Ebola sa prenáša kontaktom telesných tekutín chorého s pokožkou zdravého človeka. Aj preto zdravotníci nosia špeciálne odevy.

Máme dôvod na paniku? Všetko, čo potrebujete vedieť o ebole

Sú všetky prípady nakazenia ebolou smrteľné a majú sa aj Európania obávať pandémie? Prinášame vám užitočné informácie, ktoré by ste o chorobe mali vedieť.

Keď sa hrozba menom ebola objavila v lete minulého roka v západnej Afrike, ešte nikto netušil, že sa prevalí až do pandémie. Najväčším katalyzátorom bol nedostatok vedomostí o chorobe a najmä zlá infraštruktúra. Malé kliniky na africkom vidieku choroba v krátkom čase doslova zamorila.

Lekári často netušili, o aké ochorenie ide, pretože príznaky eboly sú zameniteľné s inými chorobami, vrátane malárie. Nakazilo sa aj množstvo zdravotníkov.

Európania by si však mali uvedomiť, že africký scenár nie je dôvodom na paniku. Podmienky, infraštruktúra a zdravotnícka starostlivosť sú na celkom inej úrovni. Prečítajte si päť faktov, ktoré by ste mali vedieť o chorobe.

1. Kľúčom k zastaveniu šírenia vírusu nie je uzavretie hraníc.

Môže sa to zdať paradoxné, ale Svetová zdravotnícka organizácia i Centrum pre kontrolu chorôb sú presvedčené, že uzavretie hraníc by situáciu iba skomplikovalo. Práve naopak.

„Ak máme šírenie choroby zastaviť, ľudí z Libérie, Sierry Leone a Guiney treba dostať preč z krajiny,“ upozorňujú organizácie. Najviac postihnuté krajiny by v žiadnom prípade nemali byť izolované. Do dedín v karanténe sa zdravotnícka pomoc dostane podstatne neskôr, komplikuje sa zabezpečovanie laboratórnych vzoriek na ďalší výskum a s ochorením sa tak bojuje oveľa horšie.

2. Neprenáša sa vzduchom, môžete sa však nakaziť telesnými tekutinami.

Na rozdiel napríklad od tuberkulózy, ktorá vás ohrozuje už pri kýchnutí postihnutého, sa ebola vzduchom neprenáša. Kontakt s telesnými tekutinami ale rizikový je, ak tieto porušia telesnú bariéru.

Môže ísť o hlien, slzy, krv, moč alebo zvratky, ktoré sa dostanú do priameho kontaktu s vašou pokožkou, najmä aj je narušená rankami a trhlinami. To je dôvod, prečo sa zdravotníci v postihnutých oblastiach chránia špeciálnymi oblekmi tak, aby ani kúsok pokožky neostal odhalený.

3. Iba najťažšie prípady dospejú do smrteľného štádia.

Symptómy eboly sú postupné a v prvých fázach zameniteľné s inými chorobami. Aj v tom je nebezpečná. Až približne desať dní po nakazení sa u pacienta prejavia prvé príznaky – horúčka a bolesti, ktoré si možno ľahko pomýliť s chrípkou alebo s maláriou. Práve takéto prípady sú v Afrike časté.

Druhou fázou je zvracanie, hnačka a rýchla strata telesných tekutín. Najhoršia je tretia fáza, hemografická, keď telo stratí schopnosť zrážať krv. Nie je pravdepodobné, že by sa v našich podmienkach choroba rozvinula až do tohto štádia.

Čítajte viac:

Ebola je strašiak ekonomiky. Svet doplatí na to, že ju podcenil

4. U nás sa ľuďom dá pomôcť.

Niekoľko dní po nakazení sa u pacienta prejavia príznaky, ako bolesť hlavy, nevoľnosť a horúčka. Ak tieto príznaky neustupujú a s chorým sa zaobchádza ako po nakazení chrípkou, môže sa rozvinúť do ďalších štádií, vrátane hemoragického.

V našich podmienkach sa však možno tomuto štádiu zabrániť aj tým, že sa pacientovi zabezpečí dostatočný prísun tekutín a bude sa sledovať jeho krvný tlak a celkový stav. Problémom v západnej Afrike bol úplný nedostatok zdravotnej starostlivosti, kde sa postihnutým nedostala základná pomoc. To je dôvod, prečo sa choroba tak rýchlo rozšírila.

5. Stále o nej veľa nevieme.

Odborníci priznávajú, že nemajú jasnú predstavu o chorobe na molekulárnej úrovni a tvrdia, že jej správanie ťažko predvídať. Poznajú prejavy v konečnej fáze i dôsledky, ale symptómy sú zameniteľné s inými chorobami. Netušia, čo presne spôsobuje určité katalytické reakcie v organizme.

Aj preto sa ešte nevyvinula vakcína alebo účinný liek. Navyše doteraz neexistovalo toľko možností na výskum ochorenia. Ebola sa objavovala najmä na africkom vidieku. Kým sa nenájde účinná liečba, ostáva len bojovať s nákazou na základe doterajších skúseností a vedomostí.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní