Liberál či nacionalistka, kto bude francúzsky prezident? PLUS 7 DNÍ sleduje voľby priamo v Paríži

„Nejde len o osud Francúzska, tieto voľby majú dosah aj na budúcnosť Európy,“ hovorí francúzsky politológ Jacques Rupnik. Druhé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku bude skutočne historické. Francúzi doň poslali dve kontroverzné osobnosti – nacionalistku Marine Le Penovú a neskúseného mladého liberála Emmanuela Macron.

Tento súboj je zaujímavý nielen z pohľadu ich osobností. Je to aj súboj dvoch diametrálne odlišných svetonázorov. Týždenník Plus 7 dní bude sledovať francúzske voľby priamo v Paríži. Celý víkend vám bude prinášať zaujímavosti a názory ľudí na problémy krajiny. Vo volebný nedeľný večer na našom webe zažijete atmosféru z centrál kandidátov a nájdete fotografie, či videá zo zákulisia.

Dva týždne medzi kolami

Emmanuel Macron (39) vyhral prvé kolo 23. apríla s 24 percentami. Dvojtýždňové medziobdobie, ktoré dáva volebný zvyk do finálne, však nezačal najlepšie. Pri odchode zo svojej centrály ukazoval široký úsmev, priaznivcov zdravil gestom víťazstva.

Jednoducho, bol príliš šťastný, na čo podľa mnohých nemal právo a to hneď z dvoch dôvodov: tešiť sa takto zo svojho výsledku, keď získali nacionalisti s Marine Le Penovou historicky najvyšší počet hlasov, je ťažko priechodné.

Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron.
Foto: TASR/AP

No a po druhé: ambiciózny exminister hospodárstva si zrejme neuvedomoval, že nie všetky hlasy, ktoré získal dali ľudia do urny z presvedčenia, že je najlepší kandidát. Mnohí voliči podľa analytikov podľahli tlaku prieskumov a odovzdali takzvaný užitočný hlas. Volili kandidáta, ktorý mal najväčšie šance. Navyše si ako miesto oslavy Macron vybral vo volebný večer pomerne drahú reštauráciu. „Blízky ľudu? Ani nie,“ komentovali tamojšie médiá.

Marine Le Penová bola v teréne hneď na druhý deň po oznámení výsledkov. Stretla chovateľov a pestovateľov na trhu, bola podporiť robotníkov firmy, ktorú chce majiteľ napriek ziskom delokalizovať do Poľska. Oznámila meno svojho budúceho premiéra a získala podporu niektorých politikov klasickej pravice.

Brutálna predvolebná debata

Druhý týždeň sa však váhy vyrovnali a bodoval na oplátku Macron. Aby ukázal, čo všetko extrémisti v minulosti napáchali, zašiel na miesta, kde Nemci vypálili kostoly. Uctil si tiež spomienku marockého mladíka Brahima Bouarrama, ktorého neonacisti z FN v roku 1995 hodili do Seiny.

Marine Le Penová počas volebnej kampane. Na stretnutí s chovateľmi.
Marine Le Penová počas volebnej kampane. Na stretnutí s chovateľmi.
Foto: ČTK

Klincom bola veľká televízna debata pred rozhodujúcim dňom. „Oko za oko, zub za zub, videli sme predvolebnú diskusiu, ktorá bola skutočne nevídane ostrá,“ komentovali vo štvrtok ráno mnohé zahlásenia správ. Diváci mohli vidieť politický duel plný osobných útokov a faktografických nepresností.

„Pán Macron je kandidát divokej globalizácie, uberizácie, sociálnej brutality, vojny všetkým proti všetkým, komunitarizmu, financií. Je to zhýčkaný miláčik systému,“ vyhlásila o konkurentovi Le Penová. „Vy ste zas ukázali, že nemáte slušnosť, že nechcete otvorenú demokratickú debatu,“ kontroval jej Macron. Nerozhodnutých Francúzov vraj viac presvedčil Macron.

Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron.
Foto: TASR/AP

Po búrke začína moratórium. Podľa prieskumov je favoritom nedeľňajšej voľby Emmanuel Macron. Volilo by ho 60 % opýtaných. Front National a Marine Le Penová však stále veria, že aritmetiku dokážu poraziť. Ktovie, jedno im však zrejme vyjde opäť – radikálku bude opäť voliť o niečo viac Francúzov, ako v prvom kole.


VIDEO Plus 7 Dní