Mladý študent kritizoval radikálnych islamistov, zavraždili ho

Samad bol na zozname 84 „ateistických“ blogerov, ktorý vypracovala radikálna islamistická skupina a zaslala na ministerstvo vnútra. Jeho vražda je zatiaľ poslednou zo série svetských aktivistov a blogerov.

Zástupca komisára polície v Dháka popísal krutosť činu: „Najmenej štyria útočníci rozsekali Samadovi hlavu mačetami. Keď pod náporom úderov padal k zemi, jeden z útočníkov ho z tesnej blízkosti zastrelil. Podľa obhliadajúceho lekára nastala smrť okamžite. Žiadna radikálna skupina sa zatiaľ k tomuto činu neprihlásila,“ povedal vyšetrovateľ.

V oficiálnej správe z vyšetrovania sa píše, že útočníci pri čine kričali Allahu Akbar (Boh je veľký). Mladého študenta aktivistu zabili blízko univerzity, na ktorej študoval právo. Deň po vražde vyšli stovky ľudí do ulíc pred vládne budovy a protestom žiadali, Bangladéš s úplnou vážnosťou odsúdil takéto činy, ktoré až tak sporadické v krajine nie sú.

Čítajte viac:

Otvorený list prezidentovi: Prepustite novinárov na slobodu!

Zabití blogeri

V minulom roku zabili Islamisti štyroch blogerov, ktorí sa taktiež nachádzali za svoje názory na zozname ateistických blogerov. Polícia následne zatkla niekoľko členov zo skupiny, ktorá vyvíja protizákonný nátlak na novinárov a blogerov, zatiaľ nikoho neobvinila. Samad bol veľmi kritický voči štátnemu náboženstvu, Islamu, ktoré je dokonca zakotvené v Bangladéšskej ústave.

"Náboženstvo je výmyslom ľudí"

Na svojom Facebookovom profile v kolonke, v ktorej mal zadefinovať náboženskú príslušnosť, píše: „Evolúcia je potvrdená vedou, kdežto náboženstvo a rasy sú výmyslom necivilizovaných ľudí.“ Nazimuddin Samad žil v Dháke len niekoľko mesiacov, celá jeho rodina býva dlhé roky v Londýne, kde mladý študent vyrastal.

Za jeho Facebookove statusy sa mu veľakrát vyhrážali, na nátlak rodiny si na chvíľu dokonca sociálnu sieť deaktivoval, to mu však dlho nevydržalo. Bol zástancom slobody slova a názorov, na ktoré má každý človek právo. Bojoval proti islamskému fundamentalizmu a sociálnej nespravodlivosti.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].