Kresťania proti satanistom: U našich susedov zakázali metalové koncerty!

Kapely Törr a Root mali v sobotu vystúpiť na koncerte vo Valašských Kloboukách. Miestni obyvatelia sa však proti plánovanej akcii Helltour 2016 vzbúrili. Vystúpenie českých metalových kapiel mesto zatrhlo.

Starostka Valašských Kloboukov Eliška Olšáková sa bráni, že na základe početných žiadostí miestnych obyvateľov mestské zastupiteľstvo len odporučilo Kultúrnemu a vzdelávaciemu stredisku, aby s organizátormi prehodnotili realizáciu koncertu v mestskom zariadení.

Najviac šokuje Root

„Dalo sa to od nich čakať, čo iného?" reagoval na našu otázku o zrušenom koncerte líder a spevák kapely Root Jiří Valter alias Big Boss. „Ale nechápem, ako si môže majorita nechať rozkazovať od minority. To je hlavný problém," dodal.

Práve vystúpenie jednej z najuznávanejších českých metalových kapiel vzbudzovalo v moravskom meste najväčšie emócie. Autori piesne Pieseň pre Satana, ktorá sa stala akousi hymnou satanistov, sa hrdo hlásia k tomuto filozofickému smeru.

Jiří Valter alias Big Boss: Líder kapely Rott.
Jiří Valter alias Big Boss: Líder kapely Rott.
Pavel Slaughter Jelínek

Líder kapely Root: Jiří Valter alias Big Boss je zakladateľom a bývalým členom českej odnože Cirkvi Satanovej. Foto: Pavel Slaughter Jelínek

Slová Olšákovej na oficiálnej stránke mesta potvrdzujú, že práve Root boli najväčším tŕňom v oku miestnych kresťanov. „Nie je pravda, že by som označila hudobnú skupinu Törr za satanistickú, ako je uvedené v ich oficiálnom prehlásení," vysvetľuje.

Kapela koncertovala v tomto meste aj v marci tohto roku, hoci ich texty sú tiež ovplyvnené satanizmom. „Naše mesto sa nijako nevymedzuje voči metalovej hudbe ako takej, svedčia o tom opakované koncerty kapiel Harlej, Arakain a Dymytry," bráni sa starostka.

Törr: Heavy metalová kapela vznikla v roku 1977 a meno si vybrali podľa už zrušenej jednotky atmosferického tlaku.
Törr: Heavy metalová kapela vznikla v roku 1977 a meno si vybrali podľa už zrušenej jednotky atmosferického tlaku.
www.törr.cz

Torr: Heavy metalová kapela vznikla v roku 1977. Foto: www.torr.cz

Veria na „bubákov"?

Niektorým občanom Valašských Kloboukov jednoducho nevonia satanistický imidž. „Považujeme za úplne neprípustné, aby si v 21. storočí akákoľvek verejná inštitúcia uzurpovala právo obmedzovať slobodu prejavu umelcom či komukoľvek inému, len z dôvodu iracionálnej nenávisti svojich čelných predstaviteľov či niektorých občanov," píšu vo svojej tlačovej správe Ateisti ČR.

Poverčivých a ideologicky zameraných obyvateľov mesta nešetrí vo svojom komentári ani známy český novinár Jiří X. Doležal. „Navrhujem, aby sa z Valašských Klobouk stal skanzen. Miesto, kde sa budú ľudia pozerať na občanov, čo veria v Satana, Bubáka a na poludnie sa skrývajú pre poludnicou," vtipkuje.

Petícia proti kresťanskému koncertu

Reakcia napálených metalových fanúšikov nenechala na seba dlho čakať. Apelujú na slobodu umeleckého prejavu a slova. Ak kresťania bojujú proti satanistickej hudbe, prečo by oni mali tolerovať kresťanskú hudbu? - povedali si.

Na stránke www.petice24.com prebieha odveta. „Touto petíciou nesúhlasíme s prebehnutými akciami Vianočného koncertu kapely Adorare z dôvodu presadzovania náboženských ideológií, s ktorými nesúhlasíme," píšu aktivisti.

Viackrát šokovali: V lete 1991 Törr vydali album Institut klinické smrti s obrázkom ukrižovaného Krista stiahnutého z kože.
Viackrát šokovali: V lete 1991 Törr vydali album Institut klinické smrti s obrázkom ukrižovaného Krista stiahnutého z kože.
archív

Šokujú: V roku 1991 Torr vydali album s kontroverzným obrázkom. Foto: Archív

Skrátka, rozhodli sa na oplátku bojkotovať koncert kresťanskej kapely. Nie všetci prívrženci satanizmu sa však s takouto reakciou - oko za oko, zub za zub - stotožňujú. ‚‚Väčšia pomsta je neznižovať sa k podlému jednaniu, aké majú kresťania a nebyť rovnakí ako oni," píše v diskusii jeden z nich.

Poznáme to aj na Slovensku

České kapely len znechutene krútia hlavou, s takouto aférou sa od roku 1989 nestretli. Na Slovensku však máme s podobnými snahami skúsenosti. Najväčší škandál vyvolali pred dvoma rokmi aktivity nespokojných obyvateľov mesta Nová Baňa, ktorí žiadali o zrušenie augustového festivalu Gothoom. Organizátor podujatia Peter Beťko vtedy povedal, že celú situáciu okolo festivalu ovplyvnili komunálne voľby. Mesto Nová baňa však nakoniec festival nestoplo a nespokojenci dali podnet. na Okresnú prokuratúru.

Tento rok sa zase rehoľníci Spoločnosti sv. Bazila Veľkého postavili proti vystúpeniu najpopulárnejšej heavy metalovej kapely Iron Maiden v Žiline. Žiadali o jeho zrušenie. Neúspešne.