v ulite

Milouša Jakeša, svojho času jedného z najsilnejších mužov v krajine, čaká smutná povinnosť - posledná rozlúčka s vnukom. Presvedčený komunista, ktorý ako generálny tajomník strany používal meno Miloš, tak bude musieť opustiť bezpečie svojho luxusného sídla.

Vo vile takmer za pol druha milióna eur, chránený vysokým múrom a izolovaný od všetkých, si až na pár výnimiek užíva pokojný život od 24. novembra 1989, keď odstúpil z funkcie generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.

A nepatrí k dôchodcom, ktorí by mali hlboko do vrecka. České médiá v roku 2010 informovali, že poberá dôchodok vo výške 13 500 českých korún. Jeho oficiálny príjem v roku 1987 bol 18-tisíc korún československých a osemtisíc v nezdaniteľných náhradách, priemerná mzda v krajine sa vtedy pohybovala na úrovni 3 170 Kčs.

S manželkou Květenou v minulosti pravidelne relaxoval na chate v šumavskej Arnoštke. Dobre sa darí aj jeho dvom synom, ktorí obývajú lukratívne nehnuteľnosti v Prahe.

Bez trestu

Milouš Jakeš mal všetky predpoklady na to, aby sa z neho stal komunistický papaláš. Rodák z Českých Chalup pochádzal z rodiny drobného poľnohospodára a pracoval ako montér v Baťových závodoch v Zlíne. Podobne ako iní aparátnici študoval v Moskve a postupne sa prepracoval až k členstvu v ÚV KSČ.

Po odstúpení Gustáva Husáka z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ v roku 1987 nastúpil na jeho miesto. Legendárny bol jeho prejav v Červenom Hrádku v roku 1989, v ktorom si poplietol brojlery s bojlermi. Vyhlásil tiež, že komunisti sa cítia ako „kôl v plote“. Hovoril aj o platoch umelcov: „Tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere 600-tisíc každý rok. A další, ne 600, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní.“

Jakešovu pokojnú starobu narušilo trestné stíhanie pre vlastizradu. Niekdajší komunistický papaláš bol jedným z účastníkov moskovských rokovaní s Leonidom Brežnevom, ktoré napokon vyústili do okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Česká justícia však obvinenia zastavila.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní