Rehana sa stala symbolom nádeje v boji proti Islamskému štátu.

Krásna bojovníčka Rehana: Hrdinka alebo obeť propagandy?

O krásnej kurdskej bojovníčke Rehane kolujú na sociálnych sieťach rôzne zvesti. Jeden novinár teraz porozprával, ako je to s ňou naozaj.

Jej prívrženci ju nazývajú anjelom z Kobané. Zvesti o osude Rehany nemajú konca. Jedni hovoria o tom, že zabila sto islamistov. Iné, že ju už postihla krutá pomsta a že ju sťali. Následne sa z jej okolia ozvali hlasy, že to nie je pravda.

Ale švédsky novinár Carl Drott asi pozná skutočnú pravdu. Pre news.com.au povedal, že Rehanu pred dvoma mesiacmi stretol neďaleko sýrskeho Kobané, ale zabudol jej meno. O tom, že sa volá Rehana ale pochybuje. Podľa neho je nepravdivý aj jej kult bojovníčky. Lživá je aj jej údajná poprava.

Má sa dobre

Drott na Facebooku napísal: "Na Twitteri sa šíri klebeta, že Rehana vlastnými rukami zabila 100 bojovníkov z Islamského štátu. Je to nepravdepodobné, pretože nie je ani členkou YPJ (ženská obranná jednotka), ale pomocná sila v jednotke Home Guard."

Švéd ďalej pokračuje: "Tieto ženy sú minimálne vyškolené a pomáhajú YPJ na základniach. Len v prípade najväčšej núdze sú dobrovoľníčky posielané do boja. Pochybujem, že aj tá najtalentovanejšia strelkyňa z YPJ v Kobané zabila viac ako 100 nepriateľov."

Mladá žena študovala v sýrskom Aleppo právo. Jej rodina žila v Kobané, informoval ďalej Drott.

Čítajte viac:

Krásna kurdská bojovníčka žije! Tvrdia to jej prívrženci

Bola symbolom nádeje. Krásnu bojovníčku brutálne sťali islamisti

Rehana stojí v strede obrázku

Aleppo law student (unknown name, unlikely "Rehana") shown in middle of my pic & quoted here: http://t.co/k5lM16wJ1Ipic.twitter.com/b6lN05Ttib

— Carl Drott (@CarlDrott) 28. Říjen 2014

Ďalšie svedectvo

Aj 25-ročný sýrsko-kurdský novinár Rashad abdel Qader sa tiež prihlásil k slovu. Uviedol, že Rehana sa má dobre.

Spoke to #Rehana she's sound & safe. #dailymail's is not true, she didn't kill 100 #ISIS but fighting fiecely #Kobanepic.twitter.com/gacYI8MOGR

— Rashad abdelQader (@RashadAbdlQader) 27. Říjen 2014

"Rozprával som sa s ňou. Má sa dobre a je v bezpečí.“ Daily Mail sa podľa neho mýli, keď tvrdí, že zabila viac ako 100 islamistov, ale ona bojuje v Kobané."

Potvrdil, že Rehana študuje tretí rok právo a že jej otca a strýka zabili teroristi z Islamského štátu.

The Kurdish fighter #Rehana is 25 years old, studying Law (3rd year Program). Dad & uncle fighters killed by #ISIS#Kobane

— Rashad abdelQader (@RashadAbdlQader) 28. Říjen 2014

Je Rehana obeťou propagandy?

Ďalší anonymný zdroj pre Daily Mail povedal, že Rehana počas tvrdých bojov o Kobané minulý týždeň utiekla do Turecka. "Sme priatelia a potvrdzujem, že žije. Zabitá žena na fotke nie je Rehana."

Kto je teda táto žena? Je superhrdinkou alebo len tvárou propagandy? Pokiaľ budú v regióne prebiehať boje, skutočnú pravdu sa asi nedozvieme.


  • pluska.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní