Winston Churchill bol premiér Spojeného kráľovstva v rokoch 1940 – 1945 a 1951 – 1955.

Legendárny vojnový premiér Churchill: Predpovedal deň vlastnej smrti

Ikonický britský premiér Winston Churchill desať rokov pred svojím odchodom na večnosť tušil, že zomrie v rovnaký deň ako jeho otec Randolph.

Sir Winston Churchill správne predpovedal deň svojej smrti, tvrdí jeho vnučka Celia Sandys. Stalo sa tak desať rokov predtým, než sa britský vojnový premiér odobral na večnosť. Svojmu priateľovi sa zmienil, že zomrie v rovnaký deň ako jeho otec Randolph, teda 24. januára.

Keď vážne ochorel, jeho príbuzní a priatelia dokonca inštruovali Buckinghamský palác, aby začal plánovať štátny pohreb. Pre istotu na január.

Churchill s typickým gestom a neodmysliteľnu cigarou. Foto: Getty Images

„Počas oslavy jeho 90-tych narodením 30. novembra 1964 visela vo vzduchu nevyslovená myšlienka, že už zrejme dlho na tomto svete nepobudne,“ cituje portál britského denníka Daily Mail Churchillovu vnučku Celiu. „O šesť týždňov neskôr mal silný záchvat mŕtvice a posledných desať dní ležal v bezvedomí v posteli.“

Sekretariát kráľovnej Alžbety II. pravidelne volal príbuzným a informoval sa, ako sa sir má. „V skutočnosti tá otázka znamenala, či už je potrebné začať prípravy na pohreb,“ dodáva Celia. Churchillov osobný sekretár Anthony Browne Montague zakaždým odpovedal, že treba ešte pár dní počkať.

„Dvadsiatehoštvrtého januára skoro ráno sme sa zhromaždili okolo jeho postele, aby sme sa s ním rozlúčili. Zomrel potichu, 70 rokov – takmer na minútu presne – po smrti svojho otca. Je to veľmi zvláštne,“ píše Celia Sandys v autobiografii Chasing Churchill: Travels with Winston Churchill. Bývalý minister financií lord Randolph H. Spencer Churchill sa odobral na večnosť 24. januára 1897.

Aj Randolph Churchill pôsobil vo vysokej politike. Foto: Getty Images

„Ešte nepochopiteľnejšie však je, ako mohol vytušiť deň vlastnej smrti desať rokov predtým,“ zamýšľa sa historik Andrew Roberts. „Prvýkrát sa o tom zmienil svojmu tajomníkovi Jockovi Colvillovi v roku 1955,“ upresňuje.

Pohreb dvojnásobného britského ministerského predsedu sa konal 30. januára a bol prvým štátnym pohrebom, ktorým vyznamenali nečlena kráľovskej rodiny od smrti poľného maršala lorda Robetrsa z Kandaharu v roku 1914. Zároveň sa stal na dlhé desaťročia najokázalejším čo do počtu zúčastnených politických špičiek. Prekonal ho až pohreb pápeža Jána Pavla II. v roku 2005.