Milióny na stole: Zbierka vín Chateau Lafi te pred aukciou v Hongkongu.

Luxusné francúzske víno pobláznilo aj Číňanov

V opustenom čínskom dome našli desaťtisíc fliaš luxusného francúzskeho vína.

Desaťtisíc fliaš mimoriadne drahého francúzskeho červeného vína Chateau Lafite Rothschild objavili čínski policajti v opustenom dome vo východnej provincii Čeťiang. Ak by boli pravé, išlo by o skutočný poklad. Podľa všetkého však pravé nebudú. Napriek tomu je príbeh ďalším dôkazom o čoraz väčšej pobláznenosti Číňanov dobrými vínami, ale aj ukážkou rôznych nástrah tejto vášne.

Najdrahšie

Za tri fľaše Lafite Rothschild ročník 1869 zaplatili v októbri 2010 na aukcii Sotheby’s v Hongkongu neznámi zberatelia, pravdepodobne z Číny, viac ako 180tisíc eur. Za každú. V dejinách na žiadnej dražbe drahšie víno nepredali. „Cena vyráža dych, je určitým medzníkom pre celý trh,“ hodnotil to v tom čase zástupca aukčnej siene Robert Sleigh. „Máme tu obmedzenú ponuku vzácnych vín a veľký, veľký dopyt, ktorý nejaví žiadne známky poklesu. Prím hrá Čína so svojou obrovskou populáciou.“

Práve smäd horných vrstiev najľudnatejšej krajiny sveta bol zrejme za spomínaným objavom desaťtisíc fliaš v opustenom dome v meste Wenčou. V tomto prípade nešlo síce o žiadne historické víno z 19. storočia, ale aj tak majiteľovi mohlo vyniesť poriadny balík. Chateau Lafite Rothschild stojí bežne od 900 do 1 200 eur, v závislosti od ročníka. Teda za desaťtisíc fliaš by sa dalo dostať aj vyše desať miliónov eur.

Falšované

Čínski policajti sa domnievajú, že skutočná hodnota vína je o poznanie nižšia. Podľa všetkého totiž nejde o originál. Z oblasti Bordeaux, kde sa toto slávne víno vyrába, do Číny ročne vyvážajú len 50 tisíc fliaš Chateau Lafite Rothschild. Inými slovami, až pätina z nich by musela skončiť v zabudnutom domčeku.

Navyše, v poslednom období nezákonné používanie chýrnej značky nie je v najľudnatejšej krajine sveta ničím výnimočným. Rodina Rothschildovcov, ktorej povestné sídlo a okolité vinice vo Francúzsku patria od 19. storočia, v šiestich súdnych sporoch získala od rôznych čínskych spoločností kompenzácie vo výške niekoľko desiatok tisíc eur za falšovanie vín.

Miestna polícia už pátra po podvodníkoch, ale aj mieste, kde červené vyrobili. Majiteľ domu, ktorého tlač označuje len menom Cou, tvrdí, že s celým škandálom nemá nič spoločné. „Nebol som tam vyše deväť rokov,“ povedal policajtom pri výsluchu.

Exoti

Na ľúbostnú romancu medzi bohatými Číňanmi a červeným vínom sa západný svet dlho pozeral s neskrývaným pobavením. Zaujali najmä nespútané nákupy. V apríli 2008 si napríklad nemenovaný čínsky boháč z londýnskej luxusnej predajne odniesol 27 fľašiek Romannée Conti v hodnote pol milióna dolárov. Len tak, aby ho mal poruke, keď naň práve dostane chuť. „Nemyslím si, že ho kúpil ako investíciu víno kúpil, aby ho vypil,“ vysvetľoval vtedy výkonný riaditeľ spoločnosti Antique Wine Company.

Denník Daily Mail zasa svojho času na margo podobných nákupov oslovil viacerých odborníkov z aukčných siení. „Stretávame sa s javom, že za víno sú ochotní zaplatiť akúkoľvek cenu. To už nie je investícia, ale nekontrolované vyhadzovanie peňazí,“ zhodli sa. Noviny sa zároveň zjavne bavili na spôsobe, ako Číňania víno konzumujú. O žiadnom veľkom vychutnávaní sa hovoriť nedá. S najväčšou pravdepodobnosťou drahý mok rýchlo nalejú do pohára a surovo šupnú do seba. „Alebo ho predtým ešte zmiešajú s kolou, aby chutilo sladšie,“ pobavene písal Daily Mail.

Konflikty

Ale úsmev mnohým už mizne z tváre. Výsledkom vzrastajúcej čínskej vášne k vínu je mimoriadne lukratívny trh. Krajiny Európskej únie vlani vyviezli do Číny víno v hodnote miliardy eur. V hre je teda naozaj veľa peňazí a v takýchto prípadoch sa zákonite dostavia aj rôzne spory. Brusel a Peking sa napríklad čoraz hlasnejšie navzájom obviňujú z nekalej ochrany svojich výrobcov. Čína zvažuje zavedenie obmedzení na dovoz červeného z Európy, ako dôvod uvádza subvencie únie vinárom. Tie vraj poškodzujú čínskych producentov.

Črtajúce sa konflikty mali trochu kuriózny ohlas na nedávnom vínnom veľtrhu v meste Čchangli vo východnej provincii Chepej. Ako informovali miestne médiá, nemenovaný čínsky znalec vín prazvláštnym spôsobom vyjadril podporu domácim vinárom. So sebou priniesol dve fľašky Grand Cru Pfersigberg ročník 2007 alsaského výrobcu Emile Beyera. Jednu z nich potom šmaril o zem a rozbil na márne kúsky. Maličkosť, veď stála trochu menej než desaťtisíc eur.

Viacerí jeho spoluobčania pre takéto prejavy patriotizmu veľké pochopenie nemali. „Je to len hlúpe predvádzanie. Ak naozaj miluje krajinu, mal podporiť študentov, čo pre chudobu musia opustiť školu, alebo iné ohrozené sociálne skupiny, to by dávalo zmysel,“ napísal v reakcii jeden z blogerov.

Rozpredávanie dedičstva?

Ale vínne trenice súvisiace s čínskym smädom po červenom vznikajú aj inými spôsobmi. V Burgundsku spôsobil veľkú nevôľu predaj Chateau de GevreyChambertin, usadlosti z 12. storočia s dvoma hektármi viníc. Čínsky investor za ne ochotne zaplatil osem miliónov eur, zatiaľ čo skupine miestnych obyvateľov sa podarilo dať dokopy len päť miliónov.

V oblasti, kde sa výroba vína tradične prenáša z pokolenia na pokolenie, to berú veľmi ťažko. „Francúzsko predáva svoju dušu a politici by mali reagovať,“ povedal agentúre AFP šéf miestneho vinárskeho združenia JeanMichel Guillon. „Zapredávame sa, vyhadzujeme svoje dedičstvo von oknom, toto nie je jediný zahraničný nákup v oblasti. Mám obavy, že o niekoľko rokov Burgundsko už nebude patriť Burgunďanom.“

Dedinka GevreyChambertin leží v regióne Côte de Nuits, ktorý je domovom niektorých najznámejších a najdrahších červených vín. Vyrábajú sa výlučne z odrody Pinot noir, teda Rulandské modré. Vinice, čo kúpili Číňania, vyprodukujú ročne len desať až dvanásťtisíc fliaš, pričom v celom regióne sa toto číslo pohybuje okolo dvoch miliónov. Napriek tomu JeanMichel Guillon krúti hlavou, príchod Číňanov totiž vníma symbolicky. „Osobne nemám nič proti investorom. Ale ak by sme to otočili, čo by povedali Číňania, keby francúzski investori kúpili desať alebo päťdesiat metrov Veľkého čínskeho múru?“

Otvorenejší voči cudzincom

Enológ Kyriakos Kynigopoulos celý rozruch pripisuje špecifikám Burgundska. „Tamojší ľudia sú mimoriadne pripútaní k svojmu vínu a svojej pôde, dokonca aj k celkom malým políčkam,“ vysvetľuje. „Pred časom protestovali aj proti predaju viníc vo VosneRomanée ľuďom z Bordeaux. Teraz dookola hovoria o tom, že prídu Číňania a navždy im zoberú ich zem.“

Pritom práve v Bordeaux majú s čínskymi investormi bohaté skúsenosti a nesťažujú sa. Podnikatelia začali so skupovaním chateaux ešte v roku 2008, niektoré už prestavali na luxusné čínske hotely pre bohatých čínskych klientov. Tí sú doslova opantaní regiónom Bordeaux, najľudnatejšia krajina sveta je dnes najväčším dovozcom vín z tejto oblasti.

„Chápem ich reakciu. Šokuje ich najmä vysoká cena, s ktorou nedokážu súperiť,“ povedal o protestoch v Burgundsku Bernard Farges, prezident Francúzskej konfederácie výrobcov vín. „Nás v Bordeaux to už neprekvapuje. Zahraničných investorov tu máme dlho.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní