Iránska slečna si takto užíva cigaretu z konope.

Marihuana, alkoholické večierky a plastiky: Mládež v Iráne na pravidlá kašle

Nekompromisný moslimský režim? Nie pre iránsku mládež. Fotografie tínedžerov, ktorí si užívajú party, fajčia konope a pijú alkohol, búra mýty o asketickom živote v Iráne.

Alkohol a fajčenie marihuany je v Iránskej islamskej republike nezákonné. Výstrihy a šaty na ramienka zasa porušujú striktný dress code. Ak si ale myslíte, že obyvatelia krajiny v juhozápadnej Ázii prísne zákazy dodržiavajú, boli by ste prekvapení. Najmä tínedžeri sa snažia vzdorovať tvrdým nariadeniam islamskej vlády, ako sa len dá. Dokazuje to aj táto séria fotografií.

Napriek prísnym zákonom si mladí vždy nájdu spôsob, ako zákazy porušovať – a robia tak v súkromí domovov či v mestských parkoch. Na jednom zo záberov pätica mladých ľudí popíja vodku na domácom večierku, na ďalšom sa zasa v parku veselo fajčí konope.

Alkohol na večierku nechýba. Foto: profimedia.sk

Mejkap a iné výstrednosti

Fotografie ukazujú, že niektorí tínedžeri žijú v príkrom rozpore s nekompromisným režimom krajiny, ktorú riadi moslimská vláda. Dospievajúca mládež a budúca elita národa študuje v mestách Teherán, Shiraz, Isfahán, Busher, Kerman či Ahwaz a správa sa spôsobom, ktorý bol donedávna považovaný za neislamský, konštatuje britský portál dailymail.co.uk.

Alkohol a tráva však nie sú všetko. Niektoré dievčatá používajú mejkap, nenosia závoj a pokojne vystavujú na obdiv vlasy i nalíčenú tvár, čo konzervatívni moslimovia považujú za nemorálne. Hoci oficiálne musia ženy nosiť čádor, tínedžerky si na večierkoch vystačia s oveľa sporejším oblečením, ako sú tričká ši šaty na ramienka a obtiahnutý odev.

Mladé moslimky sa v súkromí rady obliekajú odvážne. Foto: profimedia.sk

Zmiešaná joga i plastiky

Aj kontakt opačných pohlaví na verejnosti je stále veľmi obmedzený. Zakazuje sa, aby muža sprevádzala akákoľvek žena, okrem jeho manželky alebo inej členky rodiny.

Na toto pravidlo mladí takisto radi kašlú a stretávajú sa v zmiešaných skupinkách. A to aj pri celkom serióznych činnostiach, akou je napríklad cvičenie jogy. Nezosobášené páry sa na verejnosti držia za ruky a tínedžeri veselo počúvajú populárnu hudbu.

Ďalší zo západných trendov, ktorý preniká do moslimskej kultúry, sú plastické operácie. V Iráne je populárna nielen medzi ženami, ale vyhľadávajú ju aj muži. Napriek tomu, že sa jej cena začína na čísle, ktorý je päťnásobkom priemerného mesačného platu.

Tieto obrázky sú len jedným z príkladov, ako mladí Iránci provokatívne porušujú štátne nariadenia. V júni úrady nechali zatknúť skupinu tanečníkov za výrobu „vulgárneho klipu“ k svetoznámemu hitu speváka Pharella Williamsa Happy. Iránsku políciu pohoršilo video, v ktorom trojica mužov a tri ženy tancovali na strechách budov v Teheráne. Napokon ich aj na nátlak verejnej mienky prepustili na kauciu.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní