Koniec modlitieb na škole: Moslimské deti vraj provokujú náboženskými rituálmi

Nemci začínajú byť unavení z ústupkov a prehnanej tolerancie voči jedinej náboženskej skupine.

Živú diskusiu na sociálnych sieťach vyvolalo nedávne opatrenie Gymnázia Johannesa Raua v západonemeckom Wuppertale, ktoré sa rozhodlo skoncovať s náboženskými rituálmi moslimských detí na pôde školy. Vedenie gymnázia rozoslalo pedagógom interné nariadenie, v ktorom ich žiada, aby týchto študentov "priateľsky" napomenuli a ich mená oznámili manažmentu.

Učitelia a žiaci cítili nátlak

V obežníku riaditeľstvo informuje, že v poslednom období zaznamenali zvyšujúci sa počet moslimských žiakov modliacich sa verejne v priestoroch vzdelávacej ustanovizne, prevádzajúcich rituálne umývanie na toaletách, či rozprestierajúcich modlitebné koberčeky na chodbách... Takéto prejavy považuje škola za neprípustné.

Neskôr pre médiá vysvetlili, že oznamovanie "vinníkov" učiteľmi nemieri k postihom detí, ale k hľadaniu riešenia, ktorým by mohlo byť napríklad vytvorenie samostatnej miestnosti pre náboženské činnosti.

Čítajte viac

Foto: internet

Gymnázium Johannesa Raua: Na tejto škole už v minulosti zakročili proti narúšaniu vyučovacieho procesu na základe vierovyznania. Foto: internet

"Zmyslom zákazu modlenia sa ´provokačným štýlom´ je zabezpečiť harmonické spolužitie medzi spolužiakmi a pokoj na škole," cituje hovorkyňu miestnej oblastnej rady Dagmar Grossovú nemecký spravodajský server Deutsche Welle. "Opatrenie malo za cieľ nájsť východisko v situácii, keď sa učitelia a študenti cítili pod tlakom v dôsledku správania sa spolužiakov."

Čítajte viac

Chyba migračnej politiky?

Postup vzdelávacej inštitúcie neodporuje platnej legislatíve, pretože podľa nej má bezproblémové fungovanie školy prednosť pred slobodnými prejavmi viery. Práve v tomto duchu pedagógovia už v minulosti odmietli výhrady moslimských študentiek, ktoré z náboženských dôvodov nechceli absolvovať spoločný plavecký výcvik.

Foto: internet

Obežník: Vedenie gymnázia sa rozhodlo proti náboženským praktikám na pôde školy bojovať. Foto: internet

Tentoraz zrejme nebude postup natoľko razantný. Ako uviedla Grossová, modlenie by nemalo byť problémom, ak nebude mať vplyv na riadnu činnosť školy.

Miestna pobočka pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) označila kroky gymnázia za rozumné. Jej predstavitelia zároveň dodali, že tento zjavný nedostatok integrácie menšín je ďalším dôkazom zlyhania migračnej politiky starých strán.

Čítajte viac

Naopak turecký denník The Daily Sabah vychádzajúci aj v Nemecku zákaz kritizuje. Poukazuje na to, že proti nemu protestovali nielen moslimskí žiaci, ale aj "nemoslimovia". "Malo byť nám byť umožnené vyznávať svoju vieru," hovorí pre noviny jeden zo študentov. "Veď sme sa nemodlili počas hodín, ale cez prestávky. Je predsa jedno či žiak v tomto čase ide do kúpeľne, najesť sa, alebo sa dve minúty modlí..."

Foto: internet

Namiesto prestávky motlitba: Žiaci si na chodbách rozprestreli koberčeky a modlili sa počas prestávok. Foto: internet

Modlite sa v kostoloch, či mešitách!

Rozhodnutie wuppertálskeho gymnázia vyvolalo rozporuplné reakcie verejnosti. V internetových diskusiách sa čitatelia rozdelili na niekoľko táborov. Jedni považujú nariadenie za diskriminačné. Pýtajú sa, ako možno v tak silne náboženskej krajine, akou je Nemecko obmedzovať slobodu vierovyznania. Na druhej strane stoja tí, ktorí náboženstvo na školách odmietajú všeobecne. Tvrdia, že ak sa chce niekto modliť, mal by zamieriť do kostola, alebo mešity. "Škola má byť neutrálne miesto, kde platia rovnaké pravidlá pre všetkých."

V podobnom duchu sa nesie väčšina reakcií a ľudia odmietajú podozrenia zo zaujatosti voči menšinám. "Sama som do tejto školy chodila a môžem povedať, že je mimoriadne tolerantná," uvádza jedna z prispievateliek. "Ak sa rozhodli pre takéto opatrenie, určite na to majú relevantné dôvody."

Čítajte viac

Foto: internet

Búrka reakcií: Správy o zákaze modlenia zaplnili nemecké média aj internetové portály. Foto: internet

Viera je súkromná vec

Ďalší diskutér na stránke spravodajského serveru poukazuje na fakt, že chovanie moslimov sa v priebehu rokov zmenilo. "Mal som spolužiakov z arabských krajín a neskôr aj kolegov na pracovisku, ktorí sa modlili niekoľkokrát denne. Nikdy som ich ale pri týchto obradoch nevidel. Náboženstvo bolo a je pre nich súkromnou záležitosťou, ktorá nemá miesto na verejnosti."

Mnohí Nemci sú z prehnaných ústupkov voči konkrétnej skupine ľudí už unavení. Tvrdia, že sú tolerantní až príliš a upozorňujú, že žiaci vyznávajú rôzne vierovyznania, nie len islam. "Ťažko si predstaviť, že by všetci praktizovali na chodbách škôl svoje vlastné rituály."


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní