Vedci usudzujú, že smrteľná nákaza pochádza zo soba mŕtveho už 75 rokov.

Malý chlapec zomrel na antrax, ďalšie desiatky ľudí hospitalizovali. Hrozí svetu katastrofa?

Na ruskej Sibíri vyhlásili karanténu kvôli baktérii antrax. Tá sa dostáva do ovzdušia spopod ľadu, ktorý sa pre nezvyčajne vysoké teploty topí.

Hlásia prvú obeť na životoch. Len 13 ročný chlapec na ruskej Sibíri podľahol na ochorenie spôsobené baktériou antrax. Nedávno sme na plus7dni.sk informovali, že guvernér oblasti vyhlásil krízový stav a dal pokyn k evakuácii najviac ohrozeného obyvateľstva. Do oblasti boli povolaní ruskí vojaci špeciálnej jednotky.

Všetky tieto opatrenia však nestačili, niekoľko ľudí sa nakazilo a jeden chlapec ochoreniu podľahol. Biológovia a odborníci, ktorí boli do postihnutej oblasti povolaní, sa domnievajú, že nákaza pochádza z rozmrazenej kosti soba, ktorý zahynul pred viac ako 75 rokmi. Kým sa nevykoná podrobná expertíza, nemôžu to s určitosťou potvrdiť. Laboratórne vyšetrenia v Moskve však dokázali, že presne 13 ľudí bolo doteraz nakazených priamo chorobou spôsobenou antraxom.

Oblasť, v ktorej sa začala nákaza šíriť, museli evakuovať. Foto: Profimedia.sk

Antrax bol, okrem iného, použitý aj v biologickej vojne v roku 1916, kedy bola ruská armáda napadnutá rebelmi z Fínska. V Európe už choroba spôsobená antraxom nie je veľkou hrozbou, v roku 1956 bola totiž vynájdená vakcína.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].