David Rath: Hoci je už takmer pätnásť mesiacov vo väzbe, berie poslanecký plat i mastné náhrady. Na snímke ho odvádza eskorta z Krajského súdu v Prahe.

Koniec Superstar: David Rath sa pred súdom háji ako obeť sprisahania

Hoci je David Rath vo väzbe už vyše roka, stále berie poslanecký plat aj mastné náhrady.

Súd s prominentným českým ľavicovým politikom Davidom Rathom, ktorého žaloba viní z prijatia mnohomiliónového úplatku, je za riekou Moravou považovaný za proces roka. Niektoré médiá ho dokonca označujú za najväčší proces v novodobej českej histórii a už niekoľko dní informujú o dianí na Krajskom súde v Prahe on-line.

Dôvod? Na jednej strane egocentrický politik so sarkastickým slovníkom a snahou „vyrobiť“ zo seba obeť sprisahania. Na druhej strane české súdy, ktoré sa tešia len o čosi lepšej povesti ako naše a v korupčnej kauze bojujú o svoju povesť. Ako obstoja, závisí od toho, či sa podarí dotiahnuť kauzu týkajúcu sa „veľkej ryby“ do úspešného konca. Ak by sa tak stalo, mohol by to byť dobrý príklad aj pre slovenskú justíciu.

Pád hviezdy: David Rath patril v minulosti k populárnym ľavicovým politikom. Foto: profimedia.sk

„Králiky“ ako provízia

Dlhoočakávaný súd v hlavnej úlohe s poslancom, exministrom zdravotníctva a bývalým hajtmanom Stredočeského kraja Rathom sa začal iba minulý týždeň, no už dnes je isté, že v Česku ašpiruje na domácu udalosť roka. A to je konkurencia tento rok silná - pád premiéra Petra Nečasa „pre lásku“ k podriadenej a talianska naháňačka odvrhnutého, ale o to ráznejšieho milenca Josefa Rychtářa a Džambulky, alias Ivety Bartošovej, sprevádzanej samozvaným spasiteľom Zdeňkom Macurom.

Hollywoodsky trhák však pripomínalo už samotné Rathovo minuloročné zadržanie - polícia zatkla niekdajšiu hviezdu ľavicovej ČSSD so škatuľou z vína, kde bolo ukrytých sedem miliónov českých korún, vyše 270-tisíc eur. Poslanec skončil vo väzbe a spolu s ďalšími osobami čelí obžalobe z korupcie a tunelovania verejných zákaziek za desiatky miliónov českých korún.

Scenár bol jednoduchý - na začiatku vybrali firmu, ktorá ponúkla najviac „králikov“, čo bola šifra pre peniaze určené na províziu. Obľúbenú delikatesu našich západných susedov zrejme zvolili preto, že jeden z obžalovaných zajace choval a nebolo treba dlho premýšľať. Následne sa pripravila zadávacia dokumentácia súťaže tak, aby podmienky spĺňala konkrétna firma.

A potom už iba stačilo pozbierať úrodu. Rozsahu kauzy a uskutočnených podvodov zodpovedá šírka spisu - takmer päťtisíc strán. Zdôvodnenie obžaloby zabralo ďalších osemdesiatosem strán.

Samotný Rath si podľa obžaloby prišiel na skromných šestnásť miliónov českých korún, necelých 620-tisíc eur. A to je len suma, ktorú sa podarilo dokázať. Rathova skupina si podľa obžaloby robila chuť na viac ako tristo miliónov českých korún, necelých dvanásť miliónov eur.

Prípad sprevádza veľa nejasností a podľa niektorých komentátorov zrejme tiež cielených únikov informácií z vyšetrovacieho spisu. Niektoré z nich, ako napríklad údajný výkrik ďalšieho z obžalovaných Petra Kotta „URNA!“ „Jsme v prdeli“ po tom, čo videl, ako policajti elitného útvaru zatýkajú Ratha, či Rathovo rozjímanie nad peniazmi „Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký,“ medzičasom zľudoveli. Česká verejnosť dychtí po každom ďalšom detaile a neprekáža ani to, že zo zhabanej legálne držanej poľovníckej pušky vyrobili niektoré médiá samopal, čo malo dokazovať nebezpečnosť celého „gangu“.

Kauza Rath a spol.: Korupčné podvody za milióny českých korún sú rozpísané na tisíckach strán. Foto: profimedia.sk

Imidž obetného baránka

Rathovu skupinu udal bývalý policajt Libor Gregor prvému námestníkovi generálneho prokurátora Igorovi Střížovi. Výsledkom bol zmätok okolo toho, kto sa bude prípadom zaoberať. Chvíľu sa mu venovali policajti zo severných Čiech, aby napokon skončil v Prahe. „V histórii, keď sa spoločnosť cítila frustrovaná z vládnucej garnitúry, našla si iný cieľ. V stredoveku sa začalo s čarodejníckymi procesmi, teraz nastal akýsi boj s korupciou,“ dušoval sa pred súdom Rath v reči trvajúcej niekoľko hodín. Jeho advokáti okrem iného napadli zákonnosť získaných dôkazov.

Diskutabilný je podľa niektorých komentátorov aj najznámejší dôkaz v celej kauze - legendárna škatuľa z červeného vína, odrody Malbec, kde bola v päťtisícových bankovkách naskladaná sedemmiliónová „provízia“. Podľa obžaloby išlo o úplatok za zmanipulovanie zákazky na opravu zámku v Buštěhrade.

„Ja, keď som odchádzal, tak som odchádzal s vedomím, že nesiem škatuľu s vínom... Neviem, čo to bolo za peniaze, ja som sa do tej škatule nepozeral, neotváral ju a na nič som v nej nesiahal. Mohla ich tam dať polícia, ja neviem,“ obvinil Rath policajtov. Priamo na mieste síce bola policajná kamera, ktorá zatknutie snímala, zhruba na päť minút však vypadla spomínaná škatuľa z jej hľadáčika.

Sporné sú aj údaje o zhabanej sume. Zatiaľ čo v škatuli mali nájsť policajti sedem miliónov českých korún, v žiadosti o vydanie uvádza polícia sumu päť miliónov. Bez ohľadu na vágnosť dôkazov a prešľapy polície však väčšina českej verejnosti očakáva jednoznačný rozsudok - potvrdenie dvanásťročného trestu pre Ratha.

Rathove zárobky

Hoci by sa mohlo zdať, že prominentný politik, ktorý je vo väzbe vyše roka, trpí finančnými suchotami, opak je pravda. Počas pobytu za mrežami totiž zdvojnásobil svoj ročný príjem, keď popri mesačnom poslaneckom plate vo výške 55 900 českých korún v hrubom, vyše 2 156 eur (podľa zákona má naň stále nárok, pozn. redakcie), zinkasoval ďalších sedemstotisíc českých korún, zhruba 27-tisíc eur, za knihu o svojom nedobrovoľnom pobyte za mrežami. Dvadsaťtisícový náklad svojrázneho dielka Přisedněte si alias Absurdní proces sa údajne rozchytal.

Zarážajúce však je, že Rath okrem poslaneckého platu stále čerpá náhrady na administratívnu a odbornú prácu, na prenájom poslaneckej kancelárie, na zabezpečenie služieb asistentov a na úhradu telefónnych poplatkov a za pripojenie na internet. Celkové náhrady sa tak len za minulý rok vyšplhali na utešených 1 132 828,13 koruny, čo je vyše 43-tisíc eur.

Rathovo majetkové priznanie za uplynulý rok obsahuje aj ďalšie príjmy. Od Stredočeského kraja zinkasoval takmer pol milióna korún, teda asi dvadsaťtisíc eur. Išlo o plat za obdobie, keď bol ešte hajtmanom. Ďalších viac ako 150-tisíc českých korún, necelých šesťtisíc eur, získal z prenájmu nehnuteľností.

Odsúdený vopred?

Či je Rath vinný, alebo nie, môže rozhodnúť až nezávislý súd. Na jednej strane stojí obžaloba, ktorá predkladá pomerne vážne dôkazy - usvedčujúcu výpoveď korunnej svedkyne i policajné odpočúvania.

Na druhej strane stojí donedávna z pohľadu zákona ctihodný muž, ktorý tvrdí, že všetky dôkazy voči nemu zmanipulovala polícia a štátny zástupca, nahrávky odposluchov zostrihali a peniaze mu dali do škatule detektívi. Dušuje sa, že celé jeho stíhanie je cieleným rozsiahlym sprisahaním bezpečnostných zložiek voči nemu v snahe urobiť si na chytení vysokopostaveného politika meno.

Ako napísal komentátor Ondřej Kundra: „Pre akéhokoľvek sudcu bude morálnou skúškou, či a aký priestor dá argumentom obhajoby vo viac ako rok trvajúcej mediálnej masáži, v ktorej bol Rath odsúdený vopred.“ V prípade dokázania viny mu hrozí najvyšší trest spomedzi všetkých obžalovaných - dvanásť rokov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní