Eiffelovka nechýba: Originálna pri Seine je vysoká 324 metrov, jej ázijská kópia 108 metrov.

Mestá duchov: Čínske kópie európskych miest sa neujali

Čínske kópie európskych miest domácich nelákajú. Hoci byty kúpili, bývať v nich nechcú.

Dláždené ulice, červené telefónne búdky, budovy v tudorovskom štýle, ba aj bronzová socha Jamesa Bonda. Tak vyzerá mesto Temža na predmestí Šanghaja. Malé Anglicko v Číne.

Najľudnatejšia krajina sveta ho za štvrť miliardy eur dokončila pred siedmimi rokmi ako jedno zo siedmich satelitných mestečiek, ktoré mali pomôcť dostať ľudí z preplnených centier veľkomiest. Sťahovať sa do nich malo pol milióna ľudí, no ambiciózny projekt dopadol ako nepodarený žart. Z Temže je stále mesto duchov.

A rovnako dopadol aj Paríž uprostred Číny, mestečko Tchien-tu-čcheng v provincii Če-tiang so 108-metrovou kópiou Eiffelovej veže i s Luxemburskými záhradami.

Pusto: Strážnik na námestí v Temži nemá veľa roboty. Foto: profimedia.sk

Len ako pozadie

Žiadna prisťahovalecká mánia sa nekoná. Napriek sľubom staviteľov, že obyvateľov čaká príjemný život v odlišnom prostredí. „Naším cieľom je prilákať mladých a bohatších zákazníkov, ktorí sa dokážu adaptovať na nový životný štýl,“ burcoval verejnosť jeden z manažérov projektu Liou Wei.

Márne. Desaťtisíc ľudí, pre ktorých bol projekt Temže postavený, v uliciach mesta chýba. Len mladomanželia sa tu z času na čas zastavia, aby si urobili štýlové svadobné fotografie.

Pritom na papieri vyzerá všetko takmer ideálne. Číňania do kúpy bytov investovali, v Temži rozobrali 95 percent z celkovej kapacity. No sťahovať „do Európy“ sa im príliš nechce. Ani deti tam neposielajú bývať. Chápu to skôr ako investíciu do budúcna, ideálny spôsob zhodnotenia peňazí. Ibaže - prázdne domy postupne chátrajú.

„Keď stojíte uprostred ulice, ktorú tvoria bloky kancelárií, nákupných galérií a bytov a nikde okolo seba nevidíte živú dušu, musí vám byť jasné, že sa deje niečo zvláštne a zvrátené,“ opísal pred dvoma rokmi situáciu v krajine redaktor BBC Robert Peston. Odvtedy sa nič nezmenilo.

Svet naopak

Číňania sú majstri falošných značiek. V krajine nájdete King Burger, Anmani i značky ako Owega, Heimekem, Starbocks Coffee a Odidoss. Projekt falošných miest im však zatiaľ nevychádza. „Celý svet je naopak. V Číne stavajú anglickú ulicu, u nás máme minarety a mrakodrapy,“ konštatuje v diskusii k článku v Daily Mail čitateľ z anglického Blackburnu.

Doterajší neúspech však Číňanov v megalomanských projektoch nebrzdí. V pláne sú vraj ďalšie mestá. Inšpiráciou pri stavbe mestečiek okrem Anglicka a Francúzska bolo zatiaľ Taliansko, Kanada, Španielsko, Holandsko a Nemecko.

Nemecké mesto Anting neďaleko Šanghaja projektoval aj Albert Speer, syn ríšskeho architekta a Hitlerovho blízkeho spolupracovníka. Podľa týždenníka Spiegel vyzerá ako nová štvrť Stuttgartu. Stojí už päť rokov a malo tam bývať 50-tisíc Číňanov. Byty sú zväčša predané, no žije v nich asi len pätina z predpokladaného počtu. Aj Oktoberfest, kam mali prísť zabávať domácich nemeckí umelci, museli organizátori pre nezáujem zrušiť. „Chceli sme aj takto narušiť homogénny výzor čínskych miest. No Číňania nemajú záujem,“ cituje Spiegel jedného zo spoluarchitektov projektu Johanesa Della.

Podľa Wang C-tuna, architekta z univerzity v Šanghaji, je projekt chorý už od základu. „Chýba tam infraštruktúra. Načo je kostol, keď tam nie je škola a nemocnica?“ pýta sa. Nedávno síce pribudla nová vlaková stanica, nie však v Antingu, ale v starom centre mesta.

Všetko zle

V Temži je situácia podobná. Podniky Mike’s Records i Fish Bar zívajú prázdnotou. Zámka na dverách ďalších prezrádza, že sa v nich už dlho nič nedialo.

Pritom by to mohla byť aspoň atrakcia pre turistov. Čínski investori sa do Temže snažili vtesnať päť storočí vývoja Veľkej Británie. Popri úhľadne zastrihnutých trávnikoch nájdete vernú kópiu Katedrály svätého Petra a Pavla v Bristole, križovatky v Chesteri i podnikov fish and chips v Dorsete. Nechýbajú klasické viktoriánske domy z červených tehál, ktoré Čínania prerobili na malé obchodíky. „O chvíľu nebudete vedieť, kde sa končí Európa a začína Ázia,“ znela jedna z obľúbených hlášok staviteľskej firmy.

Ani blízkosť Šanghaja, odkiaľ sa dá do centra doviezť za dvadsať minút, však zatiaľ kupujúcich nepresvedčila, aby vymenili preľudnené centrum za pokojnejší život na predmestí. Ponúkali sa aj samostatné domy s tromi spálňami, ktorých cena sa začínala na 390-tisíc eurách.

Chybou staviteľov podľa BBC je aj neschopnosť zachovať autenticitu. Miešaním architektonických štýlov vytvorili miesto, ktoré už na prvý pohľad pôsobí falošne. Pripomína filmové kulisy. Jeden z novinárov ho prirovnal k filmu Truman Show, v ktorom mestečko ožíva len vtedy, keď sa hlavný hrdina Truman, ktorého hral Jim Carey, zobudí.

„Ja si sem chodím oddýchnuť. Inde je zhon, tu sú krásne zelené trávniky a pokoj,“ povedala BBC Čang-li, keď ju redaktor vyrušil na ulici pri stole, ako hrá karty s mamou a tetou. „No ak si chce niekto pozrieť zahraničné budovy, musí sa vydať za hranice,“ poznamenala.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní