Zahryznutý: Suárezove zuby na Chiellinim.

Medzinárodná futbalová federácia má na hráčov dvojaký meter

Futbaloví šéfovia majú na posudzovanie vinníkov nezriedka dvojaký meter. A často za oveľa horšie fauly než bolo Suárezovo detinské uhryznutie, po ktorých hráči musia v zápase končiť, dávajú nižšie tresty. Aj nijaké.

Fašistický akt, barbarský čin aj porušenie ľudských práv. Takými výrazmi komentovali hráči a vedenie uruguajského tímu trest od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) pre ich hviezdneho útočníka Luisa Suáreza. Za uhryznutie Giorgia Chielliniho v poslednom súboji Uruguaja v základnej skupine majstrovstiev sveta s Talianskom.

Mexický rozhodca Marco Rodriguez ho prehliadol, no Suáreza usvedčili televízne kamery. A prišiel tvrdý trest. Stop na deväť reprezentačných duelov, štvormesačný zákaz futbalu a pokuta stotisíc švajčiarskych frankov.

„FIFA je banda starých sk....synov,“ vylial si podľa denníka Daily Mail 79-ročný uruguajský prezident Jose Mujica zlosť po tom, čo Uruguaj - už bez Suáreza - po prehre s Kolumbiou vypadol v osemfinále majstrovstiev sveta. „Prečo ho nepošlú rovno na Guantánamo?!“ rozčúlil sa legendárny Diego Maradona.

Čítajte viac:

Suarez ako Drakula či Hannibal: Najlepšie vtipy na jeho účet

Trikrát a dosť

Riadiacemu futbalovému orgánu sa však niet čo čudovať. V rámci hesla trikrát a dosť len spočítala Suárezove prehrešky. Rovnaká zásada funguje aj v našej novele Trestného zákona. V novembri 2010, ešte ako hráč Ajaxu Amsterdam, Suárez pohrýzol do krku hráča PSV Eindhoven Ottmara Bakala.

Vlani v apríli v drese FC Liverpool okúsil jeho tesáky srbský obranca Chelsea Branislav Ivanovič. Za Bakala dostal stop na sedem zápasov, za Ivanoviča na päť. A prischla mu prezývka Kanibal. Ani návštevy u psychológa 27-ročnému Suárezovi nepomohli. Uhryzol do tretice. Preto taký exemplárny trest.

„Mal by sa podrobiť liečbe,“ odkázal mu generálny sekretár FIFA Jérome Valcke. „Bude hrýzť opäť. Urobil to na ligovej úrovni a teraz aj na medzinárodnej,“ povedal pre britský Mirror športový psychológ Tom Fawcett.

Len som na neho spadol

Niet čo riešiť, zo strany Suáreza to bola hlúposť a naivné počínanie. Luis to ešte zaklincoval, keď sa odmietol priznať. „Nebol to úmysel. Len som stratil rovnováhu a spadol na súpera. Trafil som ho tvárou a v tej chvíli pocítil silnú bolesť zubov,“ bránil sa v liste adresovanom FIFA.

Na druhej strane, futbaloví šéfovia majú na posudzovanie vinníkov nezriedka dvojaký meter. A často za oveľa horšie fauly než bolo Suárezovo detinské uhryznutie, po ktorých hráči musia v zápase končiť, dávajú nižšie tresty. Aj nijaké.

Na šampionáte v roku 1982 nemecký brankár Harald Schumacher v zápase proti Francúzsku zlomil Patrickovi Battistonovi čeľusť. Francúz bol chvíľu v kóme, z ihriska ho odviezli do nemocnice, no Schumacher nedostal ani žltú. Len arogantne odkázal: „Zaplatím mu zubára.“

Bosniaka Muhameda Mujiča, ktorý počas MS 1962 v zápase Juhoslávia - ZSSR Eduardovi Dubinskému zlomil nohu, potrestala dodatočne aspoň juhoslovanská futbalová federácia. Poslala ho okamžite domov. Dubinský sa už na trávnik nevrátil. Vzápätí mu diagnostikovali rakovinu, ktorej o sedem rokov podľahol.

Ani Talian Mauro Tassotti na MS 1994 po tom, čo v zápase úderom lakťa do tváre zlomil nos Španielovi Luisovi Enriquemu, žiadnu kartu v zápase nevidel. Až dodatočne dostal stopku na osem zápasov. O jeden menej než Suárez, o ktorom uhryznutý Chiellini vyhlásil, že sa na neho nehnevá. „Len ma mrzí, že Taliansko vypadlo,“ vyhlásil dokonca s tým, že aj jemu sa zdá trest prísny.

No ak už chce FIFA trestať, nech to robí dôsledne. Príkladov je totiž, žiaľ, dosť aj na prebiehajúcom šampionáte v Brazílii. Napríklad Francúz Oliver Giroud, ktorý kopom do tváre zlomil lícnu kosť Švajčiarovi Stevovi von Bergenovi, zostal nepotrestaný. A na brutalite činu nič nemení fakt, že Švajčiar zápas dohral.

Rovnako bez trestu zostal úmyselný lakeť Brazílčana Neymara do tváre Chorváta Modriča na úvod majstrovstiev. No a likvidačný šľapák Francúza Blaisa Matuidiho v osemfinále na Nigérijčana Ogenyho Onaziho? Afričana odviezli na nosidlách, Francúz dostal len žltú kartu


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní