Prvenstvo Jurija Gagarina (vľavo) na obežnej dráhe chcú stále mnohí spochyniť. Predbehol ho vraj Vladimir Iľjušin (vpravo).

Konšpirácie žijú: Prvý vo vesmíre nebol Gagarin, ale Iľjušin

Zo všetkých známych mýtov, ktoré zahaľujú vesmírnu misiu Jurija Gagarina z 12. apríla 1961, je najstarší a najzaujímavejší príbeh o tajnej misii, ktorá Gagarinovmu dobrodružstvu predchádzala a skončila sa haváriou.

Prvým človekom v kozme nebol slávny Jurij Gagarin, ale sovietsky skúšobný pilot a syn popredného leteckého konštruktéra Vladimir Iľjušin. Aj to je jedna z mnohých konšpiračných teórií, ktoré spochybňujú okolnosti slávnej vesmírnej misie z 12. apríla 1961. Podľa amerického dokumentárneho filmu Zvrhnutý idol: Konšpirácia o Jurijovi Gagarinovi z roku 2009 sa „skutočne“ prvý let odohral 7.apríla 1961.

Iľjušin na palube vesmírnej lode vyštartoval na obežnú dráhu Zeme, pri spätnom pristátí v Číne sa však ťažko zranil a skončil na rok v čínskom zajatí. Sovietsky zväz sa s Krajinou draka dohodol na utajení nepodarenej misie, a tak titul prvého muža na obežnej dráhe prischol Gagarinovi, ktorého poslali do kozmu o pár dní neskôr.

Štart vesmírnej lode Vostok z kozmodrómu Bajkonur 12. apríla 1961. Bola to naozaj premiéra? Foto: Profimedia.sk

Exkurzia v Kremli

Ako píše portál thespacereview.com, s teóriu o „skutočnej verzii“ prišiel ešte v roku 1961 britský novinár Dennis Ogden, moskovský korešpondent pre ľavicový denník Daily Worker. Okrem neho bol hlavným propagátorom myšlienky vydavateľ Russian Bussiness News Gordon Feller, ktorý na stránkach časopisu Final Frontier vyhlásil, že mal prístup k tajným kremeľským dokumentom o nepodarenej vesmírnej misii.

Tvrdenie však malo vážne trhliny, keďže – ako priznal – nemohol si počas študovania dokumentov robiť žiadne poznámky. Fakty si vraj zapísal až po odchode z budovy, pričom je pozoruhodné, že si zapamätal všetky mená a údaje. Okrem toho vzťahy Číny so Sovietskym zväzom v tom čase neboli ideálne. Vo vzduchu teda ostala visieť otázka, prečo by pristupovala na podobnú dohodu o utajení.

Bez vetra ani lístok

Napriek racionálnym pochybnostiam teória o Iľjušinovom lete zaujala neskôr ďalších nadšencov i konšpirátorov. A hoci bolo vo vtedajšom Sovietskom zväze možné naozaj čokoľvek, dnes sa väčšina historických udalostí nedá dôsledne utajiť. Pri kozmickom lete to platí niekoľkonásobne. Český portál idnes.cz pripomína, že navyše ani sám Vladimir Iljušin nepodal o svojej misii nikdy žiadne svedectvo.

Faktom však je, že takmer mesiac pred štartom Jurija Gagarina zhorel pri skúške v izolačnej komore najmladší člen vtedy utajovaného oddielu kozmonautov Valentin Bondarenko. Prísne tajná záležitosť sa dostala do uší novinárov i zahraničných spravodajcov a teória o nevydarenom lete bola na svete.

Prekliatie náhradníkov

Portál idnes.cz upozorňuje, že popri konšpiráciách sa zabúdajú spomínať skutočné fakty, ktoré sú prinajmenšom rovnako zaujímavé. Napríklad, že druhého Gagarinovho náhradníka Grigorija Neljubova z tímu vyhodili a neskôr spáchal samovraždu. Ďalší náhradník German Titov zasa po vlastnom kozmickom lete neustál slávu a pri autohavárii, ktorú v opitosti spôsobil, zabil spolujazdkyňu.

Pridajte sa k nám aj na facebooku!


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní