Temperament: Aj preň Európania vyhľadávajú Jamajku.

Mamičky pri tyči a gigolovia pre gayov: Aj tak sa pracuje na Jamajke

Moja prvá klientka bola Švajčiarka, staršia o dvadsaťsedem rokov, a zaplatila mi. Odvtedy za peniaze urobím čokoľvek, hovorí Jamajčan Omar.

Turisti naivne veria, že všetci Jamajčania majú dredy ako Bob Marley, fajčia trávu, nonstop sa usmievajú a počúvajú reggae. Krátko po prílete na ostrov prichádza vytriezvenie.

V Mobay, ako domáci prezývajú druhé najväčšie mesto Montego Bay, kam prilieta väčšina dovolenkových aeroliniek, nájdete všetko možné, len nie rastamanov.

Na námestí národného hrdinu Samuela Sharpa, otroka, ktorý v roku 1831 zorganizoval najväčšiu vzburu v dejinách Jamajky a jeho portrét zdobí jamajskú päťdesiatdolárovku, stovky ľudí len tak postávajú či posedávajú.

Život v uliciach ich baví viac než život vo vlastnom dome, z reproduktorov znie ohlušujúci satanistický dancehall - najnovší trend jamajskej hudby. Mieša sa s klaksónmi neustále trúbiacich áut, hlučnou vravou pouličných predavačov ovocia, so smiechom školákov v povinných školských uniformách pripomínajúcich časy starého Anglicka.

Počuť krik prostitútok a pouličných bitkárov, ktorí sú vždy vďačným zdrojom zábavy okoloidúch, i vzrušený tón pastorov z tunajších ôsmich kostolov, ktorých omše počuť široko-ďaleko.

Jamajke patrí v celosvetovom rebríčku prvé miesto v počte kostolov na štvorcový kilometer a v Mobay si to všimnete aj bez toho, aby ste o tom tušili. Rovnako si uvedomíte, že rastamani už figurujú zrejme len na zozname vyhynutých živočíšnych druhov.

Tunajší muži majú vlasy pospletané do hotových umeleckých diel - na hlavách im šikovné ruky kaderníčok vykúzlili všakovaké obrazce, iní ich majú jednoducho ostrihané nakrátko.

„Dredy?“ gúľa očami Moureen Baileyová, majiteľka kaderníckeho salónu v centre mesta. „To sa už dávno nenosí! Možno ešte v Negrile či v Ocho Rios, kde sa to hemží dovolenkármi, aj to len preto, že prefíkaní Jamajčania vďaka svojmu imidžu rastamana dokážu z turistov vytĺcť prachy!“ smeje sa Moureen.

Keď nemáte na výber

Negril, najstaršia prázdninová bašta na ostrove, známa svojou úchvatnou plážou 7 Miles Beach i famóznym barom Rick’s Café, dlhodobo tróniacim na špici top desiatky barov sveta, je len hodinu cesty od Montega Bay. Turistov sem zvážajú z letiska luxusné klimatizované autobusy, pretože majú strach cestovať bežnými minibusmi s domorodcami.

„To musí byť predsa nebezpečné!“ vyhlásil dovolenkár z Bratislavy netušiac, že oveľa väčšie nebezpečenstvo mu hrozí v cieľovej destinácii, v samotnom Negrile.

Toto prímorské mestečko si totiž už nepamätá staré dobré časy, keď tam na pláži namiesto hotelov stáli len stany, ľudia kempovali v štýle hippies a oddávali sa marihuanovým orgiám.

Časy sa menia, v Negrile možno ešte rýchlejšie než inde. Marihuanu predbehol krek a luxusné all inclusive resorty poskytujú nielen dokonalé pohodlie svojim hosťom, ale i priestor na nemravnosti každého druhu. Ľudská zoo.

Rozvášnení turisti sa tu pri celodennom popíjaní alkoholických drinkov cítia dokonale slobodní - nemajú žiadne zábrany odviazať sa a vyskúšať, čo by vo svojej domovine nikdy neokúsili.

Prím v týchto rezortoch hrá, ako inak, sex s exotickými Jamajčanmi. Ešte presnejšie? S rastamanmi. Lebo tých na rozdiel od iných lokalít nájdete v Negrile požehnane! Najmä chudobní, nevzdelaní domorodci zo všetkých končín Jamajky sa sem zlietajú ako muchy na med, s vidinou dobrého zárobku.

Nedisponujú žiadnym talentom ani zručnosťami, preto najrýchlejšia cesta k bohatstvu je nechať si narásť dredy a predávať vlastné telo. „Jamajka je krajina tretieho sveta a vláda na nás kašle!“ pohoršuje sa Omar. „Nedáva nám prácu ani žiadne sociálne dávky, žiadne materské príspevky, nič."

"Ženy sotva porodia a už sa po nociach musia točiť okolo tyče v striptízových lokáloch, aby mali pár dolárov na pampersky. Lebo kto zamestná nevzdelanú ženu s malým deckom na krku? Nikto. Preto sa živia, ako vedia, a predávajú jediné, čo vlastnia - svoje telo. Mladé, staré, go-go tanečnice, striptérky, no obvykle všetky zároveň aj prostitútky."

"Moja matka to robila tiež. Otca sme nepoznali a sama musela živiť osem hladných krkov...“ Keď sa Omara pýtam, prečo sa aj on vydal v matkiných šľapajach, len mi nevraživo odvrkne: „Lebo som nemal na výber…“

Od zlodeja k gigolovi

Veľmi rýchlo bolo v jeho živote prineskoro. Už keď mal šestnásť, nahovorili ho kamaráti počas školských prázdnin opustiť rodnú dedinu vo vnútrozemí, vykašľať sa na pestovanie karotky a okúsiť život v bohémskom Negrile.

„Takto tu začal asi každý,“ zamyslí sa Omar. „Prázdniny sú na to ako stvorené - decká odhodia povinnú školskú uniformu a celé dni márnia čas premýšľaním, ako sa dostať k peniazom. Potom prídu sem, do Negrilu, prvýkrát v živote vidia pohromade tisícky bielych tvárí a zavetria peniaze. Chalani si potom nechajú narásť dredy, aby nimi viac pútali pozornosť.“

Omar sa odmlčí, potiahne si z cigarety a drahý model smartfónu zasunie do vrecka nohavíc. Nie hocijakých - je odetý od hlavy po päty v značkovom. Šiltovka, hodinky, tričko, nohavice i tenisky, všetko zladené do posledného detailu. Keď sem prišiel ešte v tínedžerskom veku, bol chudobný študent z vidieka a nemal ani len na jedlo.

„Prvé mesiace sa mi nedarilo, nemal som dosť odvahy nadviazať intímne vzťahy s turistami, tak som musel kradnúť. Kým sa belosi kúpali v mori, nechávali si na ležadlách peňaženky, foťáky... Musel som to robiť. Nemohol som predsa spávať kdesi pod stromom.“

Vidina peňazí však Omara udržala v Negrile aj po skončení prázdnin a, tak ako mnohí chlapci, ani on sa už do školy nevrátil. „Chvíľu som chodil na more s rybármi, neskôr som predával na pláži ganju a cédečká reggae, potom som dostal prácu v reštaurácii, onedlho som presedlal na vodné skútre, na ktorých som vozil dovolenkárov. Tam som sa zoznámil s mojou prvou klientkou,“ spomína.

Odmieta však o nej prezrádzať podrobnosti. Svoj „džob“ berie ako profesionál a detaily o klientoch sú, skrátka, tabu. Naveľa z neho vytiahnem, že bola Švajčiarka, o 27 rokov staršia od neho, a za spoločne strávenú noc mu dala sto dolárov. Nie jamajských - amerických!

V očiach chudobného chlapca, ktorého matka zarábala sotva dvestopäťdesiat dolárov mesačne, to bol celý majland. „To ma naštartovalo! Vtedy som si povedal, že v budúcnosti za peniaze urobím čokoľvek!“

Marie a white lady

„Či mám priateľku?“ pobaví Omara moja otázka. Jamajčania sú veľmi bystrí, nechýba im dôvtip a na všetko majú okamžite pohotovú odpoveď. „Mhmmm...“ prikývne a s prižmúrenými očami si potiahne z ganje. „Marie... to je moja celoživotná priateľka!“ žmurkne na mňa sprisahanecky a ukazovákom poťuká po cigaretke.

Marie, čiže marihuana... Tunajším rastamanom pomáha prežiť. S jej pomocou sa im darí rušiť gravitačný zákon a odpútavať sa od starostí všedného života. Hoci je to tanec na tenkom ľade.

V kopcoch nad Negrilom, v Orange Hills, sa ganja pestuje uprostred pralesa na utajených vyklčovaných políčkach, zasadená v starých pneumatikách. Pestovatelia zakladajú ďalšie a ďalšie plantáže, len aby ponuka stačila pokrývať vysoký dopyt. „A večer sa oddávam mojej ‚white lady‘, bielej panej,“ hovorí Omar.

Viem, že nemá na mysli žiadnu zámožnú belošku, ale krek, na Jamajke najľahšie dostupnú drogu hneď po marihuane a bubble hashe, hašiši.

Na tomto ostrove slovo kokaín však nepočujete takmer nikdy, Jamajčania vždy hovoria len o bielej lady alebo o kreku - najnebezpečnejšej forme kokaínu, ktorý prevárajú s práškom do pečiva alebo so sódou.

Tak vznikajú rôzne veľké kúsky kryštálov, takzvané rocks, kamene, ktoré rastamani fajčia ako ganju. Krek je však oveľa nebezpečnejší než kokaín, pretože telo ho absorbuje oveľa rýchlejšie a človek sa často už po prvej dávke stáva od neho závislým. Bez neho by nedokázali robiť svoju „prácu“.

Omar, tak ako všetci, bol najprv „obyčajný gigolo“, ktorý poskytoval rozkoš starším obéznym turistkám. „Dáš si krek a si v pohode,“ zamýšľa sa nad účinkom tejto psychotropnej drogy. „Vtedy ti je jedno, či si s krásnou štíhlou dievčinou, alebo sa venuješ vráskavej dôchodkyni.“

Kým poskytoval služby len bohatým turistkám, zarobil si na živobytie a novú motorku. Odkedy však presedlal na zámožných bielych mužov v dôchodcovskom veku, vie, že si môže zapýtať oveľa viac. A tak už má aj nové auto...

Vinníci a obete

Kedysi bola Jamajka neslávne známym dovolenkovým cieľom ženskej sexturistiky. Toto renomé už dávno nie je pravdivé. Partie starších bielych homosexuálov našli na tomto Karibskom ostrove svoje eldorádo - cez deň popíjajú na pláži a po večeri si berú na hotelové izby „hračky“ - mladých jamajských chlapcov.

Veková kategória? Čím mladší, tým lepší, pretože u takých ešte nie je vysoké riziko prenosných chorôb... Opíjajú ich drahým alkoholom a za zatvorenými dverami, dôkladne ukrytí pred svetom, si ukájajú svoje chúťky.

Z orgií si natáčajú videá, niektorí na mobily, iní dokonca na profesionálne kamery a len pánbohvie, kde všade sa tieto videoscénky následne objavia...

Pornopriemysel? YouTube? To Jamajčania, hlavní aktéri, vôbec netušia. A ani ich to vlastne nezaujíma. Dostali za to predsa parádne zaplatené a to je najdôležitejšie. Kde sú všetci policajti, ktorí majú za úlohu dbať o to, aby bol Negril bezpečný?

„Negril je bezpečný!“ ubezpečuje ma Omar, jazykom ťažkým od kreku. „Ale len pre vás, bielych, nie však pre nás Jamajčanov,“ krúti hlavou a slová podčiarkuje spomienkou: „Keď ma raz prichytili v hoteli na jednej izbe s dvoma starými Belgičanmi, im nepovedali ani slovo, no mňa zmlátili tak, až mi rozbili hlavu a za homosexuálny styk, ktorý je tu na Jamajke trestný čin, ma zavreli na päť rokov do basy.“

Omar ticho sedel vedľa mňa. Nervózne mu trhalo sánkou a kým fajčil, podupkával nohou. Tak ako mnoho ďalších negrilských „batty boyov“, sa z väzenia vrátil síce o dobrých desať kíl ľahší, napriek tomu nebezpečnejší než kedykoľvek predtým.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].