Václav Klaus si myslel, že mu volá slovenský kolega Gašparovič. Bol to však slovenský moderátor, ktorému už na žartíky naletelo niekoľko prominentov.

Moderátor si vystrelil z Klausa: Tu je Ivan, poď do Limbachu!

Českému prezidentovi telefonicky ponúkol azyl v Limbachu imitátor Ivana Gašparoviča!

Pred druhým kolom volieb českého prezidenta sa v médiách objavilo znenie esemesky, ktorú súčasná hlava Českej republiky poslala svojmu známemu. Václav Klaus v nej napísal, že v prípade zvolenia Karla Schwarzenberga za prezidenta je rozhodnutý emigrovať z Česka. Krátko nato dostal český prezident telefonát - Ivan Gašparovič či, presnejšie, jeho imitátor mu ponúkol azyl v Limbachu. Dovolať sa priamo do pracovne najvyššieho českého činiteľa nebolo vôbec ťažké.

Neobozretní podriadení

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo získať túto nahrávku. Z rozhovoru nakoniec vyplynie, že do Prahy volal moderátor Rádia Expres Andrej Wallner, ktorý je v slovenskom éteri preslávený podobnými telefonátmi známym ľuďom. Nachytal aj českého prezidenta - Klaus na ponuku bývania v Limbachu zareagoval slovami „dobře, dobře“.

Vzápätí sa Wallner priznal k svojej identite, na čo sa zo slúchadla ozvalo neistým hlasom: „Vy si ze mně děláte legraci?!“ Klausovi napokon došlo, že si z neho vystrelili a po dvakrát zopakovanej vete: „Že se nestydíte!“ bez pozdravu zložil.

Moderátor priznáva, že jeho cieľom bol kanadský žartík. „Ctím si úrad prezidenta Českej aj Slovenskej republiky a verím, že som nikoho neznevážil. Pán prezident Klaus sa však naozaj urazil a rovnako podráždený bol aj jeho hovorca Radim Ochvat, s ktorým som neskôr hovoril,“ povedal nám Wallner.

Ostal však prekvapený neobozretnosťou ľudí z Klausovej kancelárie. „Jednoducho som vytočil číslo, ktoré som našiel na stránke hrad.cz, dovolal som sa sekretárke kancelára a tá ma na druhý pokus prepojila do kancelárie prezidenta,“ poznamenal Wallner.

Do zbierky

Moderátor v minulosti nachytal napríklad hovorcu slovenského prezidenta Marka Trubača, ktorému Klausovým hlasom poprial k narodeninám. Dovolal sa aj bývalému českému premiérovi Topolánkovi, keď padla jeho vláda. Spoločensky unavený Topolánek mu vtedy vyspevoval do telefónu slovenské ľudové pesničky. V lete zasa poslal Jozefa Golonku do Londýna zhasnúť olympijský oheň.

„Volal som aj Ivanovi Gašparovičovi, krátko po oslave jeho sedemdesiatych narodenín. Tvrdil som, že som z kancelárie vtedajšieho ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu a že minister si v taške s darčekom zabudol kľúče od svojej chalupy. Prezidentovi ľudia ich potom utekali hľadať.

Nachytal som aj Bélu Bugára či Milana Urbániho, ktorému som volal hlasom Kataríny Tóthovej potom, ako ho vyrazili z HZDS,“ vyratúva žartíky Wallner.

So žiadosťou o reakciu sme sa obrátili aj na hovorcu prezidenta Václava Klausa. Odpoveď sme do uzávierky nedostali.

Telefonát

- Sekretariát vedoucího kanceláře, dobrý den. - Kancelária prezidenta SR Bratislava, dobrý deň, jeho excelencia pán prezident by rád hovoril s pánom prezidentom Klausom. - Neviem, či je to možné dnes... Voláte na sekretariát pana kancléře. Kdyby jste chviličku počkal, já vás přepojím k panu prezidentovi, ano? - Áno. - Malý moment... nikdo se mi tam neozývá, já to ještě zkusím na jiné číslo. ... - Sekretariát prezidenta republiky, dobrý den. - Dobrý deň želám, Kancelária prezidenta Slovenskej republiky. Jeho excelencia pán prezident by rád hovoril s pánom prezidentom Klausom. - Hned teď? - Pokiaľ je to možné, tak áno. Alebo zavoláme neskôr? - Sekundu vydržte, já to zjistím. Děkuji. Takže pan prezident je už při telefonu, oba je přepojíme, dobře? ... - Haló? Haló, haló? Tady je Václav Klaus. - Pozdravujem, pozdravujem Václav. Ivan Gašparovič. - Málo vás slyším, ale budu napínat uši. - Ja som len, že čítal som, že s tou emigráciou, ako je to vážne? - S jakou emigrací? - Podľa toho jak dopadnú tie voľby.... - Ale ne, to byla jenom nadsazená esemeska jednomu známému člověku... - Lebo ja som chcel poskytnúť azyl u mňa v Limbachu. Lebo pokiaľ by došlo k tej emigrácii, u mňa v Limbachu je miesto, Václav... - Dobře, dobře... takže... - Inak srdečne vás pozdravujem, pán prezident. Tu je Andrej Wallner z Rádia Expres z Bratislavy... - Vy si ze mně děláte legraci?! Že se nestydíte! Že se nestydíte!


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní