Zubné protézy: Briti za nimi cestujú do Thajska alebo do Lotyšska. Zaplatia štvrtinu oproti domovu.

Liečebná turistika: Za novými zubami či prsiami vás vypravia aj špeciálne cestovky

Briti a Američania urobili z cestovania za lacnejším zdravotným ošetrením seriózne odvetvie. Kam cestujú, aby ušetrili, a prečo?

Hovorí sa tomu medical tourism, liečebná turistika, a má to dokonca svoje vlastné, obsiahle heslo v internetovej encyklopédii Wikipédia. Jej podstatou je nájsť čo najlepšie zdravotnícke služby - týka sa to predovšetkým operácií, od zubných implantátov až po prsné - za čo najpriaznivejšiu cenu inde než vo svojej krajine.

Už dávno však nejde len o kozmetické úpravy, obrovský záujem je aj o operácie kolien, srdca, očí či umelé oplodnenie. Paradoxne, hoci obyvatelia štátov východnej Európy považujú svoju zdravotnú starostlivosť často za nedostačujúcu až mizernú, „západniari“ smerujú práve tam.

Pravdaže, nevyberajú si bežné nemocnice určené masám, ale privátny servis. To, čo sa u nás, v Česku, v Bulharsku či v Poľsku považuje za nadštandard a pre mnohých bežných občanov nedostupný luxus, Briti, Nemci alebo Američania oceňujú ako kvalitné služby za dobré ceny.

Nie je na tom nič čudné. Veď kým trebárs za artroskopickú operáciu kolena zaplatí Brit doma priemerne 2 700 eur a Američan až vyše osemtisíc, v Poľsku mu ju urobia za smiešnych 720 eur. To sa už oplatí vycestovať!

Špeciálne cestovky

Podľa servera treatmentabroad.com každý rok absolvuje liečebnú turistiku viac ako dva a pol milióna Britov. Niektorí si operácie vybavia sami, no keďže liečebná turistika sa vyprofilovala ako zaujímavý biznis, vzniklo v krajine už viacero špecializovaných cestovných kancelárií.

Ich služby nie sú márne, za klienta vybavia všetko potrebné - od konzultácií cez overenie kvality zdravotníckeho centra a príslušného operatéra v prísnych britských registroch až po dohodnutie ceny a ubytovanie. Bonusom je poznávací výlet.

Podobne to funguje aj v Amerike. Ako píše Daily Mail, otvorené hranice sú veľká výhoda. Najmä preto, že mnohí lekári majú vďaka nim vynikajúcu prax zo západných nemocníc, viacerí v zahraničí tiež študovali a sú teda „dôveryhodnejší a ľahšie overiteľní“.

Napríklad cez International Society for Quality in Health Care, čo je databáza zdravotníckych zariadení na celom svete. Kto v nej má priaznivé hodnotenie, môže sa tešiť na prílev solventných zahraničných pacientov.

Štvrtinové ceny

„Máme veľa klientov, najmä z Nemecka, ale aj z arabských krajín,“ hovorí sestrička zo zubnej ambulancie v Piešťanoch, ktorá si želá zostať v anonymite. „Najčastejšie si dávajú robiť zubné implantáty, ale prichádzajú aj kvôli bežným zásahom - plombám, trhaniu. Ako privátna ambulancia nie sme najlacnejší, ale aj tak sa im to oplatí,“ vraví.

Často ide o kúpeľných hostí, ktorých lekárovi „dohodia“ kolegovia. Potom je to však už na ňom - ak sa osvedčí, budú sa vracať. Podľa Daily Mail sa však za zubami - aspoň z Británie - jazdí najmä do Thajska. Kompletná protéza v Bangkoku stojí Brita takmer o 320 eur menej ako doma.

V Indii je zasa pre Britov lacné bielenie. Cestovať kvôli nemu sa tam iste neoplatí, no keď už sú tam… Aspoň ušetria tristo eur. Komu je India a Thajsko priďaleko, zamieri za krásnym úsmevom do Lotyšska - za lacnými protézami, ktoré vyjdú na štvrtinu ceny - alebo do Maďarska.

Dôvod? Predovšetkým vyrovnávacie strojčeky a zubné implantáty. V Anglicku stojí jeden dokonalý zub bez pár drobných dvetisícštyristo eur, v Budapešti štvrtinu - šesťsto. Mimochodom, to je výzva dokonca aj pre Slovákov. U nás za jeden implantát dáte prinajlepšom tisícku. A to si ho musíte objednať cez zľavový portál.

Samozrejme, kým sa pre takúto cestu rozhodnete, je dobré overiť si, či je táto suma naozaj definitívna a nebudete doplácať ďalšie peniaze za následnú starostlivosť. Nový nos?

Iba z Česka!

Východná Európa láka klientov z Anglicka svojou blízkosťou - lety trvajú krátko, letenky cez nízkonákladové spoločnosti stoja bagateľ. V rebríčku Daily Mail sa vďaka tomu ocitli aj naši susedia Česi. Meno si získali najmä vďaka kvalitným úpravám nosa. A lacným. Kým v Anglicku vyjde nový nos na štyritisícštyristo eur, v Česku len na tisícku.

Nosy však nie sú - odhliadnuc od Prahy - jediné české lákadlo. Praha či Brno sú obľúbenou destináciou žien, ktoré majú problém otehotnieť. Preukázateľné úspechy, skvelý prístup a v neposlednom rade výhodná cena tam každoročne privádzajú stovky Britiek. Len na porovnanie - jedno vyšetrenie v Anglicku stojí tri tisícky, v Česku necelú tisícku.

Ako píše Daily Mail, počet Britiek, ktoré si prsné implantáty dali voperovať v Poľsku namiesto rodnej krajiny, stúpol od vlaňajška takmer o šesťdesiat percent. Svoje robí reklama „per huba“, a - opäť to musíme zopakovať - dumpingové ceny, ktoré sú v Poľsku polovičné.

A to aj so započítaním letenky Londýn - Varšava a späť. Kolená z Poľska, kĺby z Tuniska: A pre aké ďalšie zákroky sú ešte „západniari“ ochotní vycestovať a kam?

Podľa rebríčka Daily Mail liposukcia zadku a stehien sa vyplatí v Turecku, kam sa cestuje aj za vlasovými implantátmi. Grécko je cieľom tých, ktorí potrebujú absolvovať predimplantačnú genetickú diagnostiku, či tých, čo potrebujú získať vajíčka na oplodnenie. Do Belgicka sa chodí po „žalúdočné balóniky“, ak chcete schudnúť bez námahy.

Zároveň tu jedným vrzom môžu záujemcovia vybaviť plastiku brucha. Nie sú to však len kozmetické úpravy, pre ktoré sa jazdí von. Ako uvádza server telegraph.co.uk, liečebná turistika - jej základy položili už pred tisícmi rokov grécki pútnici, ktorí cestovali do Saronského zálivu do svätyne boha Aeskulapa - patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvia.

Nezriedka sú pritom dôvodom dlhokánske čakacie listiny, ktoré fungujú aj v zahraničí. A tak si Američania a Angličania vyberajú zahraničné kliniky. Na artroskopiu kolena lacnejšiu o 74 percent jazdia do Poľska, sivý zákal si za menej než štvrtinovú cenu dajú operovať v Bulharsku, srdce za tridsaťpercentnú sumu v Indii a nahradiť bedrový kĺb v Tunisku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní