MM v Prahe: O unikátnej prehliadke informovali aj postery na električkách. Putovnú expozíciu priviezli do Česka z talianskej Florencie.

Lúpež či reklama? Výstavu o Marilyn Monroe okorenil škandál

Pražskú výstavu o Marilyn Monroe ohrozila krádež, no vzácne exponáty napokon nezmizli. České médiá hádajú, či nešlo len o reklamný trik.

Česko utŕžilo poriadnu medzinárodnú hanbu. Výstava venovaná americkej legende Marilyn Monroe na Pražskom hrade zaujala ešte pred otvorením. Časť vzácnych exponátov sa totiž údajne stratila pri prevoze z Talianska - vraj ich ukradli. Neskôr organizátori vyhlásili, že v kamióne, ktorého sa zlodeji zmocnili, cenné artefakty neboli. Naozaj išlo o krádež alebo len o nemiestny reklamný trik?

Vykrádači kamiónov?

Marilyn Monroe bola a je sexsymbol. Čistá esencia ženskosti, ktorá fascinuje aj viac ako polstoročie po jej tragickej smrti. Elegantné róby, luxusné topánky, denníky či fotografie slávnej herečky boli pre domácich i návštevníkov českej metropoly obrovskými lákadlami. Milovníci symbolu zlatej éry Hollywoodu sa tešili na jedinečné exponáty pochádzajúce zo súkromných zbierok z celého sveta. Sú vraj natoľko jedinečné, že ich hodnotu nemožno vyčísliť.

Zhruba týždeň pred otvorením výstavy na Pražskom hrade však prehliadka bola ohrozená. Jeden z kamiónov so vzácnymi exponátmi na palube mal podľa usporiadateľov skončiť v rukách zlodejov. Vozidlo bolo označené logom Salvatore Ferragamo, čo je rešpektovaný taliansky výrobca luxusnej obuvi, ktorého múzeum putovnú prehliadku zostavilo. Práve jeho meno údajne prilákalo zlodejov.

Kuriózne je, že prepravná spoločnosť si na prevoz najala firmu zo Slovenska. Vodič s kamiónom však zmizol a prázdne vozidlo našli zaparkované na opustenom parkovisku pri stredočeskom meste Mělník. Odcudzenie tovaru potvrdila aj spoločnosť DHL.

„DHL Freight oznamuje, že v utorok 21. mája pri pozemnej preprave zásielky, ktorú zabezpečovala DHL Freight Slovenská republika, z Talianska do Českej republiky prostredníctvom tretej strany, došlo k odcudzeniu nákladu,“ uviedla v oficiálnom vyjadrení.

Firma dodala, že je v kontakte so zákazníkom a počíta s jeho odškodnením. Jedna z českých televízií informovala, že stopy po zlodejoch sa končia na prekladisku kamiónov v pražských Holešoviciach. Práve tam vodič kamióna zásielku z florentského Múzea Salvatoreho Ferragama zložil a podľa pečiatky si ju prevzal zamestnanec slovenskej spoločnosti Manage LOG. Tá podľa Obchodného registra patrí istému Mariánovi Tatranskému, ktorý býva na okraji Bratislavy.

Keď ho redaktori televízie navštívili, zistili, že ide o šesťdesiatročného seniora, ktorý o ničom nevedel. Podľa reportérov TV Prima Family ide zrejme o takzvaného bieleho koňa a podivný prípad ukazuje na gang vykrádačov kamiónov.

Božská Marilyn: Herečka a módna ikona päťdesiatych rokov minulého storočia očarúva dodnes. Foto: profimedia.sk

Reklamný trik?

Organizátori výstavy pôvodne tvrdili, že zmizli exponáty a časť originálnych fotografií, neskôr otočili. „V kamióne neboli žiadne umelecké diela, ale najmä vybavenie, ako sú vitríny, podstavce a rámy,“ potvrdila zástupkyňa organizátorov Alice Titzová. Podozrievavé české médiá začali okamžite špekulovať, či náhodou nejde o vopred pripravenú podvodnú reklamnú kampaň. Čiastočne by to mohlo naznačovať aj strohé vyjadrenie polície či ďalšie okolnosti prípadu.

Kolekcia unikátnych kostýmov a topánok z filmového i osobného života božskej Marilyn vraj bola už dlhší čas bezpečne uložená v depozitároch Pražského hradu. Zaujímavé je i to, že polícia žiadnu krádež v tejto súvislosti nevyšetruje. „Na základe oznámenia udalosť vyšetrujeme pre podozrenie z trestného činu podvodu,“ reagoval bez ďalších podrobností pražský policajný hovorca Tomáš Hulan. Kto podvod spáchal, polícia neuviedla.

Kurátor výstavy Ján Třeštík tvrdil, že kamiónov sa stratilo viac a tie ostatné s výstavou údajne nesúviseli. „Stali sme sa pravdepodobne súčasťou veľkej krádeže, pri ktorej zmizli dve desiatky kamiónov s tovarom transportovaným z Talianska,“ dušoval sa Třeštík. Rezolútne odmietol, že ide o reklamný ťah s cieľom spropagovať výstavu.

„Zahrávať sa s tým, že spustíte sériu nezávislých káuz, kde ide o podvod, krádež v rádoch miliónov korún, a potom sa ukáže, že to bolo celé vymyslené, tak to si trúfam povedať, že to nevymyslí ani najväčší kaskadér. Ja to teda rozhodne nie som,“ bránil sa.

Třeštík však nemá ku „kaskadérskym kúskom“ až tak ďaleko. Napríklad vo februári 2012 sa vraj pokúsil nelegálne vyviezť do zahraničia Picassov obraz. K vzácnemu dielu sa dostal ako riaditeľ kontroverznej galérie v Kutnej Hore, ktorú zriadil bývalý šéf Stredočeského kraja a poslanec David Rath. Politik dnes sedí vo väzbe a je obvinený z viacerých trestných činov vrátane korupcie.

Bude, nebude: Prahe hrozilo, že výstavu o Marilyn Monroe hostiť nebude. Prehliadka sa napokon uskutoční v plánovanom termíne. Foto: MILAN RŮŽIČKA/MAFRA/profimedia.sk

Výstava bude

Zaujímavé je, že výstava sa napriek počiatočným obavám uskutoční. Autori a architekti výstavy z Talianska krátko pred našou uzávierkou uviedli, že stratená časť expozície sa dá nahradiť a výstava sa uskutoční v plánovanom termíne. Prehliadku o živote hereckej legendy mali slávnostne otvoriť po našej uzávierke za prítomnosti prvej dámy Česka Ivany Zemanovej.

Verejnosť si ju môže pozrieť od 30. mája do 20. septembra. Vstupné bude necelých desať eur pre dospelých, študenti a seniori zaplatia približne o polovicu menej.

O prehliadke

Marilyn Monroe nakrútila počas svojej kariéry niekoľko desiatok filmov a počas života sa stala sexsymbolom, ktorým zostala dodnes. V auguste 1962 ju našli v Los Angeles mŕtvu. Oficiálnou príčinou smrti bolo predávkovanie barbiturátmi.

Na výstave bude možné vidieť najucelenejšiu zbierku kostýmov a topánok z filmov i osobného života módnej ikony, známe i doposiaľ nepublikované fotografie či úryvky z denníkov. Prehliadku doplnia klasické i súčasné diela zobrazujúce ideál ženskej krásy. Výstava vznikla vlani pri príležitosti päťdesiateho výročia herečkinej predčasnej smrti.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní