Zatiaľ čo silne katolícke Slovensko sa nedokázalo dohodnúť ani na legalizovaní homosexuálnych zväzkov v podobe registrovaných partnerstiev, český Ústavný súd otvoril homosexuálom cestu k adopciám detí.

Malá revolúcia v Česku: Homosexuáli si môžu adoptovať deti. Súdy nevidia prekážku

Česi sú opäť o krok vpredu. Adoptovať deti si budú môcť už aj homosexuáli v registrovanom zväzku.

Zatiaľ čo silne katolícke Slovensko sa nedokázalo dohodnúť ani na legalizovaní homosexuálnych zväzkov v podobe registrovaných partnerstiev, český Ústavný súd otvoril homosexuálom cestu k adopciám detí. Oficiálne síce pred pár dňami „iba“ rozhodol, že zákaz individuálnej adopcie pre osoby, ktoré žijú v registrovanom partnerstve, je diskriminačný, preto sa musí zrušiť, no gay a lesbické organizácie to považujú za veľké víťazstvo.

Navyše už i medzi politikmi zaznieva názor, že v súvislosti s adopciou by mali mať homosexuáli rovnaké práva ako heterosexuáli.

Deťom je najlepšie v rodine: „Sexuálna orientácia by nemala byť prekážkou pri snahe vychovávať dieťa,“ hovorí Barbora Křižanová z českej pobočky organizácie Lumos. Foto: Jana Čavojská

Malá revolúcia?

Nález Ústavného súdu Českej republiky je kľúčový nielen pre tisíce registrovaných homosexuálov, ale aj pre dvojice, ktoré s registráciou pre nemožnosť adopcie otáľali. Doteraz totiž mali možnosť požiadať o ňu iba manželia, partneri a jednotlivci. Podľa rozhodnutia Ústavného súdu však zákaz adopcií registrovanými partnermi odporoval právu na ľudskú dôstojnosť.

„V situácii, keď podľa Občianskeho zákonníka platí, že manželia, alebo jeden z manželov, sa môžu stať osvojiteľom - a vo výnimočnom prípade sa ním môže stať aj jedinec -, nezistili sme jediný rozumný dôvod, prečo by týmto jedincom nemohol byť niekto, kto žije v registrovanom partnerstve,“ vysvetlil nám sudca spravodajca Vojtěch Šimíček.

Dôležité je však zdôrazniť, že ide o individuálnu adopciu jedným osvojiteľom. Rozhodnutie teda nerieši priamo situácie, keď si registrovaný partner chce osvojiť partnerovo dieťa. Rozdiel je v tom, že v prípade individuálnej adopcie dochádza podľa zákona k zániku príbuzenského pomeru medzi dieťaťom a jeho biologickým rodičom či rodičmi. Po novom platí, že osvojiteľom môže byť teda i jednotlivec - homosexuál, ktorý žije v registrovanom partnerstve.

Podľa českého Ústavného súdu nemôže nikto prehliadať, že sa mení spolužitie ľudí, že čoraz viac osôb žije single, nezosobášených párov je čo do počtu takmer toľko ako zosobášených a rozvod sa vníma ako niečo prirodzené. Šimíček však zároveň zdôraznil, že nevidí najmenší dôvod, pre ktorý by mal on sám „aktívne prispievať k erózii tradičného poňatia rodiny a jej funkcie. Z nálezu nevyplýva právo na spoločné osvojenie dieťaťa, to podľa Občianskeho zákonníka naďalej zostáva len manželom. Z ústavného poriadku plynie preferencia manželstva a rodiny a registrované partnerstvo ani iné alternatívne formy spolužitia im nie sú postavené na roveň,“ zdôraznil Šimíček.

Prípad Petra L.-R.

Podľa Petra Lane-Rousa, ktorý žije v šťastnom registrovanom partnerstve s Janom Rousom už šiesty rok, i tak ide o malý krok k úplnej rovnoprávnosti. Mimochodom, práve Petr bol ten, kto sa obrátil na Ústavný súd, aby zrušil paragraf, ktorý mu neumožňoval požiadať o adopciu.

„Radosť som mal hlavne z toho dôvodu, že si myslím, že to ovplyvní mnohých politikov a konečne začnú pracovať na schválení novely o osvojení dieťaťa partnera, ktorá čaká v parlamente už vyše troch rokov,“ potvrdil štyridsiatnik. A zdá sa, že veci sa už dali do pohybu.

Minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier v spolupráci s ministrom spravodlivosti Robertom Pelikánom pripravili novelu zákona o registrovanom partnerstve, ktorej schválenie by registrovaným partnerom umožnilo aj osvojenie biologického dieťaťa partnera. Vláda by o tom mala rozhodnúť v najbližších týždňoch, následne by o novele rokovali českí poslanci.

„V novele ide predovšetkým o zrovnoprávnenie týchto detí, ktoré majú menšiu právnu ochranu ako deti, ku ktorým majú právny vzťah obaja rodičia. Musím sa priznať, že mne by nevadilo ani plné zrovnoprávnenie registrovaných partnerov s manželmi a priznanie možnosti spoločného osvojenia,“ povedal na brífingu Dienstbier a dodal, že „dobré rodinné zázemie bez ohľadu na sexuálnu orientáciu rodičov je pre dieťa oveľa lepšie, ako vyrastať v ústave“. S tým súhlasí i Petr Lane-Rous a dúfa, že padne i ďalšia prekážka spoločnej výchovy registrovanými partnermi.

Aj keď si totiž Petr po aktuálnom zásahu Ústavného súdu nakoniec adoptuje dieťa, jeho partner Honza k nemu nebude mať podľa zákona žiadne práva ani povinnosti. V praxi tak nemôže vyžadovať od učiteľov informácie o jeho známkach alebo od lekárov o zdravotnom stave. Ústav nenahradí rodiča: Podľa českej pobočky medzinárodnej organizácie Lumos, ktorá podporuje náhradnú rodinnú starostlivosť, sexuálna orientácia by nemala byť prekážkou pri výchove detí.

Lumos, ktorý založila autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová, kritizuje hlavne vysoký počet detí v ústavoch. Presadzuje uzákonenie zákazu posielať do ústavných zariadení malé deti. Česko je pritom jednou z posledných krajín, kde možno dávať do ústavov chlapcov a dievčatá do troch rokov. „Možnosť adopcií registrovanými partnermi vítame. Sexuálna orientácia by nemala byť prekážkou pri snahe vychovávať dieťa. Ak registrovaní partneri prejdú procesom odborného posúdenia ako všetci záujemcovia o adopciu, rozšíria tak rady tých, ktorí si môžu zobrať dieťa z ústavu,“ povedala pre Českú tlačovú kanceláriu hovorkyňa Lumosu Barbora Križanová.

„Ani pri najlepšej vôli ústavná starostlivosť dieťaťu nemôže nahradiť detstvo v rodinnom prostredí, ktoré mu, naopak, môže poskytnúť registrovaný pár rovnako ako manželský,“ dodala Křižanová.

Uzákonia i svadby?

Česko bolo prvou východoeurópskou krajinou, ktorá uzákonila registrované partnerstvá homosexuálov. Aj keď pravicová časť politikov predpovedala morálny rozpad spoločnosti, zdá sa, že nič také sa nestalo, a začínajú sa dokonca ozývať hlasy, ktoré vyzývajú na zrušenie registrovaného partnerstva s tým, že sa nahradí rovnoprávnym manželstvom.

Manželstvá homosexuálov sú v niekoľkých krajinách západnej Európy úplne normálna vec. A zdá sa, že proti nie je ani česká verejnosť. Podľa prieskumov Centra pre výskum verejnej mienky v roku 2005 právo uzavrieť registrované partnerstvo homosexuálom priznávalo 61 percent ľudí, vlani to boli už tri štvrtiny obyvateľov Česka. Sobáš by gayom a lesbám pred desiatimi rokmi povolilo iba 38 percent respondentov, v minulom roku 49 percent.

V roku 2005 si 19 percent Čechov myslelo, že homosexuálne dvojice by mali mať možnosť adoptovať deti z ústavov. Pri minuloročnom prieskume už tento názor malo 44 percent opýtaných a osvojenie biologického potomka partnera či partnerky by podporovali dokonca až tri pätiny Čechov.


VIDEO Plus 7 Dní