Najviac sa zvyšujúci sa počet moslimov vo Veľkej Británii prejavuje pri generácii detí do štyroch rokov.

Moslimská generácia: V Británii čoskoro predbehnú počet kresťanov prívrženci islamu

Jedno z desiatich detí vo veku do štyroch rokov je v Anglicku a vo Walese moslimom, ukazujú najnovšie štatistiky z Britských ostrovov. Je to takmer dvojnásobok oproti všeobecnej populácii.

Podľa experta na štúdie obyvateľstva by mohol počet praktizujúcich moslimov vo Veľkej Británii v blízkej budúcnosti presiahnuť počet praktizujúcich kresťanov. „Nie je to nemysliteľné,“ konštatuje David Voas z Univerzity v Essexe.

Úrad pre národnú štatistiku oznámil, že v roku 2011 spomedzi 3,5 milióna britských detí vo veku do štyroch rokov 320 tisíc moslimov. V rámci tejto vekovej kategórie je to takmer 9-percetný podiel, kým v celkovej populácii tvoria moslimovia menej ako päť percent.

Plodní Pakistanci

V roku 2001 bolo v Anglicku a vo Walese podľa sčítania 1,6 milióna moslimov, teda tri percentá populácie. Do roku 2011 sa moslimská populácia rozrástla na 2,7 milióna (4,8 percenta populácie).

„Je to výsledok dlhodobej imigrácie moslimov. K prisťahovalcom z afrických krajín a zo Stredného východu sa pridali ľudia z Pakistanu, Bangladéža a z Indie. Práve pôrodnosť moslimov pakistanského a bangladéžskeho pôvodu ostáva vysoká, hoci má dnes skôr klesajúcu tendenciu,“ vysvetľuje profesor demografie z Oxfordskej univerzity David Coleman.

Nechcú nikoho islamizovať

Najväčšou náboženskou skupinou v Británii stále ostávajú kresťania, tvoria 43 percent populácie. V krajine je v súčasnosti 136 moslimských škôl, z toho 125 súkromných, 1600 mešít a v septembri sa tu konal prvý festival jedla halal, píše britský portál dailymail.co.uk.

„Nemusíte sa znepokojovať nárastom počtu moslimov,“ odkazuje asistent generálneho tajomníka Moslimskej rad Británie Ibrahim Mogro.

„Táto generácia (moslimov) je veľmi britská. Majú pocit, že je to ich domov. Nikomu nejde o to, aby sa z Británie stala moslimská krajina. Páči sa nám, že umožňuje praktizovať islam. Je skvelá a považujeme ju za svoj domov,“ dodáva Mogro.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní