Módni návrhári na politiku kašlú. Obliekať Trumpovú bude pre nich česť

Nástup Donalda Trumpa do úradu prezidenta sprevádzali pochybnosti a demonštrácie.

Modli sa, Amerika! - napísala po víťazstve kontroverzného miliardára Donalda Trumpa na post prezidenta USA speváčka Lady Gaga. Posmešné titulky ako Trumparáda či najobávanejší a najmenej populárny prezident, ironické komentáre k miliardárovým fotografiám, protesty demonštrantov aj umelcov...

Madonna si o novom prezidentovi myslí svoje.
Madonna si o novom prezidentovi myslí svoje.
Foto: profimedia.sk

Aj tieto sprievodné javy boli súčasťou inaugurácie 45. amerického prezidenta, ktorý v piatok zasadol do kresla najvplyvnejšieho muža planéty. Niektorí ho velebili a oslavovali jeho prejav, v ktorom zdôrazňoval pomoc Amerike, iní mobilizovali svoje sily na protesty. Už na druhý deň po inaugurácii v Spojených štátoch odštartovala kampaň, ktorá žiada o odstúpenie nového prezidenta, lebo súbežne s vykonávaním úradu vedie svoje firmy. Zdá sa, že prezidentovanie obchodného magnáta a republikána Donalda Trumpa bude patriť medzi najsledovanejšie v histórii zaoceánskej veľmoci.

Nešetrili ho

Situáciu okolo inaugurácie s napätím sledoval celý svet. Trumpovi kritici sa tešili, ako to odporcovia nechcenému prezidentovi „osladia“, sympatizanti v ňom videli ešte väčšieho hrdinu. Už vo štvrtok sa herecké hviezdy ako Robert De Niro, Sally Fieldová a Alec Baldwin pripojili k stovkám demonštrantov pred jedným z Trumpových hotelov v New Yorku.

Protesty, protesty, protesty...
Protesty, protesty, protesty...
Foto: profimedia.sk

Akcie organizované Greenpeace, Planned Parenthood a ďalšími mali posilniť znepokojenie nad nástupom Trumpa do Bieleho domu. Servítku pred ústa si nedával ani americký ekonóm George Soros, ktorý pár hodín pred inauguráciou označil Trumpa za podvodníka, ktorý by sa stal diktátorom, keby mal na to možnosť.

Zvolenému miliardárovi to na Twitteri natrel aj spisovateľ Stephen King. „Vitajte v dobe drancovania, naparovania sa a prázdnych rečí. Inými slovami, v dobe hlúposti. Ak ste ho volili, ste za to zodpovední,“ napísal. Donald Trump s manželkou Melaniou si však svoj veľký deň nenechali pokaziť. Ráno sa stretli na čaji s odchádzajúcou hlavou krajiny Barackom Obamom a jeho ženou Michelle a potom zamierili do washingtonského Kapitolu.

Deň smútku?

Krátko pred poludním miestneho času zložil Donald Trump slávnostný sľub: „Ja, Donald Trump, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov,“ povedal. Prisahal na Bibliu Abrahama Lincolna, ale aj na druhú knihu, ktorú dostal v roku 1955 od matky. Fotografiu z tohto momentu nespokojenci doplnili ironickým komentárom: „Prvý moment, keď sa Trump niekedy dotkol knihy.“ Prítomným, medzi ktorými boli okrem Obamu exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George Bush mladší, sa prihovoril pomerne krátkym, len šestnásťminútovým, preslovom.

Foto: profimedia.sk

„Počas dlhých desaťročí sme dávali peniaze zahraničnému priemyslu, nie americkému. Podporovali sme armády cudzích krajín, aj keď naša armáda živorila. Bránili sme hranice ostatných národov, pritom sme odmietali brániť hranice toho vlastného. Míňali sme miliardy dolárov v zahraničí, zatiaľ čo sa nám americká infraštruktúra rozpadala a starla. Obohatili sme ostatné krajiny, pritom sa sebadôvera našej krajiny rozplynula niekde za horizontom,“ zaznelo z úst 45. amerického prezidenta. Nevyhol sa však aj bojovnejšej téme. „Postavíme sa radikálnemu islamizmu, vymažeme ho z povrchu zemského.“ Kým rôznych politických a ekonomických expertov, komentátorov, vedcov či umelcov jeho prejav skôr rozhorčil a vytýkali mu samoľúbosť, mnohí bežní účastníci veľkolepej slávnosti neskrývali dojatie.

A niektorí jednoducho označili 20. január tohto roku za deň smútku.

Útočná Madonna

Už v deň inaugurácie niekoľko odporcov nového prezidenta Donalda Trumpa museli vziať do parády policajní ťažkoodenci. Muži zákona proti demonštrantom použili slzotvorný plyn a paralyzujúce granáty a najmenej deväťdesiat ľudí zadržali.

Na druhý deň ulice amerických veľkomiest zaplavili demonštranti v ružových tričkách a čiapkach. Na sobotňajšom protitrumpovskom pochode žien sa vo Washingtone zúčastnili hviezdy ako Cher, Julia Robertsová či Scarlett Johanssonová, ale najmä Madonna, ktorá vzbudila svojimi ostrými výrokmi najväčšiu pozornosť.

Foto: profimedia.sk

Vyhlásila, že „veľmi veľa rozmýšľala o tom, že vyhodí Biely dom do vzduchu“. Trumpových stúpencov poriadne napálila a na jej slovné útoky zareagoval vedúci kancelárie Bieleho domu Reince Priebus slovami: „Istá speváčka vyhlásila, že chce vyhodiť Biely dom do vzduchu. Dokážete si predstaviť, že by niečo také povedali o prezidentovi Obamovi?“ V New Yorku sa na demonštrácii objavili herečky Helen Mirrenová a Whoopi Goldbergová, v Los Angeles zase Jane Fondová. Celkovo sa na tejto masovej akcii v amerických mestách podľa odhadov zúčastnilo asi milión ľudí. V každom prípade sa začalo hovoriť, že žiadny prezident tak skoro po nástupe do úradu nezmobilizoval toľko odporcov.

Rusko oslavuje

Celkom inak prijímali Trumpa ako šéfa Bieleho domu v ďalekom Rusku. To, čo u väčšiny liberálov v Európe vzbudzuje veľké obavy, v Putinovej krajine oslavujú. Nie div - Trump vysielal ku Kremľu priateľské slová a Rusi sa ich chytili. „Amerika bola posadnutá vládnutím svetu. Pripomína mi to Sovietsky zväz v osemdesiatych rokoch,“ komentoval politiku USA posledných rokov vyslúžilý generál Leonid Rešetnikov. „Donald Trump je obyčajný Američan a chce skončiť tieto pokusy neustále sa všade miešať. Američania ho pre toto volili,“ upresnil. Aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyjadril nádej, že sa podarí nadviazať konštruktívny dialóg medzi Moskvou a Bielym domom. Bude to tak aj so zvyškom Európy?

Kto oblečie Melaniu?

Nová prvá dáma Ameriky Melania Trumpová sa ako bývalá modelka na poli módy pohybuje s ľahkosťou. Už dlhšie sa diskutuje, ktorý svetový módny dizajnér bude prvú dámu Spojených štátov zaodievať. Keďže Trump rozdelil mnoho ľudí, umelcov aj návrhárov do dvoch táborov, postavili sa na dve strany aj elity módnych domov.

Zaslúži si rešpekt

Niektorí sa hlásia k tomu, že by boli poctení obliekať Trumpovú ako napríklad Tommy Hilfiger, iní, naopak, uviedli, že za žiadnych okolností by sa nezaujímali o takúto ponuku. Prvý, kto vyjadril svoj pozitívny postoj k eventuálnej spolupráci, bol Stefano Gabbana z dua Dolce & Gabbana, nasledovali ho Diane Von Furstenberg a Thome Browne.

Na druhej strane Sophie Theallet prvá po voľbách otvorene vyhlásila, že s prvou dámou spolupracovať nebude, a vyzvala k tomuto postoju aj ostatných návrhárov. Pridali sa k nej mená ako Marc Jacobs, Tom Ford či Phillip Lim. Von Furstenberg sa neskôr k otázke, či bude obliekať Melaniu, vyjadrila neutrálne: „Donald Trump bol zvolený a bude náš prezident. Melania si zaslúži rešpekt tak ako všetky ostatné prvé dámy pred ňou. Našou úlohou v rámci módneho priemyslu je podporovať krásu a rozmanitosť. Každý by mal robiť najlepšie to, čo vie, a ísť príkladom.“

Prestrelka s Fordom

Naopak, Marc Jacobs neskrýval svoje negatívne pocity: „Nemám žiadny záujem obliekať Melaniu Trumpovú. Osobne by som radšej investoval energiu na pomoc tým, ktorí utrpia zvoleným Donaldom Trumpom.“ Ešte pred voľbami sa vyjadril Tom Ford pre časopis The View, že bol už pred časom oslovený na spoluprácu: „Odmietol som to. Ona nie je nevyhnutne mojou múzou,“ a dodal, že voliť bude Clintonovú. Ford verejne povedal: „Prezident alebo prvá dáma by mali mať na sebe oblečenie v cene, ktorá je dostupná pre väčšinu Američanov. Moje oblečenie sa vyrába v Taliansku a je veľmi drahé. Myslím si, že prvá dáma a prezident by mali reprezentovať všetkých ľudí.“ Reakcia na seba nenechala dlho čakať a prezident Trump na Fordove slová v televízii reagoval: „Nikdy ho nežiadala o spoluprácu, nemá rada Toma Forda, nemá rada jeho štýl. Ani ja nie som fanúšik Toma Forda. A nikdy som nebol.“

Mocenská revolúcia

Na Slovensku sú politici k novému prezidentovi pomerne zhovievaví. Prezident Andrej Kiska aj premiér Robert Fico po Trumpovom víťazstve rešpektovali vôľu amerických voličov.

Riaditeľ Inštitútu národnej politiky RAFAEL RAFAJ, s ktorým sa zhovárala MONIKA MIKULCOVÁ, dokonca odvážne verí, že „v podstate napraví to, čo militantno- mocenské loby od klanu Bushovcov, Clintonovcov a končiac Obamom rozdúchali a vyvolali všeobecný chaos, ktorý dopadá najmä na EÚ“.

Ako vnímate obsah Trumpovho prejavu počas inaugurácie?

Veľmi pozitívne. Pôsobivý, ľudský, komunikatívny až vizionársky prejav, ktorým ohlásil začiatok mocenskej revolúcie nielen v USA, ale aj vo svete. Znamená to menší vplyv establišmentov, lobistov, militantov. Ale aj biznisu neprodukujúceho hodnoty a väčší vplyv národných vlád a nádej pre jednoduchých ľudí na spravodlivejšiu participáciu na vytváraných zdrojoch.

Nepovažujete teda názory kritikov Trumpových názorov a prejavu za opodstatnené?

Tí, čo ho kritizovali, tak robia od samého začiatku, takže sú nepoučiteľní. Je lepšie dávať nádej a veriť v pozitívnu zmenu, ako hádzať polená pod nohy.

Myslíte, že dôjde k zmenám vo vzťahu USA k Rusku, v konflikte v Sýrii, v Afganistane a v boji proti terorizmu?

Áno, vo všetkých oblastiach. Bude chcieť rozmraziť ľadovú dobu s Ruskom, voči EÚ zaujme recipročný postoj, na Blízkom východe vymení územnú angažovanosť za efektívnejšiu elimináciu teroristických hrozieb, ale len podľa reálnych dosahov na USA.

Aký vplyv bude mať nový americký prezident na stredoeurópske krajiny?

Predpokladám, že paradoxne väčší ako na tie západné, ktoré sa od neho odvrátili. Zrejme bude robiť politiku bilaterálnych dohôd a nebolo by rozumné držať sa za sukňu EÚ, ak by sme si vedeli vydobyť sami lepšie obchodné podmienky. Okrem iného slovanské ženy v jeho živote budú mať silné slovo.


  • moni
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní