Kedysi a dnes: Budova Met, v ktorej polícia sedela od roku 1890 až do šesťdesiatych rokov 20. storočia. Potom sa presťahovala do modernej, dvadsaťposchodovej budovy (na malej snímke).

Legendárny Scotland Yard: Toto ste o policajnej agentúre nevedeli

Najslávnejšia policajná agentúra desaťročia sídlila na mieste nevyriešenej vraždy. Ktorí skutoční aj fiktívni inšpektori pre ňu pracovali?

Keď sa 29. septembra 1829, teda pred sto osemdesiatimi piatimi rokmi, o šiestej večer rozbehlo po Londýne osemstodeväťdesiatpäť strážnikov, bola to veľká vec. Verili by ste, že dovtedy britská metropola nemala vlastnú organizovanú políciu? O desiatky rokov ju predbehli Američania aj Francúzi, čo muselo byť Angličanom obzvlášť trápne.

No, paradoxne, práve francúzsky policajný zbor Brigade de Sureté, ktorý v roku 1812 zreorganizoval polepšený zločinec Francois Vidocq, použil minister vnútra Robert Peel ako predlohu na vytvorenie štruktúry toho anglického.

Okrem „pešiakov“ - dostávali libru týždenne, z tej im dva šilingy strhávali na uniformu - sa postupne súčasťou štábu stalo päť civilných úradníkov, osem superintendantov, osemdesiatosem seržantov a dvadsať inšpektorov.

Ich prvým sídlom sa stala budova číslo 4 na ulici Whitehall. Keďže v jej zadnom trakte kedysi počas návštev Londýna prebývali škótski králi, nazývali ju Scotland Yard. A ako už viete, toto meno dala aj najslávnejšej polícii na svete.

Informátori a lapači

Aby sme boli spravodliví, Peel nebol prvý Brit, ktorého rozčuľovalo bujnenie zločinu na londýnskych uliciach. Už v roku 1753 anglický spisovateľ a zmierovací sudca Henry Fielding, autor románu Tom Jones, ustanovil osemčlenný policajný zbor platených strážnikov.

Je jasné, že taký malý počet policajtov sotva mohol ustrážiť také veľké mesto ako Londýn. Preto oficiálni služobníci zákona využívali civilov. Medzi nich patrili common informers, informátori a predchodcovia prvých detektívov, a thieftakers, lapači zlodejov. Za svoje služby dostali celkom slušne zaplatené. Zločinec pred súdom znamenal štyridsaťlibrovú odmenu, ktorá mohla narásť o jeho koňa, zbraň a hmotné statky - prepadli dolapiteľovi. Za obzvlášť nebezpečných lotrov bola špeciálna prémia.

Bobíci

Tento systém bol však veľmi krehký, nedokonalý a najmä - nedôveryhodný. Keďže samotní informátori aj lapači v prevažnej miere pochádzali z podsvetia, často si týmto spôsobom vyrovnávali účty s konkurenciou. Vo väzení končili aj príbuzní závistlivcov, ktorí si robili chúťky na ich majetok.

Založením profesionálneho policajného zboru tomu Robert Peel urobil koniec. Do vedenia polície vymenoval vyslúžilého podplukovníka Charlesa Rowena - stal sa prvým hlavným komisárom -, za jeho nástupcu zas právnika Richarda Mayna. Aby jasne odlíšil políciu od armády, dal jej členom ušiť tmavomodré uniformy, na rozdiel od červených, aké používali vojaci.

Na hlavy dostali špeciálne čiapky, ktoré „bobíci“, ako sa policajtom podľa Roberta „Bobbyho“ Peela začalo hovoriť, majú dodnes. Podmienkou na prijatie do zboru bola okrem bezúhonnosti svalnatá postava a výška najmenej 180 centimetrov. To aby si gauneri rozmysleli, či si to s policajtmi rozdajú.

Sídlo na mieste vraždy

Apropo, bezúhonnosť. Zrejme sa spočiatku nebrala až tak vážne alebo skrátka neexistovali spôsoby na jej overenie, pretože počas nasledujúcich dvoch rokov musel Rowan polovicu strážnikov prepustiť. Namiesto službe verejnosti totiž radšej vysedávali po krčmách, užívali si v nevestincoch, opíjali sa a potom agresívne vystupovali voči spoluobčanom, ktorých mali chrániť.

Nelichotivá anekdota zo začiatkov Scotland Yardu dokonca hovorí, že keď začiatkom decembra vypochodovalo do ulíc Londýna už tisícjedenásť strážnikov v nových uniformách, pred tým, ako sa rozišli do desiatich policajných staníc, prudko stúpol počet vreckových a ostatných krádeží.

Nečudo, že chvíľu trvalo, kým si u Londýnčanov získali rešpekt. Počet policajtov na všetkých pozíciách narastal, a tak čoskoro bolo treba riešiť, kam s nimi. Prenájom susedných budov sa ukázal ako nevyhovujúci, preto padlo rozhodnutie presunúť sa do novej, väčšej budovy. Rozhodli sa pre rozostavanú operu a odhliadnuc od jej pôvodného účelu bola pre políciu priam predurčená.

Kameň na stavbu - jej súčasťou bol aj podzemný tunel k stanici metra Westminster Bridge -, totiž lámali väzni z Dartmooru. A ešte čosi. Počas stavby v roku 1888 objavili v pivničných klenbách zamurované torzo ženy.

Trup zabalený v čiernej spodničke previazanej špagátom „patril“ k pravej ruke, ktorá sa tri týždne predtým našla na brehu Temže. Nález vyvolal fantastické špekulácie, spájali ho i s vraždami Jacka Rozparovača, keďže telo „rozporcioval“ človek vyznajúci sa v anatómii a chýbala mu maternica.

Ešte o čosi neskôr sa našla aj noha, no zvyšok zostal tajomstvom. Tak ako totožnosť obete i páchateľa. Zlé jazyky však ešte dlho ironicky pripomínali, že jedna z najznámejších policajných agentúr na svete New Scotland Yard - ako ho začali nazývať od roku 1890 po presťahovaní do nového sídla - fungovala priamo na mieste činu nevyriešenej vraždy.

Jack a tí druhí

Spomenuli sme Jacka Rozparovača. Nie je novinkou, že tento prípad bol najslávnejší v histórii Scotland Yardu, a to napriek tomu, že ho vyšetrovatelia nikdy nevyriešili. Brutálne vraždy prostitútok, ktoré sa odohrali v okolí Whitechapellu, dodnes mátajú laikov i profesionálov.

No aj keď je prípad Jacka Rozparovača najslávnejší, aj vďaka literátom, nie je to zďaleka jediný zásadný prípad, ktorý preveril schopnosti vyšetrovacieho tímu Metropolitnej polície - Met, ako mu hovoria Angličania. Cení si aj ďalšie prípady. Napríklad odhalenie sobášneho podvodníka Georgea Smitha, ktorý začiatkom 20. storočia topil svoje manželky, Constance Kentovej, ktorá z pomsty podrezala štvorročného syna svojho exmanžela, či doktora Crippena.

Americký lekár zabil svoju druhú manželku, a keď sa s milenkou prezlečenou za chlapca pokúšali utiecť z krajiny, chytili ho vďaka strážnikovi Montrosovi, ktorý svoje podozrenie odtelegrafoval polícii. Doktor Crippen dostal slučku a jeho prípad vošiel do dejín ako prvý zločin rozlúsknutý vďaka bezdrôtovej komunikácii.

Čítajte viac:

Britský detektív tvrdí, že odhalil identitu Jacka Rozparovača

Lietajúci oddiel

Hoci anglická polícia vznikla s oneskorením, v ďalšom období nijako nezaostávala. V roku 1871 anglický parlament prijal zákon o registrácii zločincov recidivistov pomocou fotografie a opisu, o dvadsať rokov začal zostavovať databázu založenú na „bertilonáži“. Podstatou metódy Francúza Bertilona bolo meranie rôznych častí tela.

Mimochodom, tušili ste, že prenikavým zvukom policajnej píšťalky zvolávali strážnici kolegov na pomoc až krátko pred začiatkom prvej svetovej vojny? Dovtedy na tento účel slúžil rapkáč. V roku 1919 bola v rámci Met sformovaná slávna prepadovka - „lietajúci“ oddiel.

Tvorili ho skúsení policajní dôstojníci z celého Londýna, a tak sa čoskoro stal postrachom podsvetia, ktoré ho s rešpektom nazvalo „ťažká partia“. Od roku 1919 prijímal Scotland Yard do svojich služieb aj ženy.

Operácia Hasák

Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia sa Scotland Yard sťahoval opäť. Nie ďaleko. Nová, dvadsaťposchodová budova stála necelý kilometer od tej pôvodnej. Sťahovanie ukryté pod názvom Operácia Hasák trvalo sedem dní. Do nového sídla prepravili vyše dvoch miliónov odtlačkov prstov, tri milióny policajných záznamov, archívy a podobne.

Materiály prevážali v nenápadných sťahovákoch sprevádzaných civilnými autami. Na celej trase nestál pre istotu ani jeden uniformovaný policajt, aby sa zločinci nepokúsili prepadnúť konvoj v prezlečení. Apropo, sťahovanie.

V októbri 2012 prebehla médiami správa, že súčasná budova New Scotland Yardu je na predaj. Dôvodom malo byť šetrenie, budova totiž políciu stojí ročne jedenásť miliónov libier. Z plánov však nakoniec zišlo.

Špina v Scotland Yarde

V roku 1970 pracovalo pre Scotland Yard dvadsaťtisíc policajných úradníkov a ďalších zamestnancov - vrátane päťsto žien -, ktorí strážili pokojný spánok ôsmich miliónov Londýnčanov. Pre samotný Scotland Yard však sedemdesiate roky neboli veľmi pokojné. Ani tak nie pre zložité prípady ako pre vnútorné zemetrasenia.

Najskôr v roku 1972 nový šéf Met sir Robert Mark urobil v polícii rozsiahle čistky, na konci ktorých bolo osemnásť zatknutých a uväznených detektívov a štyristo vyhodených policajtov. Mnohí ďalší prišli o hodnosti, platy, výhody. Zametanie však bolo neúspešné a už o šesť rokov vybuchol ďalší škandál.

Operácia Countryman odhalila, že policajti boli zapletení do lúpeží, vydierania a korupcie. Žiaľ, po štvorročnom vyšetrovaní sa kauza zamietla pod stôl. No jeden pozitívny výsledok aféra mala. Na jej základe bol vytvorený CIB - Nezávislý policajný úrad pre sťažnosti. Dozerá na všetky veľké akcie a nie je priamou súčasťou Scotland Yardu.

Práve jeho pracovníci prišli na to, že bývalý šéf vyšetrovacieho odboru Ray Adams sa podieľal na obchode s kokaínom za milión libier. O desať rokov odsúdili za pašovanie kokaínu dvoch členov „lietajúceho oddielu“. Z väzenia vyšli iba nedávno.

Zatiaľ poslednou kauzou bolo obvinenie, že agenti Scotland Yardu si desať rokov vytvárali falošné identity „krádežami“ údajov mŕtvych detí. Informáciu priniesol vlani denník Guardian. Polícia sa od veci dištancovala s tým, že ak sa to aj dialo, tak bez jej požehnania. Nahnevaní rodičia organizáciu zažalovali.

Náčelník na sivom koni

V súčasnosti je v službách Scotland Yardu takmer šesťdesiattisíc ľudí, z toho viac ako polovica policajtov. Met dozerá takmer na 1 200 štvorcových kilometrov - Londýn, časť Middlesexu, Kentu a Herfogu. Vedie celoštátnu databázu zločincov a odtlačkov prstov a vlastní najmodernejšie vybavenie, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani FBI.

Odborníci z Met často pomáhajú pri riešení komplikovaných prípadov z iných miest ako Londýn, ba aj zo zahraničia. Spolupracovali napríklad s pakistanskou vládou pri vyšetrovaní atentátu na političku Bénazír Bhuttovú v decembri 2007. Samozrejme, jedným z najdôležitejších poslaní New Scotland Yardu je postarať sa o bezpečnosť kráľovskej rodiny, kamkoľvek sa pohne.

Žeby to bol dôvod, prečo jeho najvyšší šéf - dnes je ním sir Bernard Hogan- -Howe - musí vedieť jazdiť na koni? Ten jeho je vždy sivý.

Slávni fiktívni inšpektori

Inšpektor Lestrade - policajný náprotivok Sherlocka Holmesa, jeho krstné meno je neznáme, poznáme iba iniciálu G. Detektív šéfinšpektor James Japp - policajný „pomocník“ Hercula Poirota, v najznámejšej seriálovej verzii ho stvárňuje Philip Jackson.Šéfinšpektor Adam Dalgliesh - detektív džentlmen, ktorého stvorila P. D. Jamesová, v seriáli ho stvárnil Roy Marsden. Jane Tennisonová - jedna z prvých žien vo funkcii detektíva šéfinšpektora v Met, v seriáli Hlavný podozrivý „preslávila“ Helen Mirrenovú.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní