Majú krivú ofinku a rašia im fúzy. Boli sme v mestečku, kde vládne Front National

Ako to vyzerá v meste, ktoré ovládala krajne pravicový Front National? Išli sme sa pozrieť do jedinej samosprávy v parížskom regióne, kde si pred tromi rokmi zvolili ľudia za starostu člena extrémnej pravice. Situácia v dvadsaťtisícovom robotníckom meste Mantes-la-Ville nám nápadne pripomenula príbeh o jednom kraji na Slovensku.

Rozvetvené koľajnice veľkej železničnej stanice Mantes-la-Jolie na nás veľmi nezapôsobili. Pravdupovediac, po vystúpení z vlaku cítime akési sklamanie. Z okna regionálnej linky J sme videli pekné mestečká so zeleňou, udržiavanými domčekmi, zámočky. Tu nič také nevidíme. Cez mostík prejdeme na druhú stranu, ocitáme sa v Mantes-la-Ville. Tieto dve mestá sú síce dvojičky svojou polohou, každé z nich je však spravované samostatne.

Mantes-la-Jolie, mesto-dvojička s Mantes-la-Ville, kde vládne tri roky Front National.
Mantes-la-Jolie, mesto-dvojička s Mantes-la-Ville, kde vládne tri roky Front National.
Július Dubravay

Foto: Július Dubravay

Le Pen, fašista!

Obe by sa dali nazvať robotníckymi mestami. Voľby tu vždy vyhrávala ľavica. Občas získali radnicu komunisti, inokedy socialisti. Mesto je známe tiež incidentom z roku 1997. Starý šéf krajnej pravice Jean-Marie Le Pen sem prišiel na predvolebné stretnutie s občanmi, aby podporil svoju dcéru. Nie Marine, ale tú staršiu a neznámu – Marie-Caroline. Kandidovala totiž za okres do parlamentu. Le Penovcov však čakali demonštranti, aby ho vypískali. „Le Pen, fašista,“ kričali na neho. Vtedajší šéf FN neunikol ani niekoľkým vajíčkam.

Starý pán sa nahneval a drsne zatriasol vtedajšou starostkou a konkurentkou jeho dcéry Annette Peulvast-Bergealovou. Pri útoku jej vraj spôsobil malé zranenia a roztrhol šaty. O dvadsať rokov neskôr ovládol mesto kandidát Frontu National, Cyril Nauth. Ako symbol, že ľudia aj časy sa zmenili.

Nedáva peniaze nikam

Na to, či sa zmenil aj Front National, sme sa prišli opýtať obyvateľov. „Treba sa vyhnúť tomu, aby stúpal fašizmus. Lebo oni sú za posledných 20 rokov na vzostupe. Takže čo vo Francúzsku robíme? Volíme proti nim. Už nevolíme za nejaké myšlienky, ale len proti,“ posťažuje sa päťdesiatnik Régis Bachelet.

Július Dubravay

Foto: Július Dubravay

. Régis volil v prvom kole komunistu Jean-Luca Mélenchona, lebo sa mu zdalo, že by sa za ľudí, ako je on, postavil. A aký je váš starosta? „Fašista,“ odvetí Sympatický pán z Mantes-la-VIlle je železničiar a odborár. Cyril Nauth podľa neho zavrel všetky sociálne miesta, odrezal peniaze asociáciám. „Nedáva peniaze nikam, hlavne nie futbalovému klubu, lebo tam je väčšina černochov a arabov, “ vraví.

Výsledok jeho politiky? Deti nemajú čo robiť poobede, ľudia sa nestretávajú medzi sebou na báloch, na kurzoch varenia, či šitia, starci sú zavretí doma. „Títo trafení lepenisti majú všetci ofinku, ktoré sa tlačí nabok a krátke fúzky, ktoré im rašia. Náš problém, problém Francúzska, je, že sme zabudli na našu históriu,“ rozčúli sa Régis. Medzitým prišli našu diskusiu počúvať jeho nevlastní synovia aj ich ženy. Lúčime sa, odchádzajú na výlet.

Volebné sľuby splní

Nemíňanie peňazí a boj proti stavbe modlitebne. Tak znie bilancia doterajšieho výsledku vládnutia Cyril Nautha očami jeho predchodkyne, socialistky Monique Brochot. „Hospodári s prebytkom, chápete? Nikam nedáva peniaze. Ale to bolo v jeho predvolebnom programe. Mal tam ešte to, že sa v Mantes nepostaví moslimská modlitebňa,“ opisuje Brochotová s tým, že na konci mandátu voličom Nauth zrejme ukáže splnené sľuby.

S plusom na účte samosprávy zrejme nebude nikoho trápiť, že z balíka na sociálnu politiku, či kultúru, išlo z mestskej kasy 12-tisíc eur za prehraté súdne procesy starostu. Nauth má totiž naťahovačky s moslimskou asociáciou. Sporia sa o právo na odpoveď v radničnom plátku, o stavebné povolenia a iné veci. Veď nech sa hádajú, boj proti mešite bol nakoniec to, čo frontistovi vyhralo voľby. Mantes-la-Ville ráta 15 percent moslimov.

Bývalá starostka Mantes-la-Ville ľutuje, že aj jej vinou vyhral komunálne voľby v roku 2014 Cyril Nauth, nominant Front National.
Bývalá starostka Mantes-la-Ville ľutuje, že aj jej vinou vyhral komunálne voľby v roku 2014 Cyril Nauth, nominant Front National.
Július Dubravay

Rozdiel nevidia

Obyvatelia mesta, ktorých sme sa pýtali, ako hodnotia „vládnutie“ súčasného starostu, väčšinou len mykli plecami. Je im to jedno, veľký rozdiel nevidia. Ozvali sa len matky z defavorizovaných štvrtí. Svoje deti nemajú kam dať po škole, keďže školské družiny boli zrušené. Starší ľudia zas vravia, že kedysi sa tu žilo viac spolu.

Radnica v rukách Front National nezrušila všetky projekty bývalej starostky. V tých, ktoré boli začaté a podpísané, musela pokračovať. Avšak plánovaná malá univerzita sa nikdy nepostavila. Základný kameň nákupného a zábavného centra sa nikdy nepoložil. Rozšírenie aktivít pre seniorov, aby sa mohli stretávať na bingu, či hrať karty, ani otvorenie priestorov mesta pre mladých, sa nekonalo. Bez sociálnych aktivít a stretávania sa rôznych komunít sa slávne francúzske „vivre ensemble“ postupne ničí.

Starosta

Bývalý učiteľ Cyril Nauth sa stal v roku 2014 starostom náhodou. Mal len 31 rokov. Profitoval z konfliktu medzi dvomi bývalými starostkami. Už spomínaná Anette Peulvast-Bergealová kandidovala za komunistickú ľavicu a Monique Brochot za socialistov. Mali medzi sebou viaceré konflikty a žabomyšia vojna sa im vypomstila. Nauth porazil Brochotovú len o 61 hlasov. Slabá mobilizácia proti FN. Nechuť z toho, čo vystrájali štandardné političky.

Nauth na vládnutie nebol pripravený. „Samospráva s približne 20-tisíc obyvateľmi, ktorá padla náhodou do rúk Frontu National, hľadá politický projekt svojho rozvoja, alebo opozíciu,“robili si nedávno srandu zo zvláštnej situácie v meste novinári Le Monde.

Čo na kritiku hovorí dotknutý? Chceli sme sa ho opýtať osobne. Napísali sme mail jeho kancelárovi, neodpísal. Tak sme mu zaslali našu žiadosť o stretnutie aj s otázkami, ktoré by sme chceli starostovi položiť. Aby sa nebáli. Opäť žiadna odpoveď. Dvakrát sme tiež volali na radnicu, sekretárka si zakaždým vzala naše číslo, ale späť nám nik nezavolal.

Starosta zrejme novinárov nestretáva rád. Komunikuje cez komuniké a tlačové správy.„Chceli sa s ním stretnúť aj študenti zo Sciences Po, ale nedostali sa k nemu,“vraví nám Monique Brochot. Oni sú jednoducho takí, novinárov odmieta, dodáva.

Nie je blízky Le Penovej

Cyril Nauth zrejme nezájde v nedeľu 7. mája do volebnej centrály Marine Le Penovej. Je skôr blízky prúdu exkomunikovaného čestného predsedu Frontu National, otcovi Marine. Mimochodom Le Penová do Mantes-la-Ville nikdy neprišla. Ani žiadny iný z kandidátov prvého kola prezidentských volieb.

Nauth je síce jeden z 12-tich krajných pravičiarov, ktorí získali exekutívnu moc, FN ho však do legislatívnych volieb v júni nenominoval. „Jeho zástupkyňa na radnici je však náhradníčka, ak nominant za okres odstúpi, alebo sa niečo stane,“ vraví Monique Brochotová. Tá náhradníčka sa volá Monique Führer-Moguerou. Nejeden kotlebovec by jej mohol meno závidieť.

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček