Plagáty s pápežom Benediktom v blízkosti mešity pred jeho návštevou v Libanone v septembri 2012. Podobne ako jeho predchodca Ján Pavol II. sa snažil o náboženský ekumenizmus.

Modlitba v mešite a konto na Twitteri: Pápežových osem rokov pontifikátu

Nástupcu Jána Pavla II. Josepha Ratzingera zvolili na Petrov stolec 19. apríla 2005. Teológ, dekan kolégia kardinálov a prefekt Kongregácie pre náuku viery prevzal na seba neľahkú úlohu pokračovať v rozbehnutej ceste moderného pápeža, ktorý sa tešil mimoriadnej obľube. Napriek skeptickým názorom, či bude schopný pokračovať v duchu ekumenizmu a využívať novodobé technológie tak ako Ján Pavol II., pápež z Bavorska mnohých prekvapil. Tu sú hlavné fázy pontifikátu Benedikta XVI., ktorý trval presne sedem rokov, desať mesiacov a deväť dní.

19. apríla 2005: Kardinála s nemeckými koreňmi Josepha Ratzingera zvolili za rímskeho biskupa. Stalo sa tak počas druhého dňa konkláve, po štvrtom hlasovaní. Zvolil si meno Benedikt XVI.

28.apríla 2005: Benedikt XVI. udelil dišpenz (mimoriadnu výnimku) v prípade blahorečenia Jána Pavla II. Tento proces predchádza vyhláseniu človeka za svätého a začne sa minimálne päť rokov po jeho smrti. V prípade Jána Pavla II. sa táto lehota skrátila prakticky na niekoľko týždňov.

28. mája 2006: Pápež navštívil koncentračný tábor v poľskom Osvienčime.

12. septembra 2006 sa na univerzite v Regensburgu konala konferencia na tému vzťahu viery a náboženstva. Benedikt XVI. vyzval na dialóg a zmier „medzi vierou a rozumom“ a na zmierenie medzi rozličnými vierovyznaniami. Jeho reč však vyvolala nepriaznivé reakcie v islamskom svete.

30.novembra 2006: Pápež navštívi Modrú mešitu v Istanbule a pomodlil sa vedľa Veľkého muftího.

Pápež na nášteve Modrej mešity v roku 2006. Foto: Profimedia.sk

19. júla 2008: Na Svetových dňoch mládeže v austrálskom Sydney Benedikt XVI. prehovoril o škandále pedofilných kňazov v Írsku. „Musia byť postavení pred súd,“ povedal rozhodne a zdôraznil, že cíti „hanbu pre ich postoje“.

17. marca 2009: Pápež na návšteve Afriky hovoril o AIDS ako o „tragédii, ktorá nemôže byť podriadená peniazom a nie je možné odstrániť ju používaním kondómov, ktoré tento problém, naopak, prehlbujú“. Efektívny spôsob odstránenia ochorenia je duchovný boj a obnova dôstojnosti ľudskej sexuality.

Benedikt mal konto aj na Twitteri. Foto: screenshot twitter.com/pontifex

9. máj 2009: Benedikt XVI. na stretnutí s jordánskym kráľom Husajnom povzbudzoval k dialógu medzi katolíkmi a moslimami.

12. mája 2009: Pápež navštívil Jeruzalem a stretol sa s Veľkým muftim na Chrámovej hore.

19. decembra 2009: Pápež vyhlásil za ctihodného svojho predchodcu Jána Pavla II.

1. mája 2011 bol Ján Pavol II. na Námestí svätého Petra vyhlásený za blahoslaveného.

22. – 25. septembra 2011: Historický prejav Benedikta XVI. v spolkovom sneme na tému „úvahy o základoch liberálneho štátu a práva.“ „Pošliapte právo a čo potom odlíši štát od bandy lupičov?“ vyhlásil.

25. mája 2012: Škandál s názvom VatiLeaks, ktorý prepukol po vydaní knihy s tajnými dokumentmi z Vatikánu, vyvrcholil zatknutím pápežovho komorníka Paolo Gabrieleho.

14. - 16. septembra 2012: Pápežova apoštolská cesta do Libanonu. Benedikt sa ako „pútnik mieru“ stretol s vodcom moslimskej náboženskej obce v prezidentskom paláci Baadba a vyzval na otvorený dialóg s moslimami a na ukončenie násilia.

12. decembra 2012: Benedikt XVI. si založil konto na Twitteri a poslal svoj prvý „tweet“. Počas niekoľkých hodín získal profil s názvom @ Pontifex milióny priaznivcov.

11. februára 2012: Pápež oznámil svoju rezignáciu z úradu, čo zdôvodnil vysokým vekom a slabosťou vykonávať zodpovedne svoj úrad.

Zdroj: repubblica.it


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní