Budhistické tradície: Chrám pod zahmlenou horou.

Laoská Planina džbánov: Záhada väčšia ako Stonegenge

Okolie laoského Phonsavanu je doslova posiate nevybuchnutou muníciou. Napriek tomu stojí za to navštíviť ho.

Dvetisícročná laoská záhada zatočí s vašou predstavivosťou viac ako známy Stonehenge. Je tajomná, mysteriózna a presiaknutá históriou. Zoznámte sa s Planinou džbánov.

Neznámy Laos

Popri svojich ázijských susedoch, Thajsku a Vietname, je Laos často prehliadanou krajinou.

Napriek pamiatkam zaradeným do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO väčšina turistov skončí v hlavnom meste Vientian alebo v baroch kedysi neslávne známeho párty mesta Vang Vieng. My sme však nehľadali ani párty, ani hordy turistov. Vydali sme sa nájsť miesto s dvetisícročnou záhadou, ktorej pravý význam zatiaľ nikto neodhalil. Do Phonsavanu.

„Zbláznili ste sa? Do Phonsavanu sa na motorke nedostanete,“ vysvetľuje nám už tretí majiteľ požičovne skútrov v meste Luang Prabang, kde sme strávili posledné dni fotografovaním západu slnka nad riekou Mekong. „Je to príliš ďaleko a cez veľké kopce,“ dodáva. Vzdávame sa teda predstavy výletu pod holým nebom a ráno nastupujeme do malého autobusu, ktorý nás zavezie do srdca Laosu, k Planine džbánov.

Záhadné: Planina džbánov bojuje o zapísanie do zoznamu chráneného dedičstva UNESCO.
Záhadné: Planina džbánov bojuje o zapísanie do zoznamu chráneného dedičstva UNESCO.
Maroš Markovič

Záhadné: Planina džbánov bojuje o zapísanie do zoznamu chráneného dedičstva UNESCO. Foto: Maroš Markovič

Leje ako z krhly, ale vodič nášho autobusu akoby ani nevnímal zatopené jamy a riavy bahna tečúce cez cestu. Autobus rozstrekuje spŕšky vody na deti stojace pri ceste a povážlivo sa nakláňa v každej zatáčke. Po očku sledujeme, či sa na nás nezosunie motorka zaparkovaná medzi sedadlami, alebo mech ryže opretý o stočený koberec na podlahe.Kohút tróniaci v klietke na zadnom sedadle občas nespokojne zakikiríka, ale jeho majiteľ mu nevenuje príliš veľa pozornosti.

Má dosť problémov s vlastným žalúdkom podráždeným divokou jazdou v serpentínach. Už len šesť hodín jazdy a sme v cieli.

Džbány

Utajené pred turistami sú stovky obrovských kamenných nádob, džbánov, bez ladu a skladu porozhadzované po náhornej plošine Xieng Khouang v okolí mesta Phonsavan, v centrálnej časti Laosu. Je to veľká okľuka z hlavnej turistickej trasy a tak nie div, že falangov, bielych turistov, ako nás volajú miestni, je tu málo.

Tí, ktorí sa sem dostanú, musia absolvovať takmer osemhodinovú divokú cestu autobusom zo severného Luang Prabangu alebo z juhu od mesta Thakhek. Dobrodruhovia, ktorí sa sem vydajú na vlastných motorkách, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Je však obdobie dažďov, slabá turistická sezóna, a tak sa nemusíme s nikým deliť o najlepšie miesta na prehliadku.

Ťažký život: Tieto dievčatá pracujú na ryžových poliach.
Ťažký život: Tieto dievčatá pracujú na ryžových poliach.
Maroš Markovič

Ťažký život: Tieto dievčatá pracujú na ryžových poliach. Foto: Maroš Markovič

Džbány sú vskutku impozantné. Najväčšie z nich dosahujú výšku takmer tri metre a vážia niekoľko ton. Všetky sú vytesané do jedného kusa pieskovca a niektoré z nich majú kamenné pokrievky. Pieskovec sa však v okolí nikde nevyskytuje, a tak jednou zo záhad, porovnateľnou so Stonehengeom, je, ako s takýmito kolosmi dokázali pravekí ľudia manipulovať bez ťažkej techniky a dopravovať ich z lomov vzdialených desiatky kilometrov.

Kým Stonehenge sa týči do výšok, do nádob môžu návštevníci smelo nahliadnuť. Ibaže všetko, čo nájdu, je suché lístie a pavučiny pri dne. Archeologické štúdie sa podľa nálezov v nádobách domnievajú, že slúžili na rituálne a náboženské účely pri pohrebných rituáloch, ale Sanya, ktorý nám prišiel otvoriť bránu k prvému nálezisku, vie svoje.

„Na lao-lao pre kráľa,“ smeje sa pri predstave množstva typickej laoskej pálenky vyrábanej z fermentovanej ryže. „Dnu kvasila ryža, ktorú potom vypálili a odniesli ju vojakom,“ odkazuje na prastarú legendu o zlom kráľovi Chaovi Angkovi, ktorý sužoval miestne obyvateľstvo natoľko, že poslali žiadosť na sever dobrému kráľovi Khunovi Jeuamovi, ktorý ich oslobodil spod tyranizmu.

Na oslavu takéhoto víťazstva sa určite museli spotrebovať hektolitre ryžového alkoholu. Fakt je, že pravdu o tom, kto ich vlastne vyrobil a prečo, nevie nikto. Záhada laoských džbánov dodnes nebola vyriešená.

Poklad UNESCO

Laos už má dve miesta zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO - mesto Luang Prabang a hinduistický chrám Vat Phou.

Kúsok džungle: V Laose nájdete aj takéto hrubé stromy.
Kúsok džungle: V Laose nájdete aj takéto hrubé stromy.
Maroš Markovič

Kúsok džungle: V Laose nájdete aj takéto hrubé stromy. Foto: Maroš Markovič

Kým väčšina turistov navštívi mesto Luang Prabang, chrám Vat Phou stále zatieňuje sláva kambodžského Angkor Watu a mjanmarského Baganu. Napriek tomu, že Planina džbánov nemá status kultúrneho dedičstva UNESCO, je možno známejšia ako zvyšné dve miesta. Zdalo by sa, že teda nie je iný ako marketingový dôvod, aby sa Planina dostala na zoznam UNESCO.

Pravda však je, že pamiatky zaradené do svetového kultúrneho dedičstva môžu žiadať o špeciálne finančné fondy na záchranu daného miesta. V prípade chudobnej krajiny je to zásadný faktor a argument vyjednávania o zaradení do zoznamu. Planina džbánov má pritom dvojtisícročnú históriu.

Dedičstvo vietnamskej vojny

Spolu s troma najznámejšími náleziskami majú turisti v Laose k dispozícii len sedem z celkového počtu 60 nálezísk.

„Väčšina miest je turistom neprístupná,“ hovorí s rutinou v hlase Sisavath, zamestnanec britskej organizácia Mines Advisory Group (MAG) o znepokojivých faktoch obostierajúcich náleziská. „A ak nechcete prísť o život alebo nohu, držte sa na vyznačených cestách,“ upozorňuje cez okno bieleho terénneho auta plného odmínovacieho zariadenia. Mines Advisory Group tu už od roku 1994 pracuje na zneškodňovaní nevybuchnutej vojnovej munície. Na Planine džbánov však má MAG obzvlášť ťažkú úlohu.

V daždi: Chlapcom prehánky zjavne neprekážajú.
V daždi: Chlapcom prehánky zjavne neprekážajú.
Maroš Markovič

V daždi: Chlapcom prehánky zjavne neprekážajú. Foto: Maroš Markovič

Phonsavan sa totiž nachádzal na leteckej trase amerických bombardérov počas vietnamskej vojny v rokoch 1964 až 1973, operujúcich proti komunistickým silám v Laose a Severnom Vietname. Americké vzdušné sily zhodili na Planinu džbánov a okolie Phonsavanu formou kazetových bômb neuveriteľných 262 miliónov kusov munície veľkosti tenisovej loptičky. To je väčšie číslo než počet všetkých amerických bômb zhodených počas druhej svetovej vojny.

Tridsať percent z tohto množstva, asi osemdesiat miliónov kusov, pri dopade nevybuchlo a dodnes je hrozbou pre turistov aj pre domorodcov žijúcich na planine. Najviac zranených je detí, ktoré nechápu hrozbu voľného pohybu po zamínovanom území. Bomby sa totiž nachádzajú takmer všade - na ryžových poliach, v parkoch, ale aj pri školách a domoch.

„Sú chudobní. Vidia kus hliníka v zemi, chcú ho vykopať a predať do zberu,“ vysvetľuje Sisavath príčinu množstva zranení domorodcov spôsobených nevybuchnutými bombami. „Niekedy stačí malý pohyb a bomba exploduje. Ale pokušenie je pre nich príliš veľké,“ vysvetľuje. Je priam neuveriteľné, v akých pomeroch ľudia musia žiť.

Laoská zložka MAG má asi 200 pracovníkov, ktorých priemerný mesačný plat je 55 amerických dolárov na osobu. Na našu otázku, ako rýchlo sa im teda darí zem odmínovať a ako dlho im to ešte potrvá, Sisavath odpovedá trochu odovzdane: „Pri tejto rýchlosti to bude tak sto rokov.“ Šokovaní a trochu vydesení sa prechádzame okolo džbánov a dávame si pozor, aby sme sa držali na cestičkách vyznačených červeno- bielymi značkami MAG.

Turistický potenciál: Bungalovy pre bohatších zákazníkov.
Turistický potenciál: Bungalovy pre bohatších zákazníkov.
Maroš Markovič

Turistický potenciál: Bungalovy pre bohatších zákazníkov. Foto: Maroš Markovič

Popri ceste míňame krátery vyhĺbené dopadnutými bombami a čudujeme sa, akým zázrakom nádoby vojnové nálety prežili.

Budúcnosť

Veci sa však menia aj v Phonsavane. Vyrastajú tu turistické hotely, opravujú sa cesty a územie sa čistí od bômb.

Centrum informácií o nevybuchnutých bombách UXO (unexploded ordnance) a Informačné centrum MAG informujú záujemcov o bezpečných zónach a možnosti pomoci. Planina džbánov sa stáva dostupnejšou a zaujímavejšou. Zápisom do zoznamu UNESCO, o ktorý sa snaží, by tak svet bol o krok bližšie k spoznaniu jednej z veľkých záhad histórie sveta.