Útok: Štyri unesené lietadlá zmenili za pár hodín tvár Ameriky i sveta.

Konšpiračné teórie: Spadli Dvojičky na základe riadenej demolácie?

Konšpiračné teórie o páde Svetového obchodného centra poukazujú najmä na zvláštny pád pýchy americkej architektúry.

Pád veží Svetového obchodného centra (WTC) patrí medzi udalosti, okolo ktorých sa splieta neuveriteľné množstvo konšpiračných teórií.

Nie div - útok s tisíckami obetí priamo na území USA, jeho priame následky v podobe vojny v Afganistane i nedostatočný časový odstup od udalosti si priam pýtajú „jednoduchšie“ vysvetlenie, ako je oficiálna verzia. Navyše, keď úradná verzia má svoje trhliny a okrem výstredných teórií šarlatánov kladú vážne a doposiaľ nezodpovedané otázky aj vedecké kapacity.

Útok

Ráno 11. septembra 2001 prechádzalo devätnásť atentátnikov bežnými odbavovacími procedúrami na letiskách v Bostone, Newarku a vo Washingtone. Krátko nato štyri americké dopravné lietadlá nedobrovoľne zmenili pilotov i kurz.

O 8.46 miestneho času narazil let číslo 11 do Severnej veže WTC na newyorskom Manhattane. Po šestnástich minútach skončil v Južnej veži let číslo 175 a nikoho nenechal na pochybách, že Amerika čelí útoku, aký od Pearl Harboru nezažila.

Dielo skazy dokonal o štyridsať minút pád letu číslo 77 na Pentagón. A len vzbura cestujúcich letu číslo 93 proti osudu nachystanému únoscami spôsobila, že namiesto ďalšieho cieľa skončilo štvrté lietadlo v troskách ďaleko od ľudských obydlí v pensylvánskych poliach.

Od začiatku pútali pozornosť najmä zasiahnuté Dvojičky - pýchy americkej architektúry, dokončené v roku 1973, a symbol obchodnej moci Ameriky. Po náraze oboch lietadiel do horných častí veží vypukli rozsiahle požiare a šírili sa k najvyšším poschodiam. Doteraz svet mrazia obrazy ľudí vrhajúcich sa pred ohňom dolu v ústrety rýchlejšej smrti. O 9.59, teda ani nie hodinu po náraze, padá Južná veža a zahaľuje Manhattan do oblakov dymu a prachu.

O 10.26 stíha rovnaký osud Severnú vežu. Obe boli pritom vyprojektované tak, aby vydržali aj náraz lietadla, aj požiar leteckého benzínu. Takáto katastrofa by podľa hlavného architekta budov Johna Skillinga spôsobila množstvo strát na životoch, ale konštrukcia budovy ju mala vydržať. Navyše, oheň už zničil viacero mrakodrapov, ale žiaden sa preň nezrútil.

Podozrivé trosky: Zvyšky oboch veží neukazujú na palacinkový efekt a neponúkajú ani vysvetlenie, prečo sa oceľ a betón rozpadli. Foto: TASR/AP

Čo hovoria úrady

Oficiálne teórie pádu samotných Dvojičiek si trošku odporujú. Správa vládnej organizácie Federal Emergency Management Authority (FEMA) v roku 2002 uviedla, že veže spadli takzvaným palacinkovým efektom. Postavili ich totiž tak, že na masívnom oceľovom jadre boli pomocou nosníkov zavesené jednotlivé podlažia, ktoré sa poskladali na seba ako palacinky.

Táto teória však nevysvetľovala, kam sa podelo celé oceľové jadro veží a prečo pri páde oboch budov vystreľovali oceľové nosníky do vzdialenosti vyše sto metrov. Takisto na všetkých snímkach spadnutého WTC chýba akýkoľvek náznak „palaciniek“, teda na seba poskladaných poschodí.

V roku 2005 vydal oficiálnu správu Národný inštitút štandardov a technológií (NIST), vládna organizácia spadajúca pod ministerstvo hospodárstva. Vinu za pád veží pririekla zúriacim požiarom. Podľa vládnych odborníkov dokázali obe veže absorbovať nárazy lietadiel a boli by stáli naďalej, keby neprišlo k požiarom. Tie spôsobili prehnutie oceľových nosníkov, ktoré začali ťahať oporné stĺpy smerom dovnútra, čím vznikla nestabilita, vedúca neskôr ku kolapsu.

Kritici oficiálnych správ však upozorňujú, že teplota horenia leteckého benzínu je približne 650 stupňov Celzia, kým teplota topenia ocele približne 1 500 stupňov. Zaráža ich aj rýchlosť pádu oboch budov, ktorá je takmer taká istá ako rýchlosť voľného pádu.

Južná veža mala pod miestom nárazu približne 75 nepoškodených poschodí, Severná veža asi 90. Ak by teda aj zlyhalo jedno poschodie, ako to, že konštrukcia budovy nekládla padajúcemu vrchu žiaden odpor?

WTC 7

Najväčšie pochybnosti však nevyvolávajú samotné Dvojičky, ale pád 47-poschodovej budovy označovanej ako WTC 7. Nachádzala sa asi sto metrov od Severnej veže, pričom medzi oboma stavbami stáli dve nižšie budovy, označované ako WTC 5 a WTC 6.

„Sedmička“ predstavovala riadiace centrum celého obchodného komplexu, ale aj sídlo významných inštitúcií vrátane tajnej služby CIA. O 17.20 sa z ničoho nič zosunula k zemi. V budove síce zúrili požiare spôsobené troskami padajúcimi z oboch veží, podľa viacerých odborníkov však bežný kancelársky požiar nemôže ohroziť statiku takéhoto kolosu. A, navyše, pád budovy omnoho viac pripomínal riadenú deštrukciu ako samovoľný kolaps.

Správa 9/11 Commission Report, výsledný dokument vyšetrovania komisie zriadenej vládou USA, neobsahuje o WTC 7 ani zmienku. V spomenutej správe NIST sa konštatuje, že pád budovy zapríčinil inak bežný požiar, ktorý však v tomto prípade viedol k zlyhaniu dôležitého oporného stĺpa, a tým aj ku kolapsu celej budovy.

Kritici však oponujú, že budovu držalo 58 externých a 24 jadrových stĺpov - zlyhanie jedného z nich by ju teda nemalo ohroziť. A upozorňujú, podobne ako pri Dvojičkách, že deštrukcia požiarom sa prejavuje veľkými, pomalými deformáciami a nasledujúci kolaps býva asymetrický, idúci cestou najmenšieho odporu.

Na mnohých videách zachytávajúcich pád WTC 7 však vidieť pravý opak - kolaps je okamžitý, symetrický, budova padá takmer rýchlosťou voľného pádu a ide cestou najväčšieho odporu, teda cez masu poschodí stojacich pod padajúcim vrchom.

Termitové zmesi

Konšpiračné teórie v prípade útoku na WTC nie sú len doménou internetových šialencov túžiacich po senzácii za každú cenu, ale vzbudili pozornosť aj serióznych bádateľov.

V roku 2009 oznámila medzinárodná skupina vedcov, že vo všetkých vzorkách prachu vzniknutého po deštrukcii WTC objavila červenosivé šupinky takzvaných termitových zmesí. Sú to látky zložené z oxidu železa, zo síry a z hliníka, ktoré dokážu rezať oceľ a nespôsobujú nijaký zvuk. Zmesi objavené v prachu boli podľa vedcov vyrobené špičkovými nanotechnológiami.

S objavom podobného druhu prišiel ešte predtým zakladateľ hnutia Architekti a inžinieri za pravdu o 9/11 Richard Gage. Tvrdí, že kým sa nepodarí inak vysvetliť prítomnosť týchto látok, vzniká dôvodné podozrenie podporené spôsobom pádu budov, že Dvojičky i WTC 7 spadli na základe riadenej demolácie.

Ďalšie pochybnosti

Polemika o páde Dvojičiek a WTC sa nesie najmä v oblasti fyziky. Mnohí konšpirátori sa však chytajú aj podstatne jednoduchších argumentov, ktoré, takpovediac, videli na vlastné oči. Jedným z nich je podivuhodná reakcia vtedajšieho prezidenta Georgea Busha.

Chronicky známe sú totiž zábery, ako počas útokov sedí vo floridskej škole a číta si s deťmi z knižky. Zrazu pribieha k najmocnejšiemu mužovi sveta člen jeho tímu a diskrétne mu oznamuje správu o nálete na Dvojičky. Bush si správu vypočuje a ostáva dlhé minúty sedieť s deťmi. Program prezidenta bol pritom všeobecne známy - ako to, že jeho ochranka sa okamžite nepokúsila odpratať ho do bezpečia, aby sa náhodou nestal ďalším terčom teroristov?

George Bush: Práve sa dozvedel o útoku. Napriek tomu ho tam ochranka nechala dlhé minúty sedieť. Foto: TASR/AP

Bez škvŕn pochybností nie je ani príbeh letu číslo 77, ktorý o 9.43 narazil do sídla amerického ministerstva obrany. Pentagón sa totiž nachádza v prísne stráženej letovej zóne a stíhačky sú schopné priletieť k podozrivému lietadlu počas niekoľkých minút. Onoho osudného dňa však ubehla hodina od prvého útoku na Severnú vežu a stíhačky nijako nezakročili.

Ďalšie výhrady sú opäť viditeľné „voľným okom“. Náraz lietadla do Pentagónu totiž spôsobil v budove asi o polovicu menšiu trhlinu, ako bolo rozpätie krídel či dĺžka trupu lietadla. Navyše, neexistujú nijaké zábery trosiek lietadla ani nárazu do budovy, čo kritikov oficiálnej verzie privádza k záveru, že budova ministerstva mohla byť poškodená niečím iným ako uneseným lietadlom.

Konšpirátori

Na Slovensku sa „pochybovanie“ nesie najmä internetom, žiadna významná osobnosť však verejne nikdy nespochybnila oficiálnu teóriu amerických úradov. U západných susedov je to iné - niekdajší poradca českého prezidenta Václava Klausa novinár a spisovateľ Petr Hájek si servítku pred ústa nedával.

„Existuje dosť reálna možnosť, že 11. september naozaj zorganizovali tajné služby USA,“ vyhlásil Hájek. Oficiálnu verziu nazýva rozprávkou pre dospelých a jasno má aj v názoroch na údajného pôvodcu útokov, lídra al-Káidy Usámu bin Ládina: „Osobne sa prikláňam k názoru, že Usáma, v podobe, v akej ho celý svet pozná z jeho komických televíznych prejavov, nikdy neexistoval.“

Usáma bin Ládin: Bývalý šéf al-Káidy mal stáť za útokmi na WTC. Foto: TASR/AP

Smrť konšpirátora

K záhadám súvisiacim s WTC pribudla vo februári ďalšia. Americký pilot a spisovateľ Phillip Marshall, ktorý sa preslávil viacerými publikáciami o vlastnom výklade udalostí z 11. septembra, zahynul za nevysvetlených okolností spolu s dospievajúcimi deťmi Alexom a Macailou. Našli ich všetkých doma s prestrelenými hlavami.

Tituly Marshallových kníh hovoria samy za seba - Falošná vlajka 911: Ako Bush, Cheney a Saudskoarabi vytvorili svet po 11. septembri, či Big Bamboozle: 9/11 a vojna proti teroru. Niekdajší pilot bol presvedčený, že útok v roku 2001 spáchala americká vláda v spolupráci so Saudskou Arábiou a že pilotov atentátnikov vyškolili sami Američania.

„Oficiálna verzia hovorí, že za všetkým stojí nejaký Usáma bin Ládin, žijúci v nejakej jaskyni na druhom konci sveta, ktorý prešiel cez rozum celej americkej armáde i Pentagónu. Je to absurdné,“ poznamenal kedysi Marshall.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].