Etiópia sa zmieta v občianskych nepokojoch už dlhú dobu.

Masaker v Etiópii: Náboženské oslavy si vyžiadali 52 obetí!

Najmenej 52 obetí na životoch si vyžiadala masová panika, ktorá vypukla v nedeľu v etiópskom meste Bishoftu po tom, ako tam bezpečnostné zložky zasiahli voči protivládnym demonštrantom počas náboženských osláv.

Bilanciu obetí potvrdila v nedeľu neskoro večer vláda štátu Oromia, kde k tragédii došlo. Vyhlásila súčasne tri dni štátneho smútku, informovala tlačová agentúra AP.

Bishoftu leží 45 kilometrov juhovýchodne od etiópskej metropoly Addis Abeba. Podľa svedkov protestujúci hádzali na bezpečnostné sily kamene, vykrikovali protivládne slogany a mávali vlajkami zakázanej povstaleckej skupiny Oromský oslobodzovací front.

Nedodržiavanie ľudských práv je v Etiópii na dennom poriadku. Foto: Ilustračné profimedia.sk

Polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn a strieľala ostrou muníciou do vzduchu.

Milióny návštevníkov na oslavách

Na každoročných oslavách sviatku vďakyvzdania príslušníkov etnika Oromov sa zúčastňujú približne dva milióny ľudí. K sporadickým protestom dochádza v štáte Oromia od roku 2014. Spočiatku ich vyvolávali spory o pôdu, no čoraz častejšie sa obracajú proti vláde.

Od konca minulého roka zahynuli pri zrážkach s políciou desiatky demonštrantov.

Napätie v krajine

Podľa agentúry Reuters sú najnovšie udalosti prejavom napätia v Etiópii, ktorej ekonomika síce zaznamenala rast, no vláda čelí kritike opozície a ľudskoprávnych skupín, že potláča politické slobody. Demonštranti skandovali aj heslá proti jednej zo štyroch regionálnych strán tvoriacich Etiópsky ľudový revolučný demokratický front, ktorý v krajine vládne už štvrť storočia.

V parlamentných voľbách v roku 2015 opozičné strany prišli aj o svoj jediný mandát a obvinili vládu z manipulácie hlasovania.

  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].