Návrat kolón: Rakúsko obnovilo kontroly na hraniciach a na maďarskej diaľnici M1 sa okamžite vytvorila 30-kilometrová kolóna.

Koniec Schengenu? Po rokoch voľného pohybu hrozia kolóny na hraniciach

Dočasné obnovenie hraníc v plnej miere odhalilo zraniteľnosť celého schengenského systému. Len za zopár dní bavorská polícia odhalila vyše desaťtisíc ilegálnych prechodov hraníc.

A je to tu. V pondelok ráno sa na maďarskej diaľnici M1 pred vstupom do Rakúska vytvorila 30-kilometrová kolóna áut. Rakúske úrady totiž od nedele večer pri východných hraniciach kontrolujú väčšie vozidlá s cieľom zamedziť pašovanie ľudí.

Opatrenie je priama reakcia na utečeneckú tragédiu pri Parndorfe. Zoči-voči migrantským vlnám z Blízkeho východu a Afriky tak schytal schengenský priestor voľného pohybu ďalšiu ranu.

Podarí sa mu ju zvládnuť? Alebo sa už tak trochu zabudnuté nekonečné čakanie na hraniciach opäť stane bežnou súčasťou našich životov?

Základný pilier EÚ

„Čelíme zločincom bez svedomia. Preto musíme proti nim zasiahnuť mimoriadne razantne,“ zdôvodnila zavedenie kontrol pri hraniciach rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová. Ako zdôraznila, ide o medzinárodnú sieť pašerákov ľudí, takže je potrebná medzinárodná akcia.

„Spolupracujeme s bavorskými, maďarskými aj so slovenskými úradmi,“ vysvetlila. Na jednej strane je toto čiastočné a dočasné obnovenie kontroly na hraniciach pochopiteľné - asi nikto z nás si nepraje znovu sa pozerať na monštruózne zábery udusených Sýrčanov či Afgancov v rôznych dodávkach a mraziarenských vozoch.

Na druhej strane, obmedzenie voľného pohybu nie je vôbec v súlade s hlavnými myšlienkami projektu Európskej únie. Naopak, schengenská dohoda je jedným z jeho základných pilierov, otriasa sa v základoch.

Pohraničné kontroly: Rakúšania na hraniciach kontrolujú väčšie autá a kamióny. Foto: profimedia.sk

Dánske argumenty

Rakúsko totiž nie je v žiadnom prípade jedinou krajinou, ktorá v posledných mesiacoch siahla po obnovení hraničných kontrol na vnútroschengenských hraniciach.

Francúzsko sa týmto spôsobom chráni pred návalom afrických a blízkovýchodných utečencov z Talianska a po podobnom opatrení v júni siahla aj nová pravicová dánska vláda.

Hraničné kontroly pri priechodoch s Nemeckom obnovila s cieľom chrániť sa pred ilegálnymi prisťahovalcami a pašovaním. Dánsky rezort diplomacie pritom tvrdí, že obnovenie kontrol nie je v rozpore so Schengenom.

„Nebude tam bariéra, kontroly nebudú na hranici,“ vysvetlilo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. „Budeme ich robiť v pohraničných oblastiach.“ Čisto technicky k porušeniu schengenských dohôd zrejme naozaj nedošlo v žiadnom zo spomínaných prípadov. Ale obmedzenie voľného pohybu je to určite.

Možné výnimky

Zmluva, ktorá v tomto roku oslavuje svoje tridsiate výročie, pripúšťa viaceré výnimky, keď je možné hraničné kontroly dočasne obnoviť. Podľa jej posledných úprav z roku 2013 tak možno urobiť dokonca až na pol roka, ale iba v prípade konkrétnej bezpečnostnej hrozby a po konzultácii s Európskou komisiou a s ďalšími členskými krajinami.

Z času na čas túto možnosť niektorá z krajín únie využije, najčastejšie pri veľkých športových či politických podujatiach. Naposledy tak urobilo Nemecko na prelome mája a júna, keď Mníchov hostil summit najvyspelejších krajín sveta G7.

Paradoxne, toto dočasné obnovenie hraníc v plnej miere odhalilo zraniteľnosť celého schengenského systému. Len za zopár dní bavorská polícia odhalila vyše desaťtisíc ilegálnych prechodov hraníc!

Čítajte viac:

Zahadzujú doklady a rodiny nechali doma! Toto sa o migrantoch nehovorí

Ohrozené vlaky

Možno ešte väčšou hrozbou než pašeráci a migranti sú pre Schengen teroristi. Pred niekoľkými dňami poriadny rozruch spôsobil ozbrojenec vo vlaku na trati z Amsterdamu do Paríža, ktorého spacifikovali spolucestujúci a zabránili tak možnej obrovskej katastrofe.

Zrejme aj v reakcii na túto udalosť ministri vnútra a dopravy deviatich krajín Európskej únie na čele s Nemeckom, Francúzskom a Britániou vyzvali na prehodnotenie schengenských pravidiel.

„Sme rozhodnutí posilniť spoluprácu s cieľom lepšie bojovať proti násilným aktom, ktoré zradikalizované indivíduá chcú napáchať na európskej pôde,“ zdôraznil francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve po parížskom stretnutí.

Ako ďalej naznačil, opatrenia by sa mali týkať od zvýšenia počtu kontrol podozrivých osôb a batožiny na vlakoch a staniciach až po zvýšenie patrol na medzinárodných linkách. „Vyzývame Európsku komisiu, aby zvážila zmeny schengenských pravidiel a umožnila viac kontrol, kde je to nevyhnutné a keď je to nevyhnutné,“ dodal minister.

Európska komisia zmeny Schengenu zatiaľ odmieta. Ak však počet kontrol bude pribúdať súčasným tempom, sotva budú môcť bruselskí úradníci túto skutočnosť ignorovať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní