Fosforový útok na palestínskych civilistov: Táto situácia sa prezentuje ako aktualita z Gazy, fotka je však stará päť rokov.

Manipulatívne vojnové fotografie: Tieto obrázky z Gazy klamú!

V ostatnom čase médiá aj sociálne siete zaplavujú fotografie z Gazy, ktoré ilustrujú utrpenie Palestínčanov aj Izraelčanov. Hoci mnohé skutočnosť reálne vystihujú, niektoré sú vysloveným podvrhom a pochádzajú z úplne iných udalostí či z časového obdobia.

Vojna v pásme Gaza vytrvalo zúri aj na sociálnych sieťach. V priebehu ostatných štyroch týždňov zaplavilo Twitter takmer 6,5 milióna fotografií z tejto oblasti. Za hodinu pribudne priemerne 6 500 nových tweetov. Nebolo by na to nič čudné, keby konflikt nesprevádzali špinavé nástroje na oboch stranách – falošné a podvrhnuté fotografie.

Požičané zo Sýrie i z Vietnamu

„Čím širší alebo univerzálnejší kontext zachytávajú obrázky a čím nejasnejší je ich pôvod, tým je vyššia pravdepodobnosť, že budú zneužité na iné účely,“ hovorí historik Gerhard Paul z Flensburgskej univerzity, ktorého považujú za popredného odborníka na vizuálnu históriu. Tá sa zaoberá významom a úlohou obrázkov v historiografii.

Aj keď sa konflikt dostane do miernejšej fázy, sila snímok naďalej ovplyvňuje verejnú mienku. Často vôbec nezáleží na tom, či sú fotky vytrhnuté z kontextu. Oveľa dôležitejší je pôsobivý dizajn, ktorý ostáva publiku dlhšie v mysli.

Jeden z najsrdcervúcejších obrázkov je „výjav z Gazy“ s nohami obete trčiacimi zo sutín. V skutočnosti pochádza z konfliktami zmietanej Sýrie, odkiaľ je, mimochodom, viac „požičaných“ fotografií.

Boje v Gaze alebo v Sýrii? Všetko jedno. Foto: Twitter

Pôvod mnohých snímok z Gazy je iba veľmi ťažko overiteľný. Používajú sa aj zábery z minulosti, napríklad fotka z roku 2009, keď Izrael zasypal palestínskych civilistov spŕškou fosforových bômb.

Ďalším príkladom je ikonická snímka napalmového dievčatka z vietnamskej vojny, ktorá sa stala jedným zo symbolov prehreškov americkej armády. „Obrázky detí vo vojne sú používané často, najmä v západnej spoločnosti,“ podotýka Gerhard Paul.

Fotka bežiaceho nahého vietnamskeho dievčatka z roku 1972 je symbolická. Foto: wikipedia.org

Pri fotkách však manipulácia nekončí. Jedno z videí, ktoré použil americký televízny kanál CBN News s názvom „Hamas núti Izrael zabíjať svoje deti“ bol pravdepodobne tiež podvrh vyskladaný z viacerých scén. Podľa všetkého zábery pochádzali najmä zo Sýrie.

Nič nové

Manipulácia z fotografiami sa využívala dokonca už počas prvej svetovej vojny. Dokazuje to napríklad snímka z roku 1917, ktorú vojnový fotograf Frank Hurley upravil tak, aby jej dodal dramatickosť a do pôvodného záberu prirobil búrkové mračná a slnko.

Šikovná fotomontáž z roku 1917. Foto: wikipedia.org

Nacistická propaganda v priebehu druhej svetovej vojny vyrábala podvrhy bežne. Často nepochádzali z konkrétneho obdobia, prípadne zachytávali úplne inú lokalitu a situáciu, konštatuje nemecký portál spiegel.de.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní