Pacient pred zákrokom: Služby súkromnej nemocnice zatiaľ využívajú takmer výlučne platiaci cudzinci.

Moderná klinika na ničenie nádorov je prázdna. Takmer nikto na liečbu nemá

Súkromná nemocnica na liečbu rakoviny zíva prázdnotou, venezuelský veľvyslanec ju vraj núkal Hugovi Chávezovi.

V Prahe vyrástla údajne najmodernejšia ožarovacia nemocnica v Európe, ktorá má ničiť rakovinové nádory pomocou revolučnej protónovej liečby. Má to však háčik, zdravotné poisťovne odmietajú preplatiť finančne náročnú terapiu. Nateraz tak pacienti môžu podstúpiť liečbu jedine za vlastné.

Získajú Cháveza?

Luxusná protónová klinika zíva prázdnotou. Doposiaľ liečila len niekoľko pacientov bohatých samoplatcov z Ruska. Dôvod? Peniaze. Napríklad ožiarenie prostaty vyjde priemerne na osemtisíc eur, v prípade nádoru mozgu sú náklady aj štyrikrát vyššie. Máloktorý pacient trpiaci rakovinou si to môže dovoliť hradiť z vlastného vrecka.

Rady klientov by však mohol rozšíriť venezuelský prezident Hugo Chávez. České noviny pred časom priniesli rozhovor s venezuelským veľvyslancom v Prahe, ktorý potvrdil, že ponúkol pražské zariadenie ako možnosť liečby pre Cháveza. Venezuelský štátnik trpiaci rakovinou podstúpil na Kube viacero operácií, o jeho aktuálnom zdravotnom stave sa toho veľa nevie. Posledné informácie zo začiatku roka hovorili, že trpí pľúcnou infekciou.

Či tohto prominentného pacienta klinika získa, nevedno, isté však je, že kapacita protónového centra počíta s viac ako dvetisícpäťsto klientmi ročne, čo samoplatcovia z cudziny nepokryjú. Nemocnica zatiaľ získala len jedného pacienta, ktorého liečba sa hradila z verejného zdravotného poistenia. Preplatiť ju mala česká Zdravotná poisťovňa ministerstva vnútra, no podľa jej hovorkyne Hany Kadečkovej išlo o výnimku. Bližšie podrobnosti o diagnóze a stave pacienta odmieta poskytnúť s tým, že „všeobecne šlo o prípad, pre ktorý bola protónová liečba jedinou šancou na záchranu života“.

Proton Therapy Center: Súkromná klinika v Česku ponúka liečbu rakovinových nádorov pomocou protónovej liečby. Foto: PROTON THERAPY CENTER

Konflikt záujmov

Doslova životne dôležité pre kliniku bude rozhodnutie najväčšej zdravotnej poisťovne v krajine Všeobecnej zdravotnej. Tá však liečbu svojich klientov v súkromnom protónovom centre odmieta. Vedenie kliniky oponuje, že má k dispozícii zmluvu o budúcej zmluve z roku 2006, kde si poisťovňa objednáva zákroky za viac ako miliardu českých korún ročne, zhruba štyridsať miliónov eur. Dohodu podpísal nútený správca poisťovne, ktorý neskôr nastúpil do protónového centra ako projektový manažér.

Súčasné vedenie poisťovne sa zmluvou necíti zaviazané a pripomína, že na dokumente chýba ich ofi ciálna pečiatka. Ak poisťovňa neustúpi, hrozí našim západným susedom medzinárodná arbitráž. Do výstavby kliniky totiž investovala spoločnosť Immorent, ktorá patrí do skupiny Erste Group. Tá poskytla viac ako štyri miliardy českých korún, vyše 160 miliónov eur, na výstavbu práve na základe zmluvy o budúcej zmluve.

Protónová liečba

Na jednej strane je jasné, že protónová terapia, pri ktorej sa nádor v ľudskom tele ožaruje úzkym, presne cieleným zväzkom lúčov, je menej riziková a pri porovnateľnej dávke účinnejšia ako ožarovanie bežnejšími, takzvanými lineárnymi urýchľovačmi.

Výhoda protónov sa však naplno prejavuje len pri niektorých typoch ochorení. Liečia sa nimi napríklad detské nádory, nádory pľúc, prostaty, hlavy, krku a mozgu. Podľa rádiológov z nej majú úžitok dve percentá pacientov, podľa oficiálnych materiálov súkromného centra desať až pätnásť percent.

O nutnosti a zásadných výhodách tejto liečby nie je príliš presvedčený ani český minister zdravotníctva Leoš Heger, pôvodným povolaním rádiológ. „Protónová liečba je päťkrát drahšia ako konvenčné ožarovanie,“ dôvodí.

Viceprezident Českej lekárskej komory Zdeňek Mrozek sa zas obáva, že protónová liečba odčerpá peniaze ďalším, menej moderným, ale napriek tomu potrebným zariadeniam v regiónoch. K dispozícii je totiž jeden balík poistného, o ktoré sa delia jednotlivé rádioterapeutické pracoviská v Česku.

Mediálna hra

Zasvätení naznačujú, že luxusná klinika sa nakoniec so zdravotnými poisťovňami dohodne. „Je to otázka šikovne naplánovaného public relations,“ povedal novinárom jeden z úradníkov ministerstva zdravotníctva, ktorý si neprial byť menovaný. „Keď situácia správne dozreje, stačí pár dobrých článkov o pacientoch, najlepšie deťoch, ktorým by protónová terapia zachránila život, a poisťovňa pod tlakom verejnosti cúvne.“

Jeho slová nepriamo naznačujú i posledné vyjadrenia poisťovní. Všeobecná zdravotná poisťovňa si je vedomá významu protónovej terapie, len jej úhrada musí prebiehať za jasne daných podmienok,“ potvrdil nám bez ďalších podrobností jej hovorca Jiří Rod.

„Rokujeme s nimi, čakáme cenové návrhy,“ dodala Elenka Mazurová, hovorkyňa Priemyselnej zdravotnej, dvojky medzi českými poisťovňami.

Česko i tak čaká ťažké rozhodnutie. Musí určiť, ktorí pacienti dostanú šancu bojovať s rakovinou pomocou najmodernejšej technológie a ktorí sa budú musieť spoľahnúť na staršie postupy. „Náš systém by ťažko zvládol, keby sa tam začala liečiť väčšina bežných nádorov,“ dodáva minister. Rozhodne práve on.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].