Bez ochranného plášťa nie sú spermie schopné zvládnuť prechod pôrodným kanálom ženy.

Majiteľ spermobanky plodil deti z vlastného „materiálu“: Môže byť otcom 60-tim potomkom!

Majiteľ jednej z najväčších spermobaniek sa do svojho biznisu skutočne „vložil“. Je podozrivý, že svojimi spermiami splodil až 60 detí. O jeho „materiál“ ale matky-klienty nestáli. Naopak, teraz žiadajú testy DNA a exhumáciu samozvaného otecka, ten totiž minulý mesiac zomrel.

Zahraničie

Jan Karbaat plodil deti ako na bežiacom páse, bodaj by aj nie, veď bol majiteľom jednej z najväčších spermobaniek v 80. a 90. rokoch. Len taký malý zádrh, Jan mal vymieňať spermie od darcov za svoje. Mohol by byť pritom otcom až 60-tich detí.

Reprodukčný priekopník

Dvadsaťtri rodičov detí, ktoré sa narodili po umelom oplodnení, ktoré absolvovali v lekárskom centre v Bijdorp, neďaleko Rotterdamu sa obrátili na súd. Žiadajú testy DNA šéfa kliniky Jana Karbaata, čo ale znamená jeho exhumáciu, pretože minulý mesiac zomrel. Mal 89 rokov, píše The Telegraph.

Rodiny holandskú kliniku asistovanej reprodukcie obviňujú z použitia spermií majiteľa, trefne označovaného za „priekopníka v oblasti plodnosti“, namiesto spermií vybraných darcov.

Ženy si všimli fyzickú podobnosť medzi Karbaatom a ich deťmi. „Hovoria, že sa cítia akoby boli Karbaatom znásilnené,“ uviedol právnik zastupujúci dotknuté rodiny pre holandské noviny Algemeen Dagblad Tim Bueters. Ako pokračoval, je základným právom človeka vedieť, odkiaľ pochádza, pričom otázka identity pomáha formovať osobnosť.

Koho sú to deti?

Advokátka Karbaatovej rodiny Lisette de Haanová žiada súd o rešpektovanie práva na súkromie rodiny. „Neexistuje najmenší dôkaz o tom, že Karbaat bol darcom spermií.“ Súd zatiaľ zabavil na preskúmanie osobné predmety rodiny vrátane zubných kefiek. DNA testy Karbaata by boli lepšie, o tom, či ho kvôli nim exhumujú, rozhodne súd.

Jedna zo žalobkýň Esther Heijová má syna a dcéru, pričom vo svetle aktuálnych udalostí nie je jasné, či sú skutočne súrodenci, výsledky ich testov ešte v rukách nemajú. Ako uviedla, jej syna rozhnevalo, keď Karbaat zomrel a odpovede si zobral do hrobu.

Pani Wassenaarová na vypočutí uviedla, že jej Karbaat povedal, že je hrdý na svoje činy. Myslel si vraj, že je v dobrom zdraví a inteligentný, a tak môže zdieľať niektoré zo svojich génov so svetom. Dokonca v tom podľa Wassenaarovej videl niečo ušľachtilé.

Zahraničie
  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].