Pri rutinnej prehliadke v doverskom prístave sa policajtom zdalo podozrivé, že dvaja mladí muži majú v aute kukly, muníciu a slzotvorný plyn.

Kukly a slzotvorný plyn: S týmto šli dvaja Slováci lyžovať do Anglicka

Dvoch Slovákov odsúdili v Anglicku, lebo plánovali ublížiť sokovi v láske. Slovensko-britský príbeh mal aj francúzsku predohru.

Príbeh dvoch Slovákov z Martina, Miloša Bellana a Róberta Stehlíka, je príbeh lásky, pomsty a hlúposti. Dobre namiešaný kokteil Dekameronu starého 660 rokov a sci-fi filmu Minority Report, kde Tom Cruise odhaľuje zločiny ešte pred ich spáchaním.

Miloša Bellana (41) a Róberta Stehlíka (24) vo Veľkej Británii v polovici augusta právoplatne odsúdili na dvadsať mesiacov žalára za nebezpečné vyhrážanie v štádiu pokusu. Obaja sa totiž chystali „pomstiť“ novému priateľovi Bellanovej exfrajerky.

Na lyže

Hnaní Bellanovou žiarlivosťou sa obaja v januári tohto roka vybrali autom do Anglicka, kde jeho bývalá frajerka žila a pracovala s novým priateľom. Britskí policajti ich zastavili už v prístavnom meste Dover.

Keď hraničiari pri rutinnej kontrole našli slzotvorný plyn, zásobníky airsoftových nábojov a dve čierne kukly, zobrali ich pre istotu na výsluch. „Bellan najprv tvrdil, že do Británie idú na prázdniny a kukly majú na lyžovačku. A to sa vyšetrovateľom zdalo podozrivé,“ vysvetľuje Adam Edwards z britskej Národnej kriminálnej agentúry (NCA).

Veľká Británia je preslávená všeličím, ale lyžiarske strediská to práve nie sú. Navyše najznámejším britským lyžiarom všetkých čias je Eddie „Orol“ Edwards.

Beznádejne vždy posledný skokan na lyžiach, pri každom jeho skoku sa diváci modlili, aby sa nedolámal. Tvrdiť o kuklách, aké používajú policajní kukláči alebo bankoví lupiči, že sú na lyžovačku vo Veľkej Británii, sa ukázalo ako nie práve najšťastnejší nápad.

Ešte hlúpejší nápad

Slovensko-britský príbeh nešťastnej lásky mal však ešte francúzsku predohru. Keď sa vyšetrovatelia dvojice pýtali, na čo im je munícia, keď nemajú zbrane, Bellan so Stehlíkom víťazoslávne vytiahli potvrdenie, že im ich zhabala francúzska polícia. Oboch Slovákov totiž na ich ceste za vendetou prvýkrát zatkli už na európskej strane Lamanšského prielivu, v meste Calais.

Obvinili ich z nedovoleného ozbrojovania. Dve plynové zbrane, vyskakovací nôž a dva elektrické paralyzéry, o ktorých Bellan tvrdil, že ich má na osobnú ochranu, im zhabali.

Francúzi sa však s vyšetrovaním veľmi neobťažovali a Bellana so Stehlíkom prepustili na kauciu. Kamaráti namiesto toho, aby sa vrátili domov, pokračovali v ceste podľa plánu.

Do hĺbky

Na rozdiel od Francúzov ich britskí vyšetrovatelia prevetrali poriadne. V súčinnosti so slovenskou políciou napríklad zistili, že Bellanov parťák Róbert Stehlík si vytvoril falošný profil na Facebooku a „spriatelil“ sa s Bellanovou exfrajerkou. Chcel zistiť, kde v Anglicku žije a pracuje s novým priateľom.

„V telefónoch sme im našli fotografie dotyčnej, jej partnera, adresy a fotografie ich bytu aj jeho práce,“ dodáva hovorca NCA Edwards. Polícia ešte počas vyšetrovania kontaktovala „terče“ ich žiarlivosti a dočasne im pridelila ochranku. Podľa Edwardsa sa obaja pod váhou dôkazov nakoniec priznali.

„Motívom bolo pomstiť sa a vážne ublížiť súčasnému partnerovi Bellanovej expriateľky,“ vysvetľuje Edwards. Na našu otázku, ako konkrétne chceli priateľovi ublížiť, či ho mienili uniesť, zmlátiť, alebo, nebodaj, horšie, však už Edwards odpovedal v štandardnom policajnom móde: „To sa musíte opýtať ich.“

Ako však dodal Matt Rivers z veliteľstva hraničnej stráže, nebolo pochýb o vine dvoch kamarátov. „Do Británie prišli jednoznačne s cieľom ublížiť inému, čo je ťažký zločin,“ uviedol Rivers. Jeho nadriadený Paul Morgan ešte dodal, že „každého pašeráka zbraní do Británie budú nekompromisne stíhať“.

Skoro dva roky

Dohodu o vine a treste v polovici augusta potvrdil miestny súd v Canterbury a obaja skončili na dvadsať mesiacov vo väznici. K tomu dostali dvojročnú podmienku so zákazom priblížiť sa k expriateľke a jej partnerovi. Nakoniec boli odsúdení za trestný čin nebezpečného vyhrážania v štádiu pokusu.

„Obvinenia z ťažkého ublíženia na zdraví a obmedzovanie osobnej slobody v štádiu pokusu boli v súvislosti s dohodou stiahnuté,“ uzavrel Adam Edwards. Ani jeden z odsúdených pritom počas procesu nepožiadal o pomoc slovenské úrady.

„Nekontaktoval nás ani konzulát vo Veľkej Británii ohľadom právnej pomoci,“ konštatoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.

Podobne reagovalo aj ministerstvo spravodlivosti s tým, že odsúdení doteraz nepožiadali o transfer do slovenskej väznice. Asi sa obaja hanbia, že ich bojová výprava sa nakoniec skončila dvomi zatknutiami a jednou tvrdou basou.

Pozor na zbrane!

Hoci vstupom do EÚ a najmä schengenského priestoru sa uvoľnili pravidlá pri cestovaní do zahraničia, pri zbraniach to neplatí. Podľa polície hoci aj legálne držanú zbraň človek zo Slovenska nemôže vyviezť trebárs na osobnú ochranu napríklad na dovolenku.

„Mimo územia Slovenska možno dočasne vyvážať zbrane kategórie B, C a D, a to iba na poľovné a športové účely a iba so sprievodným zbrojným povolením,“ spresnila hovorkyňa Policajného zboru Denisa Baloghová.

Takto môžete vyviezť zbraň najviac na dva mesiace. S európskym zbrojným povolením sa môže v rámci EÚ vyviezť zbraň iba na konkrétnu poľovačku alebo súťaž.

„Najmenej päť pracovných dní pred vývozom je majiteľ zbrane povinný nahlásiť to oddeleniu, ktoré mu vydalo zbrojný preukaz,“ dodala Baloghová. K vývozu zbraní ministerstvo zahraničných vecí navyše odporúča vždy si situáciu vopred overiť na slovenskej ambasáde v danej krajine, lebo zákony sú všade iné.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní