Chlór poškodzuje sliznicu a môže spôsobiť až smrť.

Likvidovala Sýria vlastné obyvateľstvo plynným chlórom?

Režim sýrskeho prezidenta Bashara Assada je podozrivý, že použil chemické zbrane voči vlastnému civilnému obyvateľstvu.

Systematické a opakované útoky plynným chlórom voči civilnému obyvateľstvu Sýrie. Také sú závery Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), podľa ktorej museli v tomto roku obyvatelia sýrskych dedín čeliť nebývalým zverstvám. Vinník sa nedá s istotou určiť. Za útokmi na vlastných civilistov by však mohla stáť samotná sýrska armáda.

Ako zdôrazňuje správa OPCW, smrtiaci plyn bol použitý premyslene a niekoľkokrát. Nebezpečná látka sa do blízkosti obyvateľstva dostala v bombách, ktoré útočníci zhadzovali priamo na osady.

Hoci organizácia nikoho neobviňuje priamo, sýrska armáda lojálna prezidentovi Basharovi Assadovi už predtým čelila obvineniam z chemických útokov. Začiatkom roka sa priznala, že disponuje arzenálom chemických zbraní, všetky zásoby však údajne dala odstrániť.

Môže i zabiť

Organizácia v rámci prieskumu uskutočnila rozhovory s lekármi, očitými svedkami aj s obeťami a jej experti dospeli k záveru, že celkom určite ide o útok chlórom.

Toxický priemyselný plyn nie je klasifikovaný ako chemická zbraň. Napriek tomu môže spôsobiť vážne následky. Dráždi dýchacie cesty, poškodzuje pokožku a oči, spôsobuje pálenie, opuch, svrbenie a dráždenie orgánov. Jeho vplyvom sa môžu pľúca naplniť vodou, čo má za následok smrť ako v dôsledku utopenia.

Väčšinu odstránili

Informácie o útokoch plynným chlórom sa objavili už predtým. V máji organizácia Human Rights Watch tvrdila, že má dôkazy o tom, ako vrtuľníky sýrskej armády zhodili bomby obsahujúce toxický plyn na sýrske osady. Tie, ktoré teraz vo svojej správe spomína OPCW.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní bola zapojená do misie, ktorej cieľom bolo skontrolovať odstránenie sýrskych zásob chemických zbraní a prekurzorov.

Zlikvidovať sa mali všetky druhy jedovatého plynu, látky na nervovú paralýzu a všetky ďalšie chemické látky. Podstatná časť toxického arzenálu bola zničená. Podľa OPCW misia pokračuje a vyšetrovatelia budú skúmať všetky nové obvinenia z prípadných chemických útokov.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní