Uvedomia si niekedy ľudia, ako nešetrne sa správajú k prírode?

Kvôli zike vyvraždili milióny včiel. Odborníci hovoria o katastrofe

Proti komárom prenášajúcim zákerný vírus zika bojujú v Amerike svojsky. Včelia farma vyzerá, akoby v nej vybuchla atómová bomba.

Milióny včiel uhynulo po leteckých postrekoch, ktoré v Južnej Karolíne vykonávali ako súčasť boja proti vírusu zika. Postrekovači ich vykonali počas víkendu niekoľko. Tieto agresívne postreky s jedovatými látkami spôsobili úhyn dvoch miliónov včiel.

Úhyn včiel poškodí prírodu. Foto: Profimedia.sk

Najväčšie straty hlásila istá farma, v ktorej uhynulo 46 včelstiev. Pre okolitú prírodu a pre ľudí je to priam katastrofa. Trvá niekoľko rokov, kým sa také množstvo včiel obnoví.

Priaznivé pre ľudí

Včely produkujú rôzne biologicky vysoko hodnotné produkty, ako je med, včelí jed, propolis a vosk. Včelí med pomáha najmä pri liečení porúch trávenia, dýchania a krvného obehu a bežne sa používa ako sladidlo do čaju namiesto rafinovaného cukru.

Čítajte viac:

Nástrahy večného ľadu: Globálne otepľovanie môže prebudiť praveký vírus, ľudia začnú kopať ako muchy

Včelie bodnutia majú aj priaznivé účinky. Najmä pri reumatických ochoreniach pôsobí včelí jed liečivo a utišujúco. Propolis má veľmi silné antibakteriálne a antiseptické účinky, spôsobuje znecitlivenie a rýchle hojenie rán a je používaný v zubnom lekárstve. Peľ sa používa na výrobu liekov a kozmetických prípravkov.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní