Prohibícia a tisícky kontrol: Ani tie podľa znalcov nemusia zabrániť ďalším otravám metylalkoholom. Slovensko zakázalo dovoz alkoholu z Česka.

Liehové chápadlá: Vrátia sa zúfalci k alpe?

Prohibícia môže zvýšiť počet úmrtí, ľudia bažiaci po alkohole vypijú i to, čo by inokedy odmietli. Niektorí sa vrátili k alpe.

Česko čelí najvážnejšej zdravotnej kríze od druhej svetovej vojny, ktorá si vyžiadala už viac ako dve desiatky mŕtvych. Zabijakom je metylalkohol. Kompetentní preto siahli po mimoriadnom opatrení - celoplošnom zákaze predaja liehovín s obsahom alkoholu nad dvadsať percent. Z obchodov, barov a reštaurácií zmizol „tvrdý“ alkohol, vymazať ho museli aj z jedálnych a nápojových lístkov. Povolený je „len“ jeho vývoz do zahraničia a presuny medzi skladmi. Ani čiastočná prohibícia a kontroly zo strany polície, colníkov, hasičov i hygienikov však nie sú zárukou, že obetí alkoholu s prídavkom smrtiaceho metanolu nebude pribúdať. Verejnosť, výrobcovia i predajcovia liehovín tvrdia, že štát dlhodobo neriešil problém výroby a predaja nelegálneho alkoholu. Hlavní vinníci zatiaľ stále unikajú a čo je najhoršie, nie je isté, či sa ich podarí vôbec vypátrať.

Zlyhal štát?

Najskôr to bol lieh so stopami bitrexu, pálenka vyčistená Savom a dezinfekciou z bazénov, potom izopropylalkohol a teraz je to metylalkohol. Čo to bude nabudúce? Českí komentátori sa zhodujú, že ide o jednoznačný dôkaz zlyhania štátu v úlohe kontrolóra. Šťastie v nešťastí má niekoľko posledných otrávených, ktorých lekári začali liečiť novým liekom Fomepizol. Protijed, ktorého jedna dávka stojí vyše osemtisíc eur, priviezol do Česka Erik Hovd z nórskeho toxikologického informačného centra ako dar. Keďže podať ho treba hneď po otrave metylalkoholom, jeho plošné použitie stráca vzhľadom na uplynutý čas zmysel. Bezradnosť Česka ilustruje i rozhodnutie ministra zdravotníctva Leoša Hegera. Ten v snahe zabrániť ďalším úmrtiam pristúpil k radikálnemu kroku - vyhlásil prohibíciu. Ako sám povedal, ide o „zúfalý, ale potrebný krok“. Pred kupujúcimi je tak podľa informácií obchodnej inšpekcie skrytých takmer dvadsať miliónov fliaš tvrdého alkoholu. Heger zároveň priznal, že otázka výroby a predaja nebezpečného alkoholu sa dlhé roky zanedbávala. „Oveľa väčším problémom než pašovanie cigariet je nekontrolovaný predaj nebezpečného alkoholu,“ priznal.

Otráv môže pribúdať

Odborníci však varujú, že prohibícia nemusí zastaviť úmrtia. „Nielen notorici sa prestávajú správať zodpovedne. Mnoho ľudí je ochotných konzumovať aj to, čo by predtým odmietli. Zákaz predaja tvrdého alkoholu tak môže priniesť opačný efekt - otrávených bude pribúdať,“ varoval predseda Spoločnosti pre návykové choroby Petr Popov. Ľudia závislí od alkoholu už začali hľadať náhradu za obľúbené liehoviny. Rizikom sú najmä technické kvapaliny, respektíve dezinfekčné alebo liečivé prípravky typu alpa, okena či lekárnický lieh. „V socializme bezdomovci oficiálne neexistovali, ľudí požívajúcich čokoľvek so stopou liehu však bolo dosť. ‚Fajnšmekri‘ filtrovali okenu cez chlieb a tvrdili, že chutí lepšie ako vodka,“ spomína predseda Združenia výrobcov liehovín Pavel Kučera. Etanol v alpe pritom môže byť smrteľný, všetko závisí od vypitého množstva a hmotnosti konzumenta. České médiá informovali, že rizikovou hranicou u jedinca vážiaceho sedemdesiat kilogramov je sedemsto mililitrov. V prípade dospelého je však nebezpečná už dávka desať až dvadsaťšesť mililitrov na kilogram hmotnosti. Navyše, pri vypití viac ako jedného deci alpy sa začne uvoľňovať metanol. V lekárňach a drogériách sa dajú podobné alkoholové „náhrady“ stále kúpiť, ich predaj v posledných dňoch rastie. Odborníci však neočakávajú, že sa bude nakupovať vo väčšom meradle. „Prohibícia nahráva hlavne výrobcom piva a vína, tých sa metanolová kauza nijako nedotkla, už z podstaty výroby sú mimo podozrenia a ich nápoje sú bezpečné,“ dodáva Popov.

S príchuťou Sava

V Česku je podľa aktuálnych odhadov Českého združenia liehovín pančovaná každá štvrtá fľaša. Zhruba pred dvoma rokmi sa však objavila informácia, že z ilegálnych zdrojov môže pochádzať takmer každá druhá fľaša. Náš týždenník vtedy informoval, že nelegálni výrobcovia alkoholu používajú pri premene denaturovaného liehu na konzumný Savo alebo dezinfekciu určenú na čistenie bazénov. „Čierne“ výrobne liehovín fungovali a zrejme i fungujú v opustených budovách poľnohospodárskych družstiev, kravínoch či cukrovaroch, ktoré ležia bokom od obce a nezriedka v nich zostala i potrebná technika. „Podvodní výrobcovia lacno nakúpia denaturovaný lieh najčastejšie v Poľsku. (Poliaci do denaturátu nepridávajú acetón a bitrex, po ktorom alkohol zhorkne, dávajú len polovičné množstvo, vďaka čomu nie je čistenie až také komplikované, poznámka redakcie.) Ako protijed používajú najčastejšie chlórnan sodný. Zmes sa nechá odstáť, odpad sadne na dno a zvrchu sa odsaje čistý lieh, ktorý sa dočistí filtráciou cez aktívne uhlie. Do takto získanej tekutiny sa pridajú požadované arómy a výsledný produkt je hotový,“ priblížil nám pred rokmi postup výroby muž, ktorý sa podieľal na odhalení niekoľkých „čiernych“ výrobní. Získaný etanol však nie je úplne bezchybný. Trpí predovšetkým pečeň a obličky. „Nejde totiž o tradičné čistenie, ale o chemickú reakciu, pri ktorej sa bitrex rozkladá na produkty. Hoci nemajú až takú horkú chuť, v liehu zostávajú mnohé škodlivé látky, pričom viaceré z nich sú karcinogény, respektíve môžu vyvolať prudkú alergickú reakciu a nezvratne poškodiť mnohé orgány,“ uviedol v minulosti pre PLUS 7 DNÍ vysokoškolský profesor Karel Melzoch. Ľudia zapojení do reťazca ilegálnych výrobcov alkoholu pracujú nezávisle od seba. „Nikto nerobí všetko od začiatku do konca. Obchoduje sa bez faktúr a kolkov. Všetci síce vedia, že ide o falošný alebo nezdanený alkohol, spravidla však netušia, kto ho vyrábal. Krčmári a obchodníci dostávajú dokonca akýsi návod, ako postupovať pri kontrolách,“ priblížil náš zdroj.

Polícia tápe

Fakt, že zlikvidovať liehovú mafiu v Česku nebude jednoduché, potvrdzujú opatrné vyjadrenia policajných vyšetrovateľov. „V celách sa ocitlo už viac ako dvadsaťtri ľudí. Môžeme konštatovať, že z jednej tretiny ide o dílerov a z dvoch tretín o predajcov jedovatého alkoholu,“ reagoval hovorca policajného prezídia Tomáš Hulan. Špeciálny policajný tím METYL údajne zatkol aj „väčšie ryby“ - skupinu osôb, ktorá má „nadväznosť možno na organizátorov“. Tá však zaryto mlčí. Ani takmer po dvoch týždňoch od vypuknutia metylalkoholovej aféry tak nie je jasné, kto metanol distribuoval a kde všade sa mohol dostať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vraj niekomu „pošmykla ruka“ alebo si ktosi na čiernom trhu zamenil cisternu etanolu s cisternou metanolu. Michael Roman a Pavel Tomíček z Krimininalistického ústavu v Prahe pre český Týden uviedli, že koncentrácia metanolu v analyzovaných vzorkách je taká vysoká, že sa musel do liehu pridať dodatočne. Pomer etanolu a metanolu je približne jedna k jednej. Do úvahy preto prichádza verzia, že niekto nakúpil cisterny liehu a zmiešal ich s cisternami metanolu. „Niekto chcel riediť etanol metanolom a nepodarilo sa to. Taktiež sa mohlo stať, že niekto omylom nakúpil vagón metanolu,“ naznačil možné varianty Roman. Zaujímavé je, že Česko metanol aktuálne vôbec nevyrába a jeho dovoz v posledných rokoch rastie. Česká polícia tiež preverovala verziu, že otravy metylalkoholom spôsobila nemrznúca kvapalina zo susedného Poľska. Poľská polícia to však označila za špekulácie.

Liehová mafia

Zasvätení sa obávajú, že hoci sa vyšetrovateľom podarí odseknúť pár chápadiel liehovej mafie, biznis bude fungovať ďalej. Politici sa totiž stále nevedia zhodnúť na tom, aké zákonné opatrenie by pomohlo. Politici už predložili niekoľko návrhov, ako zabrániť podobnej tragédii - od predaja alkoholu v špeciálnych obchodoch, vydávania alkoholových licencií pre predajcov či kompletného zákazu predaja tvrdého alkoholu v stánkoch. K tomu asi skutočne dôjde. Vianočné trhy a kultúrne akcie vraj dostanú výnimku. Rozhodnutie Prahy obmedziť obchod s alkoholom môže stáť Českú republiku desiatky miliónov eur. Česká únia výrobcov a dovozcov liehovín odhaduje, že zákaz predaja „tvrdého“ alkoholu v obchodoch a podnikoch zníži každý deň tržby výrobcov a dovozcov liehovín o pätnásť miliónov českých korún, vyše šesťstotisíc eur. Denné straty štátu na spotrebných daniach a daniach z príjmu vyčíslilo tamojšie ministerstvo financií na 25 miliónov českých korún, viac ako milión eur. Poctiví výrobcovia navyše zvažujú žaloby na štát pre zmarené zisky a poškodenie dobrého mena tradičných domácich výrobcov.

Metanol pohrozil aj Slovensku

Mala to byť päťdesiatka s päťdesiatkou. Prešovčan Ľuboš si na oslavu abrahámovín objednal cez internet desať litrov päťdesiatpercentnej slivovice z Uherského Brodu. Predajca vraj núkal kvalitnú jemnú slovácku slivovicu z vlastných sliviek, vypálenú pred rokom v pestovateľskej pálenici. Ľuboš si pálenicu preveril a objednávku odklikol 9. septembra, keď sa metanolové šialenstvo ešte len začínalo. Poštová zásielka z druhej strany Moravy obsahovala slivovicu v plastovej kanistre a troch PET fľašiach. Časť z nej putovala do malých fľaštičiek ako spomienka pre pozvaných hostí. Oslava v reštaurácii Farmer Area v Kapušanoch pre sedemnásť dospelých a trinásť detí ničím nevybočovala z radu. Je to vraj bežný zvyk, že hostia si objednajú len jedlo a alkohol si donesú vlastný. „Nič nenasvedčovalo, že by sa boli priotrávili,“ krčí plecami prevádzkar reštaurácie Peter Onofrej.

Oslávenci netušili, že namiesto lahodnej slivovice pili nebezpečný metanol. Upozornili ich na to až policajti na podnet českých kolegov - tí našli Ľuboša v zozname klientov predajcu. Muži zákona zaistili v Kapušanoch nedopitého pol litra pálenky a poslali ho na expertízu. Výsledok - metanol a etanol boli v pomere jedna k jednej. Norma pritom povoľuje len dvanásť gramov metanolu na liter čistého alkoholu. Ľuboš sa tak spolu so siedmimi gratulantmi ocitol na pozorovaní v prešovskej nemocnici, ďalšieho hosťa z Česka hospitalizovali vo vlasti. „Mali klasické príznaky po požití alkoholu. Sú totožné aj po požití metylalkoholu,“ vysvetľuje riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha.

U štyroch testovaných sa potvrdil metanol v krvi. Nasadili im preto infúzie a pravidelne sledovali ich vnútorné prostredie. „Prijímali potravu, pili tekutiny, dostávali primeranú dávku alkoholu plus vysoké dávky kyseliny folovej,“ vymenoval liečebné postupy primár interného oddelenia Marián Babčák. „Raz za hodinu mali vypiť tretinu z poldecového pohára. Navodzoval sa u nich mierny stupeň opitosti - okolo jedného promile. Podával sa im medicínsky alkohol, buď do žily, alebo to mohli piť.“ Práve podávanie čistého alkoholu je liekom pri otrave metanolom. Telo totiž odbúrava alkohol prednostne, takže metanol sa vylúči z tela bez toho, aby vytvoril jedy, ktoré zabíjajú. Oslepnutie spôsobuje jeden z nich, a to kyselina mravčia, na ktorej neutralizáciu sa zasa pacientom podáva kyselina listová. Človeka s metanolom v krvi môžu spočiatku oklamať príznaky, ktoré sa ničím nelíšia od klasickej „opice“ - tráviace ťažkosti či bolesti hlavy. Až po ôsmich až tridsiatich hodinách prídu aj poruchy videnia. Konzument potrebuje 72 hodín, teda tri dni, aby si mohol byť istý, že žiaden metanol nevypil. Prešovčanov, ktorí zjavne nestoja o žiadnu publicitu, po pár dňoch z nemocnice prepustili. Ak si chcú však byť istí, že sú skutočne v poriadku, mali by si počas dvoch až troch týždňov nechať skontrolovať hladinu cukru, močoviny a kreatinínu, a urobiť pečeňové testy. (Vanda Jakubová)

Bežná: Oslava sa konala v salóniku reštaurácie Farmer Area v Kapušanoch. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Metanol verzus etanol

Metylalkohol nemožno chuťovo odlíšiť od etylalkoholu, teda čistého liehu. Využíva sa ako rozpúšťadlo, palivo či prísada do nemrznúcich zmesí. Nelegálni výrobcovia ho zháňajú rovnako ako ďalšie prísady na čiernom trhu. Na rozdiel od etylalkoholu - horí klasickým oranžovým plameňom - horí tmavomodrým plameňom. Po požití sa asi z osemdesiatich percent metabolizuje na formaldehyd a kyselinu mravčiu. Pri otrave tak dochádza k ťažkej metabolickej acidóze, ktorá spôsobuje vážne poškodenie organizmu, najmä hrozí slepota. Pri podozrení, že ste vypili metylalkohol, treba vypiť deci štyridsaťpercentného kvalitného alkoholu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní