Obavy: Šoféri sa boja nastúpiť do služby, do práce ich prišla sotva polovica.

Lovkyňa autobusárov: Mexičanka z pomsty strieľa po šoféroch

„Som nástroj pomsty mnohých žien,“ tvrdí žena, ktorá v Mexiku zastrelila dvoch šoférov autobusov a mieni pokračovať.

Keď v mexickom meste Ciudad Juarez nastúpi do autobusu blondínka v čiernych okuliaroch, šoféra pravdepodobne obleje studený pot. Presne tak totiž opisujú svedkovia osobu, ktorá tam v priebehu dvoch dní neľútostne zastrelila dvoch autobusárov. Šoféri žijú v strachu, odmietajú nastúpiť do služby bez toho, aby ich vo vozidle strážil policajt.

„Do práce nás prišlo iba päťdesiat percent. Bojíme sa,“ povedal pre CNN šofér Julian Vasquez, ktorý jazdí po trase, kde sa odohrali obe vraždy. Ich obavy ešte umocnil e-mail, ktorý samozvaná pomstiteľka rozoslala viacerým miestnym médiám.

„Ja a ďalšie ženy sme potichu trpeli, ale už viac nebudeme mlčať,“ píše sa v ňom. „Som nástroj pomsty mnohých žien,“ tvrdí strelkyňa, ktorá sa nazýva Diana, lovkyňa autobusárov - podľa rímskej bohyne lovu.

Potrestám ďalších vrahov!

Podľa informácií, ktoré poskytla polícia, po prvý raz vraždila Diana v stredu ráno. Zločin mala očividne premyslený. Žena v blonďavej parochni alebo s odfarbenými vlasmi vošla do autobusu, šoférovi priložila k hlave pištoľ a stlačila spúšť. Potom vystúpila. Rovnaký scenár sa opakoval na inej linke už nasledujúci deň. „Vy chlapci ste naozaj zlí, však?“ prihovorila sa ešte svojej budúcej obeti podľa svedka, ktorý šokujúci zážitok opísal denníku Diario de Juarez.

„Boli sme obeťami sexuálneho násilia šoférov, ktorí nás napádali na nočných linkách cestou do tovární,“ objasňuje motívy svojich činov v e-maile Diana s prísľubom, že počet obetí nie je konečný a v pomste mieni pokračovať. „Potrestám ďalších vrahov a násilníkov. Hoci mnoho ľudí vedelo, ako trpíme, nikto nás nechránil, nikto nám nepomohol,“ rozhorčuje sa. Podobné „stanovisko“ zverejnila Diana aj na Facebooku.

Diana: Takto vraj vyzerá samozvaná pomstiteľka. Foto: archív

Podporujú ju

Polícia sa zatiaľ veľmi nemá čoho chytiť. Dôkazov je málo, okrem policajného portrétu - ktorý však polícii sotva pomôže - jediným „rukolapným“ je e-mail, no zistiť, kto ho poslal, bude zrejme problém. Rovnako ako overiť, kto sa skrýva za čerstvo zriadeným facebookovým profilom. Mimochodom, kým ho zablokovali, stihlo naň prísť viacero reakcií, ktoré lovkyňu autobusárov podporujú. „Myslím si, že je načase nastoliť spravodlivosť!“ tvrdí napríklad istá Rossy Fonsecová.

Niet sa čo čudovať. Ciudad Juarez je neslávne známe extrémnym počtom znásilnení, vrážd a záhadných zmiznutí žien, z ktorých mnohé sa odohrali práve v nočných autobusoch, ktorými ženy cestujú za prácou na hranice mesta. Viacerých podozrivých šoférov aj zadržali, no väčšina prípadov sa napokon skončila bez potrestania vinníka alebo odišla do stratena pre nedostatok dôkazov.

Námet na film?

Šéfka centra na ochranu ženských práv v Chihuahue si myslí, že vraha „alebo niekoho z jeho blízkych títo chlapci zneužili“. „Je pravda, že tieto veci sa na nočných linkách dejú, no nie je ich viac než sexuálneho násilia voči ženám na uliciach a v domácnostiach,“ myslí si Lucha Castrová. Štatistiky mesta jej slová potvrdzujú - len vlani tu žiarliví manželia, milenci a pasáci zabili šesťdesiat žien a sto je dodnes nezvestných.

Ktovie, možno sa raz Diana, lovkyňa autobusárov, stane témou pre filmárov. Podobne ako kedysi Aileen Wuornosová, prvá americká sériová vrahyňa, z ktorej kruté detstvo a smutná dospelosť urobili neľútostné monštrum. Dievčina, ktorá sa od trinástich musela živiť ako prostitútka, sa mužskému pokoleniu za všetky príkoria pomstila vraždami.

Spáchala ich sedem a v roku 1992 ju za to odsúdili na smrť. Vo filme Monštrum z roku 2003 ju stvárnila Charlize Theronová. Tak dokonale, že si za to vyslúžila Oscara.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní