Drogového kráľa Guzmána chytila vo februári mexická armáda. To bol koniec jeho slobody aj pobytu v rebríčku najmocnejších ľudí sveta.

Koniec mocných mafiánov? Narkobarón Guzmán vypadol z rebríčka Forbes

Mexický drogový magnát Joaquín Guzmán po piatich rokoch absentuje v rebríčku najmocnejších ľudí planéty. Čo mu zlomilo väz?

Hlavy štátov, generálni riaditelia, magnáti, špičkoví podnikatelia. Títo všetci sa dostali do rebríčka najmocnejších ľudí planéty, ktorý každoročne zostavuje americký biznismagazín Forbes. V elitnej spoločnosti však tentoraz chýba kráľ organizovaného zločinu, mexický drogový magnát Joaquín "El Chapo" Guzmán.

Jeden z najmocnejších narkobarónov sveta sa do rebríčka nedostal po prvýkrát od roku 2009. Začiatkom tohto roku ho zatkli v jeho domovskom štáte Sinaloa a aktuálne je ostro stráženým väzňom v nápravnom zariadení neďaleko Mexico City.

„Som si istý, že je stále bohatým a vplyvným drogovým dílerom, ale teraz je v base. To znamená, že väčšiu moc ako on má aktuálne republika Mexico,“ vysvetlil Michael Noer z magazínu Forbes dôvod, prečo Guzmána do skupiny nezaradili.

Čítajte viac:

Mexičania žiadali prepustenie narkobaróna, do ulíc ich vyšli tisíce

Unikal trinásť rokov

Minulý rok obsadil drogový bos s prezývkou „El Chapo“ – krpec, 67. priečku v 72-miestnom rebríčku. Oproti minulosti to bol značný prepad, čomu nahrali okolnosti späté so šéfmi organizovaného zločinu – neznámy pobyt a nemožnosť posúdiť rozsah jeho majetku.

Kým ho vo februári zatkli príslušníci mexickej armády v prístavnom meste Mazatlán, podsaditý Guzmán unikal pred spravodlivosťou celých trinásť rokov. Mal k tomu napokon všetky prostriedky – širokú sieť skorumpovaných vládnych úradníkov, pôsobiacich v oblasti presadzovania práva, ktorí boli na jeho výplatnej listine.

Vzrastom nevýrazný muž - meria iba 168 centimetrov - bol v roku 2001 po Usámovi bin Ládinovi najhľadanejšou osobou na svete a Spojené štáty vypísali na jeho hlavu odmenu 5 miliónov dolárov.

El Chapo úspešne rozbehol kartel Sinaloa, multimiliardovú kriminálnu organizáciu, ktorej sa napriek uväzneniu šéfa darí špičkovo – stále je číslom jeden medzi dodávateľmi drog do Spojených štátov. Absencia v rebríčku magazínu Forbes je teda to, čo môže Guzmána trápiť najmenej.

Čítajte viac:

Zatknutého narkobaróna z vraždy neobvinili, aj tak mu hrozí 400 rokov väzenia

Kraľuje Putin

Mexické farby medzi najvplyvnejšími ľuďmi planéty namiesto neho obhajujú dvaja muži, miliardár Carlos Slim Helú, ktorý obsadil 14. priečku, a prezident Enrique Peña Nieto, ktorý spadol z 37. miesta na 60. priečku.

Za najmocnejšieho človeka sveta Forbes určil už druhýkrát po sebe ruského prezidenta Vladimira Putina. Za ním skončil šéf Bieleho domu Barack Obama a na treťom mieste čínsky prezident Si Ťin-pching. Štvrtý je pápež František a prvú päťku uzatvára nemecká kancelárka Angela Merkel.

Rebríček, ktorý americký biznismagazín zostavuje od roku 2009, vychádza z hlasovania jeho redaktorov, ktorí zvažujú parametre, ako rozsah a použitie moci danej osoby, počet ľudí, na ktorých má jej konanie vplyv, a jej finančné zdroje.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní