Vlasatice: Za múrmi tohto domu sa odohrala tragédia - matka po pôrode zabila svoje ratolesti. Manžel ani susedia o tehotenstvách údajne nevedeli.

Krkavčia matka zabila troch novorodencov, tehotenstvá tajila

Mladá Češka sa po pôrode zbavovala svojich ratolestí, telá ukryla v pivnici pri dome. Manžel vraj o ničom nevedel.

Dlhy tridsaťtisíc eur, ťaživá sociálna situácia a údajne i alkohol dohnali viacnásobnú matku Michaelu H. z Vlasatíc na Brniansku k hrôzostrašnému činu.

Krátko po pôrode zavraždila vlastné deti - zhruba pred rokom zniesla zo sveta dvojčatá, tento rok v máji pripravila o život tretieho potomka. Telíčka novorodencov zahrabala v pivnici pri dome, kde žila s manželom, so školopovinným synom a s dcérou.

Tridsaťjedenročná žena skončila vo väzbe a hrozí jej doživotie. Manžel krkavčej matky sa bráni, že o tehotenstvách nevedel.

Romana Z.: Za vraždu svojich detí dostala doživotie. Foto: ČTK

Muž bez viny?

Prípad trojnásobnej vraždy patrí podľa policajtov k najvážnejším, aké v posledných rokoch vyšetrovali. Česká verejnosť je otrasená a pýta sa, ako mohla Michaela H. donosiť a po pôrode zabiť troch novorodencov bez toho, aby si to okrem gynekológa niekto všimol.

Keďže obeťami sú deti, polícia i príbuzní sú skúpi na slovo. Tridsaťsedemročný manžel matky vrahyne sa dušuje, že o jej tehotenstvách nevedel. Dokola opakuje, že nerozumie, prečo to urobila. „Nezistil som, že je tehotná. Ani neviem, ako to vysvetlím deťom. Povedal som im, že mama teraz s nami zrejme dlho nebude,“ odkázal stručne médiám Miroslav H. Viac povedať nechcel s odvolaním na odporúčanie právnika nekomunikovať s novinármi.

Strohá vo vyjadreniach je i polícia, ktorá nekonkretizovala ani pohlavie zavraždených novorodencov. „Žena tvrdí, že svoje tehotenstvá prísne tajila, takže manžel ani okolie o ničom nevedeli. Je to otázka ďalšieho vyšetrovania,“ zhrnul šéf juhomoravských policajtov Leoš Tržil. Dokázať prípadný opak bude podľa vyšetrovateľov ťažké.

Niektorí odborníci upozorňujú, že ak dvojica spolu intímne žila, muž nemohol o tehotenstvách nevedieť. Navyše, skúsenosť s manželkiným tehotenstvom musel mať z minulosti, keďže spolu mali dve školopovinné deti. Okrem toho mal Miroslav H. z prvého manželstva ďalších dvoch potomkov, na ktorých údajne neplatil výživné.

Vraždy zrejme plánovala

Najviac šokovaní sú však susedia mladej rodiny z Vlasatíc. Tragická novina sa medzi nimi rozšírila ako oheň, mnohí nemohli ani zaspať.

„Je to neuveriteľné. Všetci v dedine sme z toho zdrvení,“ vzlyká jedna zo starousadlíčok. O tehotenstve matky nemala tušenia podobne ako suseda, ktorá býva od miesta činu len pár metrov. „Nikdy som to na nej nespoznala. Nosila voľné oblečenie, svetre, a tak. Nikdy by som to na ňu nepovedala!“ krúti neveriacky hlavou.

Žene sa zrejme podarilo oklamať celé okolie až na skúseného gynekológa Pavla Danadu, ktorý sa obrátil na políciu s podozrením, že niečo nie je v poriadku. Nepozdávalo sa mu tvrdenie ženy, že o potomka prišla pri pôrode v nemocnici. „Keďže dieťa bolo predtým v poriadku, gynekológ začal pochybovať a kontaktoval nás,“ poznamenal Tržil. Polícia predpokladá, že dieťa zomrelo tento rok v máji bezprostredne po pôrode. Dvojčatá približne pred rokom. „Ako deti zomreli, nie je zatiaľ jasné,“ dodal šéf juhomoravských policajtov.

Krkavčia matka sa podľa Tržila k vraždám priznala. „Vypovedala, že už počas tehotenstva uvažovala o tom, že dieťaťa sa po pôrode zbaví. Dá sa teda predpokladať, že svoje činy plánovala.“

Paradox je, že k najbližšiemu babyboxu - schránke, kde možno po pôrode odložiť neželané dieťa -, to nemala Michaela H. ďaleko, asi pol hodiny jazdy autom.

Policajná psychologička Ludmila Čírtková považuje ženino konanie za výnimočné. „V zriedkavých prípadoch zúfalá matka zavraždí a ukryje novorodenca, no aby tak urobila niekoľkokrát, to je extrém.“

Väčšina takých prípadov sa podľa nej udeje vo vidieckom prostredí a vrahom je jednoduchšie štruktúrovaná osobnosť s plochejším citovým životom. To je podľa odborníčky i dôvod, prečo aktérom nezídu na um iné riešenia, ako je napríklad adopcia alebo umiestnenie dieťaťa v babyboxe. „Usmrtenie dieťaťa je egocentrické a primitívne riešenie,“ dodáva Čírtková.

Finančná mizéria

„Nechápeme, čo ju k takému hroznému činu viedlo. Je to vlasatická rodáčka, vídal som ju odmalička,“ krúti hlavou starosta obce s necelou tisíckou obyvateľov Pavel Pekař. Podľa zistení českých médií sa pod tragédiu podpísala zlá finančná situácia rodiny.

Manželia Michaela a Miroslav sa vraj zadlžili pre drobnosti a podobne ako mnohí iní pôžičky nedokázali splácať. V žiadosti o osobný bankrot z februára tohto roka sa píše, že dlhujú približne tridsaťtisíc eur a zo spoločného čistého mesačného príjmu okolo 1 250 eur to nevládzu splácať. „Vieme, že sme si vzniknutú situáciu zavinili čiastočne sami, pretože sme boli ľahkomyseľní,“ kajali sa.

Súd pristúpil na ich návrh a z celkovej dlžnej sumy im stačilo splatiť zhruba dve tretiny. Počas piatich rokov by tak žili len s minimom peňazí, ktoré určuje zákon. Po odhalení vrážd však rodine hrozia ešte väčšie problémy, keďže matka skončí vo väzení a na vyrovnanie záväzkov zostane otec sám.

Prípadov, keď sa rodičia pre dlhy nedokážu postarať o potomkov, v Česku každoročne pribúda. Rastie i počet detí, ktoré končia v detských domovoch.

Vraždy detí v Česku

December 1986 V Předměřiciach nad Labem dobodal muž manželku, jej tri deti a svoju dcéru. Súd ho odsúdil na trest smrti. Popravu vykonali vo februári 1989.

November 2001 Vedľa poľnej cesty v katastri obce Brankovice na Vyškovsku sa našli nebohé telá dvoch detí, zabalené v spacích vakoch. Vrahom desaťročného chlapca a jeho sestry staršej o dva roky bol podľa polície príbuzný, ktorého našli mŕtveho už v auguste toho istého roku.

Marec 2007 Žena z Ústí nad Labem udusila svoje dve deti. Keďže trpela ťažkou duševnou poruchou, polícia jej stíhanie zastavila. Súd ženu poslal do psychiatrickej liečebne.

Máj 2009 Mladá žena z Hodonínska dobodala svoje dve deti a potom sa neúspešne pokúsila o samovraždu. Prokuratúra jej stíhanie zastavila pre údajnú nepríčetnosť.

Jún 2010 V jednom z hotelov na Chebsku zastrelil nemecký občan svojich dvoch synov. Už predtým zavraždil v Bavorsku manželku. Napokon spáchal samovraždu.

September 2011 V obci Široký Důl na Svitavsku našla polícia telá štyroch mŕtvych detí. Matka detí dostala za viacnásobnú vraždu doživotie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní