Vrah: Niels Högel si počas procesu skrýval tvár.

Chcel sa pochváliť, aký je skvelý záchranár. Zavraždil preto najmenej deväťdesiat ľudí

Nemecký ošetrovateľ pripravil o život najmenej deväťdesiat pacientov. Je to zrejme najhorší sériový vrah v novodobej histórii krajiny.

Keď sa v roku 2006 Niels Högel prvýkrát ocitol pred sudcom, zdalo sa, že ide len o amatérskeho „anjela smrti“, ktorého náhodou prichytila nemocničná sestra, ako sa snaží vstreknúť pacientovi látku ohrozujúcu život. Za pokus o vraždu si vyslúžil päť rokov, odvolací súd mu pridal dva a pol roka.

Už vtedy sa hovorilo o podozrivom náraste úmrtí počas jeho pôsobenia na klinikách v dolnosaských mestách Oldenburg a Delmenhorste. Málokto si však dokázal predstaviť obludné rozmery jeho vražedného diela. A všetko vraj len preto, lebo ho, ako sa sám vyjadril, bavilo „zachraňovať životy“ a dokazovať svoje schopnosti.

Rambo

Ako píše nemecký server Spiegel, Högel injekčne podával pacientom viacero látok, ktoré ich dostali na hranicu smrti. Keď obete začali kolabovať, snažil sa ich oživiť. Niekedy to vyšlo, inokedy nie.

Prípadov pribúdalo a medzi kolegami si vyslúžil prezývku Brutálny záchranca - Rambo. Dokonca dostal pozitívne hodnotenia od vedenia nemocnice. Veď nikomu vtedy ani nenapadlo, že za kolapsmi stojí práve tento obetavý muž. Vážne podozrenia prišli až potom, čo vstrekol takmer sedemdesiatročnému pacientovi 40 mililitrov lieku gilurytmal (ajmalín), čím mu vyvolal srdcovú arytmiu a pokles krvného tlaku. So sestrou ho po dvoch resuscitáciách síce oživili, sestre sa však niečo nepozdávalo. Pacientovi dala urobiť krvný test a následne s kolegami zistili, že medzi liečivami chýba niekoľko ampuliek gilurytmalu.

Tu sa začala práca polície, ktorá priviedla Högela na súd. Rozsudkom sa však vyšetrovanie neskončilo. O niekoľko rokov sa kriminalistom podarilo bývalému ošetrovateľovi dokázať dve vraždy, pokusy o vraždu a opakované ublíženie na zdraví. Tentoraz znel výrok súdu - doživotie.

Krátko nato sám Högel priznal, že nebezpečné liečivá podal až deväťdesiatim pacientom, pričom tridsať z nich zomrelo. Ani to nebolo konečné číslo.

Počet vrážd nezistia

Na naliehanie príbuzných obetí a pravdepodobných obetí prokuratúra zriadila osobitnú komisiu s názvom Kardio, ktorá mala za úlohu dôkladne prešetriť vyčíňanie bývalého zdravotníka. Exhumovali 134 ostatkov pacientov, ktorí skonali v nemocniciach, kde Högel pracoval. V orgánoch viacerých našli podozrivé látky.

Nedávno prokuratúra a polícia v Oldenburgu prezentovali výsledky svojej trojročnej práce. Podľa nich od roku 1999 do 2005 ošetrovateľ pripravil o život najmenej deväťdesiat ľudí. Vyšetrovatelia hovoria o najhoršej sérii vrážd od konca druhej svetovej vojny. Britský Guardian dodáva, že celkový počet vrážd je pravdepodobne oveľa vyšší. Tie však už nemožno dokázať, pretože telá obetí boli spopolnené.

Veselý chlapec

Nemecký Nord-west-
-Zeitung prináša pohľad na minulosť sériového zabijaka. Niels sa narodil na konci roku 1976 vo Wilhelmshavene, hluchý na jedno ucho. Jeho rodičia boli katolíci s dobrou povesťou. V škole podával Högel priemerný výkon, zato medzi spolužiakmi bol vždy stredobodom pozornosti. Podľa učiteľov to bol pekný a veselý chlapec. Túžil stať sa hasičom, no neprijali ho, štúdium na vysokej škole bolo zas pre neho zložité. A tak sa, po-dľa vzoru svojho otca, stal zdravotným 
bratom.

V roku 1999 nastúpil na jednotku intenzívnej starostlivosti v Oldenburgu. Práca bola náročná a Högel ju nezvládal. Stále bol unavený, trpel depresiami a úzkosťou. Postupne sa jeho život menil na kolotoč nikdy sa nekončiacej roboty, alkoholu a liekov. Až kým sa v roku 2003 nerozhodol cyklus prerušiť.

Krok za hranu

Pomocou gilurytmalu vyvolal u jednej z pacientok zastavenie srdca a následne ju začal oživovať. Podarilo sa a stal sa hrdinom. A dôležitou osobou. Zaradili ho do tímu pre mimoriadne situácie. Tam pôsobil dva a pol roka. Kolegovia medzi sebou hovorili o tom, ako sa Niels vždy zázračne objavuje tam, kde treba resuscitovať, že sa predvádza, že aj hlavný lekár ho vnímal ako prehnane akčného a snažil sa ho preložiť. Na povrch začali vychádzať informácie o podivných úmrtiach a predávkovaniach počas jeho služby. Nakoniec musel Niels odísť. Dostal dobrý posudok a získal prácu v Delmenhorste. Za dva roky jeho pôsobenia sa miera úmrtnosti v tamojšej nemocnici zdvojnásobila, spotreba gilurytmalu sa zvýšila sedemnásobne. Högelovo vraždenie ukončila až v júni 2005 podozrievavá zdravotná sestra.

Nemecké médiá sa domnievajú že obetí mohlo byť až dvesto, odborníci hovoria o zlyhaní kontrolných mechanizmov. Už samotný prudký nárast úmrtí mohol byť dôvodom na zvýšenie pozornosti. Policajný prezident Johann Kühme je presvedčený, že mnohým vraždám sa dalo zabrániť. Indícií aj dôkazov bolo dosť a keby na ne vedúci lekári upozornili policajné orgány, Högela mohli podľa neho zadržať skôr. Nové súdne konanie je naplánované na prelome tohto a budúceho roka. Na rozsudku sa však nemá čo zmeniť.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní