Miliardára Babiša vyšetrujú úrady: Má na krku škandál s eurofondami?

Miliardárovi Andrejovi Babišovi by mohla zlomiť krk dvojmiliónová dotačná kauza.

Až dosiaľ takmer bez zaváhania mieril na vrchol. Z úspešného podnikateľa sa stal druhý najbohatší Čech, dlhodobo najpopulárnejší politik bravúrne riadiaci firemné impérium i armádu ministerských úradníkov. Premiérske ambície Andreja Babiša však teraz zabrzdil prvý skutočne veľký politický škandál.

Paradoxne najzábavnejšie na tom je, že koniec miliardára môže odštartovať dvojmiliónová dotácia.

Babišova „chalupa“

Český vicepremiér a šéf hnutia ANO Andrej Babiš čelí situácii, ktorá zlomila krk jeho početným politickým predchodcom - od Václava Klausa, Miloša Zemana cez Stanislava Grossa, Mirka Topolánka, Jana Fischera až po Petra Nečasa -, vlečúcej sa mediálnej kauze!

Rozdiel je azda len v tom, že jej korene siahajú do čias, keď Babiš ešte vôbec neuvažoval o politickom angažmán. Mal len víziu postaviť svoju vlastnú zoologickú záhradu s jazdiarňou, hotelom, kongresovým centrom, wellness, golfovým ihriskom a lovným rybníkom.

Kúsok za Prahou pri stredočeských Olbramoviciach vyrástla luxusná farma Bocianie hniezdo. Všetko by, samozrejme, bolo v úplnom poriadku, keby sa neprišlo na to, že na túto „chaloupku na venkově“ prispeli aj eurofondy dvojmiliónovou dotáciou.

A to je problém - podľa platných pravidiel by totiž Babišov firemný konglomerát Agrofert s obratom viac ako tri miliardy eur na dotáciu určenú pre malé a stredné firmy nemohol získať za žiadnych okolností. Podozrenie z dotačného podvodu začal vyšetrovať Európsky úrad proti podvodom OLAF i česká polícia na základe udania, ktoré si Babiš spôsobil kuriózne sám.

V dokumentárnom filme Matrix AB sa totiž preriekol a vyhlásil, že „hniezdo je ten najlepší projekt, aký som kedy vymyslel. Napadlo mi to, keď som čakal s deťmi vo fronte v zoo“. Tým spustil lavínu.

Čítajte viac:

Mečiarov známy dostal budovu za babku, ukazuje prstom na Babišovu rodinu!

Dve strany mince

A zrazu sa „najpopulárnejší nepolitik“ Andrej Babiš stal regulárnym politikom - i on má svoju kauzu. Hoci aj v tomto prípade má minca dve strany. Na jednej je zjavné, že aspoň ide o politickú kampaň proti podnikateľovi. Na druhej strane, Babiš nedokáže škandál s veľmi svojráznym čerpaním eurofondov uspokojivo vysvetliť.

Minimálne z morálneho hľadiska sú právne „machinácie“ Agrofertu neobhájiteľné - najskôr totiž v roku 2008 premenil farmu na spoločnosť s anonymnými akciami, hoci sám Babiš medzičasom inštitút anonymných akcií opakovane kritizoval. Po tomto vyčlenení z holdingu firma požiadala o dotácie ako začínajúci podnikateľský projekt.

Agrofert sa stal jej strategickým partnerom a obratom zabezpečil 15 miliónov eur pre utajeného investora, ktorý začal s budovaním Bocianieho hniezda. Po piatich rokoch, počas ktorých sa musia dodržiavať pravidlá na získanie eurodotácií, sa farma zas stala dcérskou spoločnosťou holdingu Agrofert. Andrej Babiš sa do svojich vyjadrení tak zaplietol, že k téme hniezdo chvíľu vydával už len písomné stanoviská.

Viac svetla do kauzy malo vniesť vystúpenie šéfa ANO v parlamente pred Veľkou nocou, ale žiadny zvrat sa nekonal. Mal to byť historicky najdlhší prejav Andreja Babiša - nakoniec mu stačilo 90 minút. Presne toľko trvalo, kým minister financií a šéf ANO priznal, že v rokoch 2008 až 2013 farmu Bocianie hniezdo vlastnili jeho dve dcéry a brat jeho životnej partnerky Moniky. A to pár dní predtým tvrdil, že nevie, kto bol vlastníkom.

Samozrejme, Babiš naďalej trvá na svojej nevine a kategoricky odmieta, že by sa dopustil dotačného podvodu. Vraj chcel len urobiť radosť deťom, ktoré milujú jazdenie na koňoch - a takto získali priestor. Jeho slová však verejnosť nemá veľmi ako overiť, spomínané anonymné vlastníctvo akcií Bocianieho hniezda neumožňuje zistiť skutočných vlastníkov.

Čítajte viac:

Českí živnostníci majú boháča Babiša plné zuby: Vráť sa do Blavy!

Koaličné naschvály

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotku od samého začiatku nespájala žiadna veľká láska politických partnerov, bol to sobáš z rozumu, ktorý až doteraz fungoval bez väčších kríz. Prichádza však nový, predvolebný vietor. V blížiacich sa senátnych i regionálnych voľbách majú totiž politici na kandidátkach ANO a s podporou Andreja Babiša viac ako ideálne šance zvíťaziť - a tak si sociálni demokrati ani ľudovci nemohli teraz nechať ujsť príležitosť Babiša trošku potrápiť.

No nielen pre kauzu Bocianie hniezdo. Babiš je ľahký terč, hlavne pre svoj neprehliadnuteľný konflikt záujmov. Ten by malo vyriešiť zákonné opatrenie obmedzujúce podnikanie ministrov. Poslanec za ČSSD Jan Chvojka odmieta, že jeho návrh mieri na súčasného ministra financií.

„Nejde o lex Babiš, úprava bude dopadať na novovymenovaných členov vlády a ja neviem, či pán Babiš v ďalšej vláde bude, alebo nebude,“ bráni sa poslanec, no tejto nálepky sa zákon už zrejme nezbaví. Ministri by sa podľa návrhu museli buď vzdať ovládania svojich korporácií, alebo zisku z nich.

Ak by sa firiem nevzdali, stratili by hlasovacie práva v orgánoch firiem a spoločnosti by stratili nárok na štátne dotácie. „Toto je, samozrejme, ďalší útok na moju osobu, hovorím, nech poslanec Chvojka rovno navrhne zákon, aby Babiš nebol v českej politike, pretože k tomu to smeruje,“ reagoval rozčúlene predseda ANO a majiteľ Agrofertu.

Nová zákonná úprava by totiž zároveň zakázala členom vlády vlastniť akýkoľvek podiel v spoločnostiach, ktoré vlastnia médiá. V prípade porušenia zákona by nasledovali podobné sankcie ako pri firmách s iným odborom podnikania.

Televízne alebo rozhlasové spoločnosti by navyše mohli prísť o vysielaciu licenciu. Do Babišovho impéria pritom patrí mediálna skupina MAFRA s denníkmi MF DNES, Lidové noviny a Metro. Babiš ovláda tiež najpočúvanejšiu českú rozhlasovú stanicu Rádio Impuls a hudobnú televíznu stanicu Óčko. Podnikateľ s nadsadením uviedol, že ak zákon prejde, bude nútený vziať si svoju partnerku Moniku a firmu prepísať na ňu.

Čítajte viac:

Darček: Slovenské súdnictvo očistilo Andreja Babiša na výročie založenia ŠtB

Matematika nepustí

Ide však pravdepodobne len o búrku v pohári vody. Aj čo sa týka majetku Andreja Babiša, aj politických zmien. „Nová koalícia bez Babiša sa zostaviť nedá - to by sa poslanecká snemovňa musela uzniesť na predčasných voľbách. Je však otázne, či niečo také chce ktorýkoľvek zo súčasných politikov,“ predpovedá novinár Josef Pravec a dodáva, že koalícia sa vraj určite nejako dohodne na kompromisnom riešení, ktoré Babiša nepoškodí.

A čo sa týka Bocianieho hniezda? „Nepríjemná aféra sa nakoniec možno preženie bez väčších následkov. Vláda, v ktorej je Babiš ministrom financií, môže poukazovať na to, že za jej fungovania rastie ekonomika a životná úroveň. A minister, podnikateľ a mediálny magnát v jednej osobe má zatiaľ k dispozícii vlastné noviny a môže držať všetkých protivníkov v šachu,“ dodáva Josef Pravec.

Babiš sa tak, paradoxne, môže báť predovšetkým sám seba a svojich politických prísľubov z minulosti, keďže dlhodobo hovorí o potrebe politickej transparentnosti. V každom prípade by to bola irónia, keby majiteľa Agrofertu, najväčšieho súkromného príjemcu dotácií v Česku, zničili miliónové „odrobinky“.

Druhého najbohatšieho Čecha by tak postihol trpký osud ministra a bývalého šéfa Vecí verejných Víta Bártu, ktorého zničilo pár obálok na kabelky pre jeho dievčatá z parlamentu.

Turistický magnet: Farma Bocianie hniezdo sa mala vďaka dotácii stáť navštevovaným turistickým magnetom stredných Čiech.

Dnes je skôr luxusným miestom na semináre bohatých firiem - dvojlôžková izba s raňajkami vyjde na 160 eur za noc. Ani zastavenie na obed nie je lacný špás - polievka za 3,50, hlavné jedlo za 15 eur.