Viktor Štingl: Bývalý elitný vojak, na obrázku vľavo, sa živil ako profesionálny ochrankár. V roku 2009 kryl chrbát aj vtedajšiemu šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Manželka sa zastáva českého pedofila: Nemohol to skrývať 18 rokov!

Bývalý vojak obvinený zo znásilnenia detí chránil Jiřího Paroubka a údajne pracoval i na Slovensku. Potenciálne obete si však podľa polície hľadal len v Česku.

Poldruhamesačný novorodenec i deväťročná školáčka. To sú údajné obete navonok starostlivého otca rodiny a bezproblémového suseda z malej severočeskej dedinky Libědice, ktorý mal za sex s deťmi ponúkať na internete od päťsto do niekoľkých desiatok tisíc českých korún. Pravdepodobne najzvrhlejší český pedofil sa ukrýval za maskou bývalého elitného vojaka a spoľahlivého ochrankára, svojho času „kryl“ chrbát i vtedajšiemu šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Posledným pôsobiskom Viktora Štingla, obvineného zo znásilnenia dvoch detí a ďalších štrnástich v štádiu prípravy, mal byť podľa českých médií slovenský športový klub. O tom, že by niekdajší príslušník špeciálnej jednotky českej vojenskej polície rozvíjal podobné aktivity i na Slovensku, zatiaľ neexistujú informácie.

Počas doterajšieho vyšetrovania sa podľa českej polície neobjavilo podozrenie, že by svoje potenciálne obete vyhľadával mimo Česka. Ani slovenské policajné prezídium neevidovalo žiadne trestné konanie v tejto súvislosti.

V utajení

Delikátny prípad plný šokujúcich odhalení začali kriminalisti rozpletať už pred vyše rokom. Vyšetrovanie podliehalo prísnemu utajeniu a vedelo o ňom minimum ľudí.

Všetko odštartoval telefonát dvadsaťšesťročnej ženy z Jihlavy, ktorá sa na políciu obrátila vlani v januári. Tvrdila, že sa s ňou kontaktoval neznámy muž a ponúkal jej peniaze za sex s dvojročným synom. Vyhliadol si ju vraj preto, že mala na internete spoločnú fotku s chlapcom. Žena mužovu ponuku vo výške niekoľko tisíc českých korún odmietla a šokujúcu udalosť nahlásila na políciu. Na prípade začali okamžite pracovať špecialisti na internetovú kriminalitu a pomerne ľahko zistili identitu chlipníka.

Bývalý elitný vojak Viktor Štingl pochádza zo západných Čiech, kde podľa nepotvrdených informácií pracoval i v útvare špeciálnych operácií vojenskej polície. V čase zatknutia však už v armáde niekoľko rokov nepôsobil.

Krkavčie matky

Kriminalisti zistili, že oslovoval matky po celej republike, najmä však v moravskej metropole Brno. Vyberal si hlavne sociálne slabšie rodiny. Matky prehováral, aby mu vlastné ratolesti predali na sex. Spravidla šlo o dievčatá, ale aj chlapcov od jedného do štrnástich rokov. Niektoré údajne navštívil v snahe presvedčiť ich matky, že deťom neublíži. Väčšina žien „obchod“ napokon odmietla. Nanešťastie, nie všetky.

Vyšetrovatelia zistili, že bývalý elitný vojak mal v Brne orálny styk s poldruhamesačným dievčatkom. Dieťa mu odovzdala samotná matka za päťsto českých korún, asi dvadsať eur. K znásilneniu malo dôjsť v mužovom aute. Ten sa so ženou dokonca dohodol, že mu do týždňa obstará ďalšie štvorročné dievčatko. Potom vraj odcestoval na Slovensko, kde bol podľa informácií niektorých českých médií zamestnaný ako ochrankár v športovom klube Slovan Bratislava.

Keďže športových klubov s takým názvom funguje u nás viacero, oslovili sme dva najznámejšie. Hovorcovia hokejového i futbalového Slovana sa na zamestnanca menom Viktor Štingl nepamätali a neboli si vedomí, že by u nich niekedy pracoval. Sexuálneho devianta zatkla česká polícia počas čakania na odovzdanie štvorročného dievčatka. Úrady dieťa matke okamžite odobrali.

Okolie neverí

Viktor Štingl sa obhajuje tým, že sa iba snažil odhaliť obchod s malými deťmi a informácie plánoval odovzdať polícii. „Nedokázal však presvedčivo vysvetliť, prečo zvyšoval finančné ponuky matkám, ktoré svoje deti odmietli predať a opakovane sa s nimi kontaktoval,“ upozornil vyšetrovateľ prípadu Pavel Kubiš.

Niektorí ľudia, čo bývalého elitného vojaka a ochrankára poznali, však nad šokujúcim obvinením krútia hlavami. „Neverím, že niečo také urobil. Bol úplne v pohode. Kamarátsky, sympaťák. Sám má šestnásťročného syna,“ hovorí neveriacky Pavel Kozlík. Štinglov známy je zároveň starostom severočeských Libědíc, kde obvinený spolu s rodinou býval. Prípad je podľa Kozlíka „divný“. „Celé to od samého začiatku vyzerá, akoby to na Viktora niekto ušil. Ako keby ho chcel niekto odstrániť, zbaviť sa ho. On pri svojej práci určite dosť vecí vedel, nebolo by divu,“ naznačuje možné dôvody.

Podobne reagujú i ďalší susedia. „Nesedí nám to k nemu. To by ste ho museli poznať. Bol veselý, veľmi akčný. Býval síce často preč, pracoval v Prahe i v Bratislave ako nejaký ochrankár, ale keď prišiel domov, tak si to užíval.“ Starousadlíci zároveň uvádzajú, že bol nadšenec do zbraní.

V Libědiciach stále žije i Štinglova rodina. Najmä jeho manželka podľa ľudí z obce siahla na dno svojich psychických síl. Petra Štinglová má o manžela strach. „Je pod hrozným tlakom, médiá z neho urobili beštiu. Bojím sa, aby si nesiahol na život. Viem, že je psychicky veľmi silný a veľmi odolný, ale to, čo sa teraz deje, musí zlomiť každého,“ uviedla v jedinom rozhovore, ktorý poskytla médiám. Žena je skalopevne presvedčená o manželovej nevine. „Som si absolútne istá, že Viktor nie je niečoho takého schopný. Som stopercentne presvedčená, že ide o omyl. Som s manželom osemnásť rokov. Tak dlho nemožno niečo také skrývať.“

Jasné dôkazy

Polícia má však v prípade jasno. Kriminalisti našli v Štinglovom počítači rozsiahlu komunikáciu s ľuďmi po celej krajine. Sexuálnych útokov sa mal dopúšťať od roku 2009 do marca 2012. V jednom prípade mal za „odpanenie“ len ročného dievčatka ponúkať sedemdesiattisíc českých korún, zhruba 2 800 eur.

Muža, ktorý vystupoval na internete pod prezývkami AntiBig, Amadeusek či Rafael, zatiaľ obvinili z dvoch dokonaných znásilnení a z pätnástich znásilnení v štádiu prípravy. „Zodpovedá sa tiež z trestného činu zvádzania na pohlavný styk detí od jedenásť do štrnásť rokov. Chcel využiť ich bezbrannosť, čo by ešte podporil podaním liekov. Alkohol sa pokúsil podať aj jednému sedemročnému dievčatku počas návštevy, ale matka tomu zabránila,“ vymenúva Kubiš.

Viktor Štingl je tiež obvinený z nedovoleného ozbrojovania. Policajti pri domovej prehliadke našli nelegálne držané zbrane vrátane vojenskej rozbušky a ďalšej munície. V prípade dokázania viny mu hrozí vyše dvanásťročné väzenie, pričom výpočet nemusí byť konečný.

Dobrý pracovník

Po odchode z armády sa Viktor Štingl nechával najímať len ako „externista“. „Bol u nás krátko, prijali sme ho na výpomoc ako externého pracovníka na dohodu,“ potvrdil výkonný riaditeľ spoločnosti SCSA Security Tomáš Roštík. A dodal, že kým novonastupujúci stáli zamestnanci musia povinne absolvovať psychotesty, externí pracovníci prichádzajúci na odporúčanie, to znamená, že vieme, že to sú bývalí policajti alebo vojaci, nie. „Nemali sme s ním žiadny problém. Ak mal nejakú deviáciu, tak sa to na ňom neprejavovalo,“ uzavrel Roštík.

Obvinený podnikal v niekoľkých odboroch. Okrem stráženia objektov a ochrany osôb mal živnosť aj na fotografovanie a reklamnú činnosť. Blízko mal i k politickým špičkám. V máji 2009 napríklad strážil vtedajšieho predsedu ČSSD a českého expremiéra Jiřího Paroubka na mítingu v Prahe, keď sa naňho zniesla vajíčková smršť. Štinglovu totožnosť potvrdila novinárom Petra Paroubková s tým, že bezpečnostnú agentúru vyberali pracovníci ČSSD a muži z najatej ochranky nestrážili len jej manžela, ale i ďalších prominentných politikov sociálnej demokracie.

Slovensko vynechal

Vyšetrovatelia prípad oficiálne uzavreli a odovzdali ho do rúk štátneho zástupcu, ktorý teraz pracuje na texte obžaloby pred plánovaným súdnym procesom. Podľa našich informácií sa v rámci spoločného policajného pátrania v schengenskom priestore neobjavilo podozrenie, že by si Viktor Štingl hľadal svoje potenciálne obete mimo Česka. Dobre informovaný policajný zdroj však poznamenal, že internetová kriminalita sa v takýchto prípadoch odhaľuje ťažko, pretože celosvetová sieť nemá hranice.

Hovorca slovenského policajného prezídia Michal Slivka uviedol, že v tejto súvislosti neevidujú žiadne trestné oznámenie. Zároveň potvrdil, že dokazovanie sexuálneho násilia voči deťom komplikuje viacero faktorov. „Za všetky však možno spomenúť problém obetí zdôveriť sa s negatívnou skúsenosťou, čo, pochopiteľne, spôsobuje hanba, ktorú pociťujú, alebo silný traumatizujúci zážitok.“

Prekážkou tiež bývajú nejednoznačné výsledky znaleckých posudkov, ktoré neraz nedávajú priamu odpoveď na položené dôležité otázky pri ďalšom postupe v trestnom konaní.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní