Menej tiav, viac turistov: Na jarmoku v indickom Radžastane

Na jarmoku v pútnickom meste Puškar sa predáva čoraz menej zvierat, napriek tomu je čoraz obľúbenejší.

Každý rok v októbri či v novembri počas mesačného splnu sa mení Puškar v indickom Radžastane na nepoznanie. Z pätnásťtisícového mesta sa na niekoľko dní stáva dvestopäťdesiattisícové ľudské mravenisko.

Hinduistickí pútnici sem prúdia očistiť svoje hriechy kúpeľom v posvätnom jazere, ale ešte väčším lákadlom je jeden z najväčších ťavích trhov na svete. Nielen pre obchodníkov, ale najmä pre turistov.

Legenda

V Puškare nájdete jeden z mála indických chrámov zasvätený Brahmovi. Legenda hovorí, že tento hinduistický boh so štyrmi hlavami, štyrmi tvárami a štyrmi rukami sa mal na veľkom sneme bohov oženiť s bohyňou Sávitrí. Tej trvali prípravy na svadbu príliš dlho, preto meškala na zhromaždenie.

Brahma nechcel veľkolepú chvíľu premrhať a požiadal boha počasia Indraha, aby mu okamžite priviedol inú manželku. Jediná slobodná žena v blízkosti bola Gájatrí, pastierka zo štátu Gudžarát. Bohovia ju najprv pretiahli cez kravskú tlamu, čím ju rituálne očistili, a svadbe už nič nestálo v ceste. Keď sa dozvedela o sobáši, ohrdnutá Sávitrí prekliala Brahmu aj Gájatrí.

„Všetci nasledovníci gudžarátskej kasty dosiahnu posmrtné vyslobodenie len vtedy, ak ich popol hodia do vody jazera v Puškare,“ hromžila.

Nahnevaná bohyňa potom vyliezla na najvyšší kopec v okolí a postavila si na ňom chrám. Pre Gájatrí ostal menší kopec na východ od jazera. Z vlakovej stanice v Dillí sa po pohodlných šiestich hodinách dostávame do mesta Adžmer v štáte Radžastan.

Vlak meníme za starý autobus a cez strmý skalnatý vrchol prichádzame do údolia na okraji púšte Thár, kde okolo jazera vyrástlo mesto Puškar. Stopy po príbehu o Brahmovom ženení sú zjavné, stačí sa len zorientovať medzi priam neuveriteľným množstvom chrámov.

Na východ od jazera na kopci stojí chrám Gájatrí, na západ je zasa o niečo vyšší kopec s chrámom Sávitrí. Jedinou otázkou je, či sa stavitelia inšpirovali príbehom, alebo sa už existujúce chrámy podpísali pod vznik legendy. Hoci v konečnom dôsledku na tom až tak veľmi nezáleží.

V znamení turistov

Náš príchod je dobre načasovaný. O pár dní sa začne jarmok, jeden z najväčších ťavích trhov sveta. Pastieri, chovatelia koní a tiav z ďalekého okolia putujú do Puškaru niekoľko dní cez vyprahnutú púšť.

Putovanie sa so železnou pravdepodobnosťou opakuje rok čo rok každý október alebo november pred splnom Mesiaca. Ale časy sa menia. Počet predaných zvierat v posledných rokoch klesá, navyše väčšinu obchodov uzavrú ešte pred začiatkom niekoľkodňového trhu.

„Deje sa to z viacerých dôvodov. S mechanizáciou sa znižuje závislosť od zvierat, ako sú ťavy a kone,“ vysvetlil miestnym médiám pokles riaditeľ miestnej turistickej organizácie Vikram Singh. Menej predaných tiav v žiadnom prípade neznamená úpadok jarmoku. Naopak, trh z roka na rok láka čoraz viac turistov.

Keď v roku 1972 prevzala organizáciu podujatia radžastanská vláda, obohatila jarmok o netradičné podujatia, ako sú ťavie preteky či súťaže o najkrajší ťaví účes či najdlhšie fúzy. Pribudli aj viaceré kultúrne akcie, svoje zohrávajú miestne chrámy a posvätné miesta. Z trhu sa tak postupne stala obrovská turistická atrakcia presahujúca hranice štátu Radžastan aj celej Indie.

„Väčšina turistov sem prichádza užiť si jedinečnú atmosféru, vychutnať si vidiecky život. Sú tu aj krásne chrámy a veľa obchodíkov,“ tvrdí Singh.

Dôsledky prílevu turistov pocíti aj naša peňaženka. Počas obdobia ťavieho trhu sa z indických cien za ubytovanie, inak prijateľných, stávajú nepríjemne vysoké položky, izba často stojí 5- až 10-násobok bežnej ceny. Ubytujeme sa v pomerne novom, na indické pomery čistom penzióne. Zo strechy je pekný výhľad a sympatickí majitelia nám spravia raňajky grátis.

Očistný kúpeľ

Ešte pred oficiálnym začiatkom jarmoku sa rozhodneme venovať duchovnejším veciam. Puškarské jazero je pre hinduistov posvätné, kúpeľ v ňom má vraj očistné účinky. Rozptýlili doň aj popol legendárneho vodcu Mahátmu Gándhího.

Okolo jazera je celkovo päťsto budov a chrámov, z nich vedie k vode 52 ghatov, čiže schodísk. Každý radžastanský maharadža má svoj vlastný ghat a k nemu priľahlé domy a nocľahárne.

Stojíme pred ghatom Gau, ktorý spolu s Varáhovým a Brahmovým ghatom patria medzi najvýznamnejšie. Nabielo natreté steny starého chrámu dopĺňajú nápisy „No photography“, „No smoking“ či upozornenie o nutnosti vyzuť sa pred vstupom na posvätnú zem.

Na schodoch a v drobných prístreškoch posedávajú starí sadhuovia, askéti. Muž v bielom rúchu nás mávnutím rukou pozýva hlbšie do priestorov chrámu. Sympatický brahman nás už o chvíľu vedie obradom pudža.

Rituál sa koná na poslednom schode pri brehu jazera. Sedíme na rozprestretom koberčeku, brahman recituje modlitby v hindčine aj v angličtine, snažíme sa ich dobre počúvať a presne zopakovať. Rituál sa končí pokropením vodou z jazera a vhodením kvetov na jeho posvätnú hladinu.

Dostávame červenú bodku na čelo aj červeno-žltý náramok na zápästie. Takto vyzbrojení sa môžeme voľne pohybovať po ostatných ghatoch bez nutnosti opakovať proces a bez zbytočného plytvania rupiami.

Mimochodom, náboženský ráz mesta ovplyvňuje aj jedálne a nápojové lístky miestnych reštaurácií. Nájdete v nich len vegetariánske špeciality, napríklad vynikajúce pražené rizoto, falafel, čapátí či životodarnú šťavu z ananásu, granátového jablka a citróna.

Alkohol je zakázaný, teda aspoň oficiálne. „Stačí nám povedať a zoženieme všetko. Pivko sa nájde vždy,“ naznačili nám hneď po príchode majitelia penziónu.

Všadeprítomný biznis

Medzičasom trhovníci, organizátori aj brigádnici ostošesť budujú stanové prístrešky. Vidina zárobku láka na ťaví trh ľudí zo širšieho okolia. Názorným príkladom je náš samozvaný sprievodca Banti, ktorý si svoje služby cení na sto rupií, čo je asi euro a pol. Pre nás je to skôr symbolická suma, ale jemu pomôže. Pochádza z Agry a na ťaví trh prišiel s celou rodinou.

„Máme tu svoj stan so suvenírmi,“ vysvetľuje. „Keď sa trh skončí, príde po nás nákladné auto a vrátime sa do Agry.“ Jedným dychom nám stihne prezradiť, že vo voľnom čase študuje Korán a venuje sa tancu. Má to dobre premyslené, tanec zaberá na dievčatá.

„Jedno mám doma, druhé je tu, predáva látky v jednom zo stánkov,“ smeje sa. Ale to nie je jej jediný zdroj príjmu. „Turisti si za peniaze fotia jej krásne modré oči,“ dodáva hrdo.

Slnko klesá do svojej záverečnej fázy dňa. Je čas podať si ruku s naším storupiovým kamarátom a ísť ďalej. Na okraji púšte Thar vzniká rozľahlé kempingové mesto.

Fúzatí pastieri a chovatelia s tmavou pokožkou, cigánskou krvou a farebnými turbanmi na hlavách zasadajú do kruhov okolo ohňov. Varia vodu, zohrievajú bosé nohy, popíjajú čaj s mliekom, debatujú. Na ďalší deň sa oficiálne začína ťaví trh.

Pomalší rozbeh

Kto by čakal, že hneď po otvorení jarmoku sa rozohrá obrovské divadlo, bude trochu sklamaný. Prichádzame na štadión, kde má predstavenie artisticko- tanečné rodinné zoskupenie.

Hlavným účinkujúcim je sedemročné dievčatko a jeho mama, otec to moderuje. Predvádzajú krkolomné pózy, do ktorých dokážu poskladať či poohýbať svoje útle telá.

Na vedľajšom priestranstve niekoľko záujemcov testuje ponúkané kone, ale inak sa nič výnimočné nedeje. Rozhodneme sa preto radšej pre výstup na kopec k chrámu bohyne Sávitrí. Výhľad odtiaľ je famózny, akurát ho trochu zacláňa rozostavaná budova budúcej lanovky.

Tu zažijeme ďalšie prekvapenie. Sledujeme viacerých pastierov, ako so svojimi ťavími stádami odchádzajú späť smerom do púšte. Hneď v prvý deň trhu. Zrejme prišli už pred týždňom a stihli dohodnúť všetky obchody. Predať aj kúpiť.

Jarmočná atmosféra sa stupňuje. Každý deň narastá ruch v uliciach mesta aj počet dobytka, návštevníkov tiež. Pribudla armáda v zelených vestách. Za čistejší Puškar bojuje svojím obdivuhodným odhodlaním. Zatiaľ však vyhrávajú hromady odpadkov. Takisto pribudli muži zákona, policajti postávajú na každom rohu.

Drobné stánky ponúkajúce čokoľvek - od šperkov vyrobených po domácky cez ovocie, zeleninu, suveníry, nanuky, džúsy z cukrovej trstiny, riad až po možnosť odvážiť sa -, teraz zaberajú každý meter plochy popri cestách a v uliciach. Zo štyroch obrovských čertových kôl sa však v prvých dňoch podarilo spojazdniť iba jedno.

Na štadióne sú tribúny takmer zaplnené. Policajti vypratali pieskovú plochu uprostred veľkého kruhu, zatiaľ čo chlap s vedrom vymedzuje čiary futbalového ihriska. Brány s natiahnutými sieťami už stoja na svojich miestach. Začína sa futbalový zápas domáceho mužstva proti tímu zahraničných turistov.

Tí hrajú v tom, v čom pricestovali, bosí alebo vo vychádzkovej obuvi, proti domácim v dresoch a kopačkách. Napriek tomu vyhrávajú. Je jasné, že India zatiaľ nie je príliš futbalová krajina, v krikete by to určite bolo inak. Pohľad na futbalový zápas konajúci sa pod horúcim púštnym slnkom v kocke vystihuje podstatu každoročného jarmoku.

Na piesku, na provizórnom ihrisku pri autových čiarach stoja stovky policajtov v uniformách, poza nich prechádzajú ťavie záprahy voziace turistov na okružné výlety a muži cválajú na koňoch. Na tribúne sedia spolu dedinčania v turbanoch aj nezávislí dobrodruhovia. Je tam všetko - ruch a exotika, krása a gýč, zábava aj úžitok.