Dom hrôzy?: Práve v ňom vraj rodičia väznili vlastnú dcéru.

Mladú Češku pätnásť rokov väznili a týrali vlastní rodičia

Mladú ženu mali držať pätnásť rokov v izolácii jej vlastní rodičia. Na slobodu jej pomohlo kvílenie.

Česko prednedávnom šokoval príbeh plný záhad a rodinných tajomstiev, ktorý sa udial v obci Milonice na Vyškovsku. Tridsaťtriročnú ženu údajne držali pätnásť rokov v absolútnej izolácii jej vlastní rodičia. „Zvieraciu“ ženu, o existencii ktorej nemal nikto ani len tušenia, mala jej najbližšia rodina aj týrať. Z pravdepodobne nedobrovoľného väzenia ju vyslobodila až policajná zásahová jednotka. Polícia z domu odviedla aj jej desaťročného brata.

Mrazivé kvílenie

Odhaliť zamotaný prípad pomohlo podozrenie niekoľkých susedov, že viacdetná rodina niekoho väzní vo svojom rodinnom dome. Z obydlia bolo totiž začiatkom júla počuť desivé kvílenie pripomínajúce zvieracie škreky, z ktorých vraj behal mráz po chrbte. „Najskôr sme si mysleli, že ide o nejaké zviera, bol to hrozný rev,“ opísali svedkovia zvuky vychádzajúce z útrob domu. Keď si uvedomili, že kvílivý plač nemusí patriť zvieraťu, ale človeku, okamžite oslovili políciu. Práve vďaka nim napokon hrozivé tajomstvo čudáckej rodiny prasklo. Kriminalisti z južnej Moravy sa k podrobnostiam vyjadrovať nechcú. „Na miesto sme vyslali ozbrojenú zásahovú jednotku, ktorá v dome našla tridsaťtriročnú dezorientovanú ženu,“ potvrdila bez ďalších detailov policajná hovorkyňa Iva Šebková. Očití svedkovia tvrdili, že polícia z nenápadného domu vyviedla vydeseného „tvora“, ktorý údajne nevyzeral ako človek. Žena vraj bola podivne oblečená a vlasy mala dlhé takmer až po zem. Najväčšmi však zarážala farba jej pokožky - údajne bola veľmi bledá, akoby dlho nevidela slnko.

Záhadná identita

Obyvatelia Miloníc, ktoré majú len necelých štyristo stálych duší, nehovoria o inom ako o záhadnej žene a jej identite. V snahe zistiť jej totožnosť dávajú spoločne dohromady mozaiku spomienok. Predpokladá sa, že rodičia v dome ukrývali vlastnú dcéru. Marušku susedia videli naposledy ako dieťa, pred vyše pätnástimi rokmi. „To bola ešte malá. Rodičia nám neskôr tvrdili, že je na Slovensku,“ prezradil novinárom jeden zo susedov. Prvých päť rokov chodila Maruška do školy v Miloniciach, kde sa rodina pochádzajúca zo slovenskej strany česko-slovenského pomedzia prisťahovala pred tridsiatimi štyrmi rokmi. V nasledujúcich štyroch rokoch dievčina navštevovala základnú školu v neďalekej dedine Nové Hvězdlice. Maruškini rodičia údajne neumožnili dcére vyštudovať strednú školu pre nedostatok peňazí. Väčšinu času zrejme trávila zavretá v dome so stále zatiahnutými roletami. O jej existencii nikto netušil. Ostatní súrodenci s výnimkou najmladšieho brata vraj odišli z rodinného hniezda pred rokmi. Mladá žena čakala podľa svedectiev miestnych dieťa a po pôrode sa zbláznila. Keďže jej otec má v okolí povesť slušného a ochotného človeka, obyvatelia Miloníc neveria, že by väznil vlastné dieťa. Pozoruhodné na prípade je i to, že ani po takmer dvojtýždňovom pátraní nemajú policajti jasno v tom, čo je pravda a čo len fantázia ľudí. „Zatiaľ ani netušíme, ako dlho vlastne nevychádzala von. Prvotné vyšetrovanie nepotvrdilo, že by jej niekto bránil v pohybe. Mala mať prístup napríklad aj k in ternetu a telefónu. Preto sme nikoho z ničoho neobvinili,“ vysvetlila policajná hovorkyňa Šebková. Potenciálni väznitelia tak zostávajú na slobode, no s nikým nekomunikujú.

Brat skončil v centre

Desaťročný chlapec, ktorého úrady odviezli z domu rovnako ako jeho sestru, skončil načas v brnianskom centre pre týrané deti Klokánek. Médiám to potvrdila vedúca zariadenia Lenka Malhocká. „Keďže deti v jeho veku boli práve v tábore, zostal u nás iba deň. Príslušný sociálny odbor následne rozhodol, že ho prevezú do detského domova,“ dodala. Prečo úrady z viacdetnej rodiny zobrali aj chlapca, zatiaľ nie je jasné. Polícia na prípad uvalila informačné embargo, ktoré bude zrejme trvať až do vypracovania odborných posudkov. Manželia majú spolu päť detí, hoci na trvalý pobyt sú v dome prihlásení len štyria ľudia. „Dedina je v šoku, kolujú rôzne teórie o drogách a podobne. Keďže ide o citlivú a nepríjemnú záležitosť, nebudem špekulovať a počkám si na závery polície,“ odbil nás starosta obce Miroslav Přikryl.

Dobrovoľná izolácia?

Brniansky psychológ Aleš Aujezký nevylučuje, že dotyčná bola v izolácii dobrovoľne. „Ľudia si často zvyknú na to, ako a kde žijú, hoci ide o zlé podmienky. Napríklad ženy, ktorých otcovia sú alkoholici, si často berú za manželov alkoholikov,“ hovorí. Ak ženu väznili nedobrovoľne, bude mať podľa odborníka veľké problémy s návratom do normálneho života. Kľúčovú úlohu vo vyšetrovaní budú hrať znalecké posudky psychológov a psychiatrov, ktoré by mali naznačiť, čo sa v skutočnosti dialo. Ak správy znalcov potvrdia, že žena bola v dome zatvorená proti svojej vôli, väznitelia môžu pre týranie osoby žijúcej v spoločnom obydlí skončiť za mrežami. V súčasnosti sa všetci sústreďujú predovšetkým na výpoveď ženy, ktorá údajne zostáva v starostlivosti brnianskych psychiatrov v liečebni Černovice. Vedenie zariadenia to však nepotvrdilo.

Týrané ženy

Na podobný prípad narazili juhomoravskí policajti v roku 2008 v Mikulove. „Otrokár“ Jiří Adam nútil niekoľko žien n ťažkú fyzickú prácu. Keď s výsledkami nebol spokojný, trýznil ich hladom. Známy je i prípad tyrana Josefa Fritzla, ktorého odsúdili na doživotie pre mnohoročné väznenie a znásilňovanie dcéry. Splodil s ňou sedem detí, z ktorých jedno zomrelo. Tri žili v podzemí, tri si oficiálne osvojil a vychovával s manželkou. Do histórie vstúpi aj prípad Natasche Kampuschovej, na obrázku. Osem rokov ju vo Viedni väznil psychopat Wolfgang Priklopil. Pred pár dňami upútal pozornosť médií prípad Američana Petra Lizoňa., ktorý údajne pochádza z Česka. Na farme v Západnej Virgínii mal desiatku rokov zotročovať a mučiť svoju ženu.

Natascha Kampuschová: O jej nedobrovoľnom väzení vyšla i kniha. Foto: Profimedia.sk


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní