Ulička bez mena: Pôvodne požiarnu uličku na Malej Strane volajú U Lužického semináře, teda podľa ulice, ktorú tento priechod medzi domami spája s Vltavou.

Láka turistov aj filmárov: Najužšia ulička na svete je v Prahe

Pražská Čertovka je rajom filmárov. Objavila sa spolu s mlynským kolesom Velkopřevorského mlyna vo filme Chobotnice z druhého patra. Miloš Forman si toto miesto zvolil na natáčanie životopisnej a Oscarmi ovenčenej snímky Amadeus.

Mnohí Pražania ani nevedia, že v meste majú raritu. „Netuším, kde to je,“ krčí plecami dievča v obchodíku so suvenírmi na Malej Strane. Zato ruskí i nemeckí turisti sa k najužšej uličke na svete hrnú v húfoch. Hoci to je práve pri tejto uličke problém. Niekedy treba počkať niekoľko minút, kým cez ňu prejdete. Je totiž taká úzka, že prechod cez ňu riadi semafor.

Lákadlo filmárov

„Prosím, teraz sem nevstupujte. Natáčame,“ zastaví nás urastený chlap. Pracuje pre agentúru, ktorá v Prahe zastupuje kórejský filmársky štáb. Najužšia pražská ulička teraz patrí mladej čínskej speváčke. „Nakrúca tu videoklip,“ dodá na vysvetlenie strážca. Dohliada, aby nikto nevošiel do záberu. „Nepoznám jej meno. Len dozerám, aby všetko prebehlo bez problémov. Ideme aj na iné miesta.“

Mladej čínskej hviezde sa očividne prechádzka uličkou páči. Keď kamera zachytila všetko, čo chcela, štáb prehodí na speváčku teplú bundu a vedie ju preč.

Zástup nedočkavcov už čaká. Červená. Zelená. Môžeme vstúpiť. Na konci uličky návštevníkov láka vychýrená reštaurácia Čertovka. Stojí tesne vedľa Vltavy, z terasy je krásny výhľad na rieku a Karlov most.

„Vlani toto miesto poslúžilo na nakrúcanie filmu Fotograf, ktorý bol inšpirovaný Janom Saudkom. Tento rok v uličke natáčal Karel Gott a Helena Vondráčková,“ vypočítava someliér reštaurácie František Kříž. „Gott robil na móle rozhovor pre nemeckú televíziu,“ dodáva.

František pracuje v reštaurácii už deväť rokov. Všeličo zažil. „V uličke sa fotia hokejisti po vyhratých zápasoch, napríklad hráč NHL Vladimír Sobotka mal odtiaľto fotografiu aj na Facebooku.“

Ak by horelo

Za posledné roky sa úzka ulička so semaforom stala v Prahe jedným z najvyhľadávanejších miest. Pritom vlastne nemá ani meno. Každý ju však nazýva U Lužického semináře, teda podľa ulice, ktorú tento priechod medzi domami spája s Vltavou. V skutočnosti ide o poslednú požiarnu uličku na Malej Strane.

„Kedysi to bola len medzera, ktorou by obyvatelia z tejto lokality mohli nosiť vodu z Vltavy v prípade požiaru. Bol to jediný takýto priestor na Malej strane,“ vysvetľuje František Kříž. Predstavitelia Prahy prikázali uličku vybudovať po požiaroch v rokoch 1503 a 1541.

Kedysi malo hlavné mesto takýchto priechodov viac. „Tento náš je už registrovaný ako ulička, aj keď nemá presný názov. Hovorí sa, že je najužšia na svete.“

Je dlhá asi desať metrov, v najužšom mieste má pol metra, v najširšom sedemdesiatsedem centimetrov. A kde sa vzal semafor? Dal ho osadiť majiteľ vedľajšieho obytného domu s reštauráciou. Tú otvorili v roku 1992 a bolo treba zabezpečiť bezproblémový prístup. Ak by sa zišli v protismere dvaja ľudia, neobišli by sa.

Hlúposti o tučných

„Cez leto je to tu plné, priam pekelné,“ usmieva sa zamestnanec reštaurácie. Minulý rok sa v českých médiách šírili správy, že sa v uličke na dve hodiny zasekla kyprá nemecká turistka. Personál reštaurácie sa ju vraj snažil z uličky vytlačiť, ale nedalo sa ňou ani pohnúť. Teda aspoň tak o tom písali české noviny.

„Je to hlúposť, nikoho z uličky nevyťahovali,“ tvrdí František Kříž. „Už dosť dlho pracujem v reštaurácii, ale na nič také si nespomínam.“ V každom prípade treba pri prechode cez úzku štrbinu medzi domami zvážiť svoje proporčné možnosti.

Ulička však bola v minulosti svedkom iných dramatických udalostí. „Počas povodní v roku 2002 ju zaplavila voda. Hovorilo sa, že keď sa dostala až na toto miesto, je to naozaj vážne. Boli zatopené okolité domy a hrozilo, že sa naruší ich statika. Chvalabohu, sú v poriadku,“ spomína Kříž.

Štrnásť dní po povodniach v roku 2013 zase spadol obrovský gaštan a zavalil pätnásť ľudí. „Jedna turistka z Ruska bola v zlom stave, ale nemala v poriadku poistenie a lekár ju odmietal vyšetriť, vraj najprv musí zaplatiť. Veľmi ma to vtedy pobúrilo. To predsa nie je normálne, aby lekári nechali ľudí napospas, veď skladajú prísahu!“ rozhorčuje sa Kříž.

Z najchudobnejšej je VIP

Vždy tu nájdete nejakých turistov. Malá strana má nezameniteľné čaro. Aj okolie najužšej uličky. „Toto je veľmi atraktívne miesto. Je tu všetko - rarita, legendy, mlyny,“ vymenúva František Kříž a dodáva, že na mieste, kde dnes stojí reštaurácia, bolo kedysi kováčstvo. „Vo vedľajšej miestnosti sa kuli podkovy.“

Krásny výhľad je nielen na Vltavu, ale aj na neďalekú riečku Čertovka. Vlastne je to skôr kanál. Meria 740 metrov a nachádza sa medzi Karlovým mostom a Mostom Légií. Obteká polostrov Kampa. Na svojom dolnom toku vytvára Čertovka priam čarovné zákutie. Aj preto sa tejto časti hovorí Pražské Benátky.

„Na ich konci je mlyn, ktorý vodu vracia späť. Legenda hovorí, že v ňom kedysi žili čerti a šéfovala im ,čertovka‘. Podľa nej dostala rieka názov.“

V inej povesti sa spomína, že názov riečky i jej okolia, ktorý sa začal používať okolo roku 1892, súvisí s jednou hašterivou ženou. Chodievala do kanála prať bielizeň a raz sa rozčertila na skupinu mladíkov. Tí jej potom na dom namaľovali sedem čertov, čo „čertovskú ženu“ rozčúlilo ešte väčšmi. Aj v reštaurácii víta hostí drevená socha v podobe pôvabnej čertice.

„To je naša Čertovka,“ usmieva sa Kříž. „Kedysi tu bola najchudobnejšia časť v Prahe. V kanáli sa množili odpadky a šíril zápach. Po revolúcii v roku 1989 sa to úplne otočilo a dnes je to VIP štvrť. Štandardný byt tu nekúpite pod päťdesiat miliónov českých korún,“ hovorí František.

Vôbec sa nedivíme. Zákutia pri Kampe a Čertovka sú ako vystrihnuté z romantického filmu. Dokonca aj koleso neďalekého Velkopřevorského mlyna sa stále točí.

„Zaujímavé je, že na Malej strane sú aj veľmi malé byty. Niektorí si dajú prebúrať steny a z dvoch bytov spravia jeden. Ich cena sa však potom vyšplhá aj na stopäťdesiat miliónov českých korún,“ dodáva.

Amadeus aj Tom Cruise

Pražská Čertovka, rovnako ako samotná najužšia ulička, je rajom filmárov. Objavila sa spolu s mlynským kolesom Velkopřevorského mlyna vo filme Chobotnice z druhého patra.

Miloš Forman si v roku 1984 toto miesto zvolil na natáčanie životopisnej a Oscarmi ovenčenej snímky Amadeus. Pražská Čertovka sa objavila aj v prvom diele série Mission Impossible v roku 1996 v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom.

Metrový dom

Pochváliť sa ním môžu v susednom Poľsku. Pred šiestimi rokmi sa izraelskému spisovateľovi a filmárovi Etgarovi Keretovi zapáčila úzka medzera medzi dvoma blokmi domov a dal si postaviť netradičný príbytok. Jeho zaujímavý nápad zhmotnil poľský architekt Jakub Szczęsny.

Sklenená budova meria v najužšom mieste deväťdesiatdva centimetrov, v najširšom okolo stodvadsať centimetrov. Celková plocha je iba štyridsaťšesť štvorcových metrov.

Ako sa do nej mohlo pomestiť zariadenie? Nuž, v spálni sa dvaja nevyspia, tvorí ju jedna posteľ ohraničená stenami. V kúpeľni je toaleta, ktorá má nad sebou sprchu. Ani v kuchyni sa človek veľmi nezdrží - je vhodná iba na zohriatie hotového jedla. Napriek tomu si majiteľ najužšieho domu pochvaľuje a žiadnou klaustrofóbiou v ňom netrpí.

„V skutočnosti tu mám veľké pohodlie. Je to navrhnuté tak, aby sem prúdilo veľa svetla,“ dodáva Keret. Spisovateľ a filmár chcel poukázať na to, ako plytváme priestorom. Podľa neho ľudia nepotrebujú toľko miesta na bývanie a mali by uprednostňovať menšie a lacnejšie bývanie. Zaujímavé je, že Keretov dom musel byť pre svoje neštandardné parametre evidovaný ako umelecká inštalácia.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].