Minulý týždeň sa v Štrasburgu hlasovalo o Správe o vytvorení podmienok na trhu práce priaznivých pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Väčšina europoslancov hlasovala za.
Správa hovorila o nespravodlivom postavení žien na pracovnom trhu. Rozdiely v odmeňovaní majú vplyv na výšku dôchodku. Podľa správy je Európa svetadielom s najvyšším počtom starších ľudí.
Kontroverzné však je, že správa sa zaoberá aj rovnomerným rozdelením domácich prác, starostlivosti o rodinu a deti, a to rovnakým dielom medzi mužov a ženy.
Rovnosť: EÚ sa v najnovšej správe o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom zamerala aj na rozdelenie domácich prác.Foto: Michal Smrčok
V EÚ sa možno pri vypracovávaní správy inšpirovali štúdiou, ktorú sme vám nedávno priniesli na webe PLUS 7 DNÍ. Podľa analýzy Oxfordskej univerzity upratujú súčasné ženy menej ako kedykoľvek predtým, avšak aj tak vykonávajú domáce práce o 74 minút denne dlhšie ako muži. Pritom je to častý dôvod hádok.
Európskym parlamentom pritom prechádza aj množstvo iných zaujímavých návrhov. Tu je niekoľko z nich.
Boj s obezitou, alkoholom a cigaretami
Europarlament sa snaží bojovať s neduhmi. Proti fajčeniu napríklad zákazom mentolových cigariet, ktoré môžu byť pre fajčiarov atraktívnejšie, ale podobne škodlivé, ako iné tabakové výrobky.
Zo stratégie EÚ zameranej na požívanie metly ľudstva, ktorej inak nadmerné užívanie spôsobuje ročne vyše tri milióny úmrtí, zaujal v roku 2015 média a verejnosť bod, podľa ktorého by na etiketách alkoholických nápojov mali byť uvádzané nutričné hodnoty, teda napríklad koľko cukru obsahuje daný alkoholický nápoj.
Koľko má cukru? Nutričné hodnoty alkoholických nápojov by sme sa mohli dozvedieť z etikety.Foto: Matej Kalina
Únia tiež rozhodla, že do ovocných džúsov nie je možné pridávať cukor. Džúsom tak je len džús bez pridaných sladidiel.
Zdieľanie fotiek
Búrlivý diskusiu vyvolal návrh za zrušenie slobody panorámy. Podľa neho by turisti, či amatérski fotografi nemohli fotiť pamiatky na verejných priestranstvách a len tak sa nimi chváliť na sociálnych sieťach. Neprešlo. Vydýchla si aj taká Wikipédia, že nemusí vyčierňovať pamiatky.
Panoráma: Hrozilo, že nafotením pamiatky a jej zdieľaním na sociálnej sieti si budete koledovať o problémy.Foto: Matej Kalina
Emisné limity na kosačky, zákaz vysávačov
Európskym parlamentom prešli emisné limity na kosačky na trávu, buldozéry aj dieselové lokomotívy. Sú poháňané spaľovacími motormi a teda zaťažujú životné prostredie. Platia tak pre ne podobné obmedzenia ako pri autách.
Klimatické ciele chce EÚ plniť aj zákazom vysávačov s príkonom nad 1600 wattov a o rok aj tých s príkonom nad 900 W. Ale nebudeme s nižším výkonom vysávať dlhšie?
EÚ dala stopku aj štandardným žiarovkám. Tie úsporné však obsahujú jedovatú ortuť.
Krivé uhorky a obrázky na mlieku
Obchodné normy, čiže určená veľkosť a tvar, platia už len pre desať druhov ovocia a zeleniny. Ale aj pre týchto desiatich druhoch existuje výnimka. Pokiaľ nejde o extra, prvú či druhé triedu, môžu sa na pulty obchodov dostať aj trebárs krivé uhorky.
Normy na ovocie a zeleninu: Europarlamentom prešla výnimka, v obchodoch tak môžeme kúpiť aj nie celkom rovné uhorky.Foto: Matej Jankovič
Ďalší z kontroverzných návrhoch hovorí o tom, aby obaly umelých výživ pre deti do 12 mesiacov neobsahovali obrázky šťastných dojčiat, či iné obrázky a texty, ktoré výrobky idealizujú a odrádzajú matky od dojčenia.
Klimatické zmeny a rovnosť pohlaví
Únia vypracúva štúdie skúmajúce prepojenie klimatických zmien a rovnosti žien. Informačná hodnota takejto správy nie je jasná.
Polemiku vyvolali aj kvóty navrhnuté Európskou komisiou. V dozorných radách firiem by mali mať podľa návrhu zastúpenie ženy vo výške 40 %. Návrh sa členským štátom veľmi nepáčil.
Z dielne antidiskriminačných je zákon, podľa ktorého musia poisťovatelia predávať svoje produkty obom pohlaviam za tú istú cenu.
Futbalové prestupy aj podpätky
EÚ vypracovala aj ďalšiu siahodlhú štúdiu – týka sa prestupov futbalistov. Brusel by ich chcel regulovať, keďže kluby vynakladajú na prestupy ročne tri miliardy eur, ale len málo z toho majú menšie kluby a amatérski súťažiaci.
Žiadne topánky s podpätkami, šperky a hodinky pre kaderníčky pri práci. Takýto zákaz má zlepšiť pracovné podmienky a znížiť riziko výskytu chorôb z povolania. Kaderníčky si majú povinne dať na nohy topánky s rovnou protišmykovou podrážkou.
Žiadne opätky: Povinné topánky s protišmykovou podrážkou zlepšia kaderníčkam pracovné podmienky.Foto: Martin Kukučka
Kvóty na migrantov
Nezabúdajme ani na kvóty, ktoré v praxi veľmi nefungujú, podľa ktorých si mali členské krajiny prerozdeľovať migrantov. Slovenská vláda podala proti Rade Európskej únie pre povinné kvóty na prerozdelenie 120-tisíc utečencov žalobu.