Dvaja úspešní: Anton Pavlovič Čechov, vľavo, sa zastal Maxima Gorkého, keď ho cár v roku 1902 vylúčil z akadémie.

Maxim Gorkij: Spisovateľ, ktorý sa snažil prebudiť ruský národ utápajúci sa vo vodke

Podozrivá smrť ruského spisovateľa Maxima Gorkého. Otrávili ho?

Vyrastal v biede. A vo svojich dielach sa k nej často vracal. A nielen k svojej. Písal o stratencoch bez domova, ktorí sa túlajú nedozerným Ruskom a nevedia, čo ich čaká na druhý deň. On bol niekoľko rokov jedným z nich. Keďže prejavil výnimočné spisovateľské nadanie, vymanil sa z tohto sveta. A bol presvedčený, že nádej svitá aj jeho druhom. Od jeho smrti uplynie v júni osemdesiat rokov.

Priatelia

Maxim Gorkij videl spásu v nevyhnutnosti zatriasť režimom a prebudiť národ, ktorý sa utápa vo vodke. Písal: „Na to je človek určený - povzniesť sa.“ Veľmi rýchlo sa zapojil do práce v politických krúžkoch a neskôr v robotníckom hnutí. Vo svojej tvorbe čoraz väčšmi obviňoval cársky systém. Veľmi ostro v Piesni o búrlivákovi, ktorá vyšla v roku 1901 a bola ódou na slobodu.

Vláda mu jeho kritiku neodpustila. Zatkli ho a po prepustení bol pod policajným dozorom. Keď ho v roku 1902 kolegovia zvolili za čestného člena akadémie, cár Mikuláš II. zrušil ich rozhodnutie. Cárskym režimom poriadne zatriasla revolúcia z januára 1905. Gorkij sa ňou nadchol. Svojej žene písal: „Tak sa teda začala ruská revolúcia... Sú obete, ale nech nás to neoslabuje na duchu. História nadobúda nové farby len cez krv.“

Sformuloval výzvu Všetkým ruským občanom a verejnosti všetkých európskych štátov. Zatkli ho, no už vtedy bol vo svete natoľko známy, že sa zdvihla vlna protestov a prepustili ho. Na niekoľko rokov ho poslali do zahraničia. Gorkij sa v období revolúcie zoznámil s Leninom a ďalšími boľševickými revolucionármi, podporoval aj ich noviny Nový život.

Lenin ho navštívil v zahraničí v apríli 1908 i v júli 1910. Gorkij po rokoch písal o ňom chválospevy: „Bol jednoduchý a priamy ako všetko, čo povedal.“ Alebo neskôr: „V osobe Lenina svet stratil človeka, ktorý zo všetkých súčasníkov najvýraznejšie napĺňal zosobnenie geniality.“

Maxim Gorkij: Jeho román Matka označovali za prelom v zrode socialistického realizmu. Foto: Profimedia.sk

Nepriatelia

Láska k boľševikom nebola u Gorkého až taká neochvejná. Pád cárizmu vo februári 1917 privítal, októbrovú revolúciu odsúdil. A neraz veľmi ostro. V knihe Nadčasové úvahy ju označil za predčasný a katastrofálny experiment, vyzýval na zjednotenie „všetkých síl demokracie“ a na „solidárnu a pokojnú prácu“. Dva mesiace po revolúcii odsúdil v časopise Nový život ukrutnosti, akých sa komunisti dopúšťajú.

Napísal: „Proletariát nezvíťazil, v celej krajine prebiehajú bratovražedné jatky, stovky a tisíce ľudí sa navzájom zabíjajú.“ Gorkij pokračoval vo výpadoch proti boľševikom aj v ďalšom období. V máji 1918 napísal: „Viem, že uskutočňujú najkrutejší vedecký experiment so živým telom Ruska.“

Čítajte viac:

Dánske divadlo zatrhlo Satanské verše. Bojí sa moslimov?

Vo svojich Nadčasových úvahách písal o nájazde červenoarmejcov: „Celkovo v našej dedine zobrali 85 350 rubľov... Okrem toho obrali občanov o mnoho majetku, o múku, obilie, šatstvo, takže ani nie je možné škodu spočítať, a ako mlátili ľudí, to ťažko aj opísať.“ Gorkij Lenina aj kritizoval. „Občas sa mi zdá,“ písal mu v novembri 1909, keď obaja boli v exile, „že každého hodnotíte len podľa toho, ako je pre Vás užitočný - ako sa Vám hodí na uskutočnenie Vašich cieľov, myšlienok, úloh.“

Stretnutie s mocou sa Gorkému napokon vypomstilo. Lenin časopis Nový život zakázal a v roku 1921 poslal spisovateľa do zahraničia. Pod zámienkou, aby sa liečil z pľúcnej choroby, ktorou už dlhšie trpel a ktorá sa mu zhoršovala.

Meno, ktoré môže prekryť zločin

Hoci Gorkij za prvého i druhého exilu roky prežil v zahraničí - vo Francúzsku, v Taliansku, USA, Nemecku i v Česku - nenaučil sa nijaký cudzí jazyk. Zato bol mimoriadne plodný spisovateľ i v zahraničí. V predchádzajúcich obdobiach vytvoril úspešné diela.

Jeho román Matka z roku 1907 označovali za zrod socialistického realizmu, drámu Na dne uviedli na divadelnej scéne v Berlíne približne päťsto ráz. Za druhého exilu napísal romány Podnik Artamonovovcov, Život Klima Samgina... Nemožno takého svetoznámeho autora získať na svoju stranu? Napriek chybám, ktorých sa dopustil?

V roku 1927 si v Sovietskom zväze pripomínali desiate výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, za silnejúcej zahraničnej kritiky. Tak sa súdruh Stalin rozhodol, že pozve velikána ruskej literatúry do Sovietskeho zväzu. Veď aj predtým zlákal z exilu Alexeja Tolstého, význačného spisovateľa, a ako dobre slúži. Pytačky začal Vladimir Majakovskij.

Čítajte viac:

PLUS 7 DNÍ vyspovedal autora Storočného starčeka Jonasa Jonassona

Napísal báseň, kde sa pýtal, prečo spisovateľa nevidno „na stavenisku našich dní“. Gorkij neodpovedal, ale pochopil. Pomaly sa prispôsoboval a hoci videl nedostatky režimu, bránil ho pred „nespravodlivými“ útokmi „buržoáznej propagandy“. Upozorňoval, že v Sovietskom zväze v ťažkých podmienkach budujú socialistický štát. Gorkij začal publikovať v sovietskej tlači. V rokoch 1928 až 1932 často cestoval do Sovietskeho zväzu. Až sa v ňom napokon natrvalo usadil.

Vladimir Suvorov, ostrý kritik sovietskeho systému, tvrdí, že majster pera Gorkij v tom čase už strácal na Západe popularitu, ale v Sovietskom zväze mal obrovskú. Aj s mnohými výhodami. A tak svojím menom prekryl mnohé zločiny režimu.

V službách režimu

V období, keď Sovietsky zväz chcel ukázať svoju krajšiu tvár, ešte väčšmi priťahoval opraty. V rozsiahlej Čiernej knihe komunizmu sa píše: „Od konca roka 1928 tisíce vedúcich pracovníkov v priemysle a ‚buržoáznych‘ inžinierov prepustili, odobrali im prídelové lístky, zamedzili prístup k zdravotníckym službám, neraz ich vyhnali z bytu.“ Čistky pokračovali aj v iných oblastiach. Čo na to veľký spisovateľ a humanista Gorkij?

V novembri 1930 písal priateľovi Romainovi Rollandovi: „Sovietsky režim a predvoj robotníckej strany sú v stave občianskej vojny, teda triednej vojny. Nepriateľom, proti ktorému bojujú, je inteligencia, ktorá sa usiluje nastoliť buržoázne zriadenie, a bohatý sedliak, ktorý chráni svoj majetoček, základ kapitalizmu, a tým bráni kolektivizácii.“

V rokoch 1931 - 1933 budovali v Sovietskom zväze kanál spájajúci Biele a Baltské more. Postavili ho väzni a s najprimitívnejším náradím - s lopatami, krompáčmi a kladivami, často aj v 40-stupňových mrazoch. Podľa odhadov ich tam zahynulo asi tristotisíc, približne polovica. Na slávnostnom otvorení kanála sa zúčastnil Gorkij spolu so Stalinom a spieval ódy na dielo.

Čítajte viac:

Zomrel pred 400 rokov a jeho diela sú aktuálne: Nesmrteľný Shakespear

Aj na iné podobné: „Bolo to vykonané silami ľudí, ktorých by meštiaci morili vo väzniciach.“ Gorkij prikrýval zločiny komunistov aj tým, že pozýval do Moskvy slávnych spisovateľov - Shawa, Rollanda a iných -, aby im tam preťahovali medový motúz popod nos.

Podozrivý

Mohol Stalin dôverovať Gorkému? Napriek tomu, že mu preukazoval také neoceniteľné služby? Súdruh Stalin nikomu nedôveroval. Špicľov nasadil aj na Gorkého. Ich šéf Genrich Jagoda sa dokonca stal Gorkého blízkym priateľom. Spisovateľ sa ním nadchýnal. Napísal mu: „Navykol som si na Vás. Veľmi mám rád ľudí takého typu.“ A tak Stalin vedel, čo sa deje u Gorkého.

O jeho rozhovoroch so zahraničnými hosťami, ktorých pozýval do Sovietskeho zväzu. O jeho čulej korešpondencii so zahraničnými spisovateľmi. O tom, že sa zastal niektorých nevinných odsúdených. Ba dokonca ani nechce napísať jeho, Stalinov, životopis. Hoci podklady k nemu mu dodali. Čo ak sa Gorkij znova otočí proti revolúcii? Nemožno ho púšťať do zahraničia.

Čítajte viac:

Učia sa naše deti o rasistoch? Štúrovec Vajanský nazýval Židov tchormi

Koncom mája 1936 Gorkij vážne ochorel. Prechladol, stúpla mu horúčka, cítil sa slabý. Dostal zápal pľúc skomplikovaný tuberkulózou, ktorou trpel dlhé roky. Dňa 8. júna sa ocitol na prahu smrti. Najbližší sa s ním už lúčili. V ten deň mu však oznámili, že ho príde navštíviť Stalin spolu s Molotovom a Vorošilovom. Stal sa zázrak a Gorkij ožil. Dostal injekciu, aby sa dôstojne mohol stretnúť s vodcom. Ešte niekoľko dní ho držali pri živote na kyslíku. Umrel 18. júna 1936 vo veku 68 rokov.

Otázky bez odpovedí

Keď Stalin navštívil Gorkého, uvidel tam komisára vnútra Jagodu. „Čo ten tu hľadá?“ spýtal sa. „Nech odtiaľto zmizne.“ Prečo to povedal? Aby nič nenasvedčovalo, že nitky vedú k čekistom, ktorí plnia príkaz od najvyššieho? Lekári urýchlene vykonali pitvu, dokonca rovno na stole v miestnosti, kde umrel. Podľa niektorých autorov správu o vykonanej pitve pripravili ešte pred jeho smrťou.

Ako príčinu smrti uviedli zápal pľúc. Pohlavári ríše ju prijali. Spočiatku. Potom vyrukovali s teóriou, že Gorkého otrávili, a to na Trockého príkaz. Stalinov najnebezpečnejší súper spoza hraníc zasa tvrdil, že sa tak stalo na Stalinov príkaz. Obviňovali kdekoho. K sprisahancom priradili aj Jagodu.

To on predsa na Trockého príkaz (alebo na Stalinov?) namiešal vo svojich laboratóriách jed do čokoládových cukríkov a ponúkol nimi Gorkého. Teóriu o vražde potvrdila neskôr aj Gorkého manželka. Jagodu i niekoľkých lekárov popravili. Niektorí historici však tvrdia, že slávny spisovateľ umrel prirodzenou smrťou. A to údajne preto, lebo mal pľúca úplne rozožraté tuberkulózou a cigaretami, ktoré si pripaľoval jednu od druhej.