Svadba: V sobotu stretnete aj mladomanželov.

Máte chuť na pečeného býka či idete do chomúta? Zájdite do Užhorodu

V ukrajinskom Užhorode lákajú turistov na dobré ceny a jedlo v reštauráciách.

Nová turistická atrakcia priamo za východnou hranicou? Do Užhorodu už neprúdia Slováci na nákupy „originálov“ svetových značiek športových teplákových súprav a tenisiek. Objavili už aj niečo nové a iné. V porovnaní so Slovenskom mimoriadne lacné jedlo, kávu, ale i taxíky.

Jednodňový či víkendový pobyt v Užhorode Slováka vyjde na pár desiatok eur. Minimálne v prípade, že sa tam vyberiete z východného Slovenska.

Komfortne cez hranicu

Slováci túžiaci po výlete však radšej cestu autom vymenia za jazdu taxíkom. A tak sa cez víkend plní parkovisko v dedine Veľké Slemence neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice. V sobotu o deviatej ráno bolo už takmer plné. Na parkovisku boli značky z Martina, Kežmarku, zo Žiliny, ale aj zo Žiaru nad Hronom, a, samozrejme, z Košíc i Michaloviec. Celodenné parkovné je jedno euro.

Čítajte viac:

Festival labužníkov: Do Budapešti lákali ryšavé mangalice

„Teraz je tu plno. Každú sobotu a nedeľu je to tak, ak chcete mať pokoj a máte čas, príďte radšej cez týždeň. Vtedy chodí cez hranicu málokto,“ prezrádza vyberač parkovného, ktoré ide do obecnej kasy. Na to, aby ste sa dostali na Ukrajinu, vám stačí platný pas. Prechod peším hraničným priechodom je napriek informácii o nápore v podstate rýchly.

Slovenský pasovák skontroluje pas, Ukrajinci urobia to isté a zaznamenajú si vás do systému. „Kam ideš? Máš taxík? Tu je kamarát, odvezie ťa za dobrú cenu,“ pýta sa zvedavo ukrajinský colník. Hneď za hranicou je zaparkovaných množstvo áut. Od rozbitých žigulákov až po novšie, modernejšie typy. Máloktorý má nápis Taxi, zväčša sú to nezamestnaní obyvatelia Užhorodu, ktorí si aspoň takto privyrábajú.

Za cestu do Užhorodu a späť do Slemeniec zaplatíte od 20 do 25 eur. Pri predstave, že mesačná mzda sa v krajine pohybuje na úrovni 100 eur, ak taxikár urobí túto trasu za víkend štyrikrát, príde si na utešený zárobok.

Pečený býk - nie je problém. Stačí zájsť na správne miesto v Užhorode. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Zbehlí

Chlapi, ktorí robia cez víkendy taxikárov, sú mimoriadne zhovorčiví. Približne polhodinovú cestu do Užhorodu, plnú výtlkov a dier na ceste, vám skrátia rozprávaním o situácii na Ukrajine. Spomenú aj „tatíčka Masaryka“, ktorý im v Užhorode za prvej Československej republiky vybudoval centrum. Veď dlažba, po ktorej sa tam chodí, pochádza ešte z tých čias, aj nemocnica a niekoľko škôl.

Smutne skonštatujú, že si ich pokojne ako Zakarpatie môžeme k nám pripojiť opäť. „Máte výhodu, je dobrý kurz. Za jedno euro dostanete 28 hrivien,“ vysvetľuje mladý taxikár. Prežehnáva sa pri každej krížnej ceste aj pri každom kostole, ktorý cestou míňame. „Áno, veríme v Boha, pomáha nám to. Tu každý verí, každý. Pomáha to hlavne chudobným prežiť,“ vysvetľuje ďalej taxikár. Ochotne robí Slovákom aj sprievodcu po meste.

Ukáže trh, povie, čo sa oplatí kúpiť a čo už nie. „Vaši chodia najmä do centra. Na trh chodia kupovať len kožené bundy. Už skoro nik nechodí na nákup oblečenia,“ vysvetľuje mladý taxikár. Zato je vraj veľmi obľúbená horčica a kečup. Taxikár ukáže, kde sa na trhu oplatí kúpiť cukríky, kde vodku a cigarety. Má prehľad, koľko sa môže doviezť na Slovensko.

Čítajte viac:

Filipíny: Rozvojová krajina s najkrajšími plážami sveta. Trúfli by ste si ísť na vlastnú päsť?

„Nekupuj viac ako liter tvrdej pálenky na hlavu a viac ako dve škatuľky cigariet. Inak budeš mať problémy. Našim, ukrajinským colníkom je to jedno, prenes, čo chceš, ale vaši sú prísni a nič nepustia,“ vysvetľuje ďalej. Taxikár vás ochotne počká na parkovisku pri trhu a neskôr zavezie priamo do historického centra mesta. Je plné reštaurácií a vinární.

Slovenský jazyk počuť odvšadiaľ. Štýlové reštaurácie sú plné. Jazyková bariéra okamžite zmizla. Čašníčka bez problémov pochopí, čo si Slovač objednáva. Ich jedálne lístky sú od našich odlišné, a to nielen jazykom, ale aj skladbou. Jedlá majú rozdelené podľa toho, či sú studené, alebo tepelne spracované. Zatiaľ čo u nás v jedálnom lístku nájdete maximálne päť zeleninových šalátov, v každej užhorodskej reštaurácii majú šaláty minimálne na dvoch stranách jedálneho lístka.

„Chočeš sup? Boršč, gobroš, bujon?“ spýta sa čašníčka a ukazuje na obrázky spomínaných polievok v jedálnom lístku. Hovädzí či slepačí vývar si môže dať každý doma, no pravý boršč asi nenechá nikoho chladným. „My sme si dali bogroš, je to niečo ako náš guláš, no podstatne hustejší a lepší,“ radí nám dvojica sediaca pri vedľajšom stole.

Slečna je z Košíc, jej priateľ až z Viedne. Sú unesení a mimoriadne spokojní.

Porcie v reštauráciách sú skutočne veľké. A lacné. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Grandi spoza hraníc

Návštevníkmi hovoriacimi po slovensky sa centrum Užhorodu len tak hemží. Zastavujú sa pri každej kovovej soche, fotia sa. Valéria a Ján prišli do Užhorodu z Martina. Sú tu prvýkrát a nevedia si výlet vynachváliť. Objednali si šašlík, klasické ukrajinské jedlo - kvalitné hovädzie mäso nastoknuté na špajdli, pečené na uhlí. Vraj bol vynikajúci.

Čašníčka nám prinesie objednanú polievku, automaticky prikladá čierny chlieb. Ceny sú mimoriadne priaznivé. Dve kávy a minerálka vyjdú v prepočte na 1,6 eura. „Za dve porcie hovädzieho roštenca s domácimi hranolčekmi, pečenou cibuľou, grilovanou zeleninou, štyri pivá, liter džúsu a minerálku sme zaplatili 9,20 eura. Navyše, keďže to je v ponímaní Ukrajincov nóbl reštaurácia, platili sme kartou a nepotrebovali sme ani ich hrivny,“ vysvetľuje Ján z Martina.

V Užhorode na výlete je prvýkrát a rozhodne nie naposledy. „V porovnaní s našimi cenami je to tu skutočne mimoriadne lacné. Prostredie je príjemné. Cesty sú rozbité, je tu všade prašno, no toto všetko človek veľmi rád prehliadne, ak môže byť pred svojou priateľkou grand a nemusí sa pozerať, či má dosť peňazí. Za takýto víkend, čo sme tu strávili, by som na Slovensku zaplatil 500 eur, tu som neminul ani sto.

A to sme nakúpili aj kopu darčekov a v Užhorode sme nocovali. Za desať eur na hlavu, a to, podotýkam, v slušnom a čistom hoteli,“ prezrádza ďalej Ján. Aj oni sa dali viezť po meste. Taxikár im ukázal užhorodský hrad, prešiel sa s nimi po promenáde pri Uhu a previedol ich centrom.

„Ukázal nám aj podstatne lacnejšie reštaurácie, no chceli sme si užiť luxus, ktorý si doma radšej odpustíme,“ smeje sa Jánova priateľka Valéria a dodáva: „Ono je to aj trošku smiešne, keď si človek spomenie na ceny doma. Za pol kila jahôd na trhu zvyčajne pýtajú 2,5 eura. Tu som za kilo jahôd zaplatila 28 hrivien, čiže euro, a boli miestne. Chuťovo neporovnateľné s tými dovážanými.“

Pozor na výdrž

Obaja upozorňujú na jeden fenomén, ktorý by ste na Slovensku hľadali márne. „Dajte si pozor, ako objednávate alkohol. Je tu veľmi lacný, vypiť ho môžete skutočne veľa bez citeľnej straty peňazí v peňaženke. No oni tu majú asi iný metrický systém. Keď sme si večer sadli v podniku a pýtali jednu vodku, doniesla nám čašníčka celú fľašu. Keď som ju potom poprosil, že budeme radšej piť na poháre, tak jedna štandardná porcia vodky je u nich sto gramov - čiže deci,“ smeje sa Ján.

No hneď dodáva, že sú v tom mimoriadne vynachádzaví. Slováka od Ukrajinca spoznáte ihneď. Ukrajinci si alkohol objednávajú na džbány a fľaše, no hneď k tomu objednávajú aj „zakušku“, teda zeleninové šaláty, studené šunky a klobásy. Na noc sa mlaď vytráca na miestne diskotéky. Vraj sú „kúlové“.

Postarší radšej ostávajú v reštauráciách a skúšajú miestne špecialitky. Hraničný priechod Veľké Slemence je otvorený od ôsmej ráno do ôsmej večer. Aj preto mnohí radšej ostávajú na noc v Užhorode. Cesta naspäť a cez hranice - ak nenesiete nič navyše - je bezproblémová a v podstate bez väčšieho čakania. Väčšina Slovákov má v taške ukrajinské cukríky, samozrejme, vodku a zákonom povolené dve škatuľky cigariet.